Szkocka firma wykorzystuje kopalnię Pyhäjärvi do budowy swojego pierwszego pełnowymiarowego prototypowego magazynu energii grawitacyjnej.
Jedna z najgłębszych kopalni w Europie, zlokalizowana w małym miasteczku w Finlandii, zostaje przekształcona w podziemny magazyn energii. Wykorzysta siłę grawitacji do zatrzymania nadmiaru mocy, gdy będzie potrzebna.
Odległa fińska gmina Pyhäjärvi położona jest 450 kilometrów na północ od Helsinek. Kopalnia cynku i miedzi Pyhäsalmi o głębokości ponad 1400 metrów została zamknięta, ale obecnie szkocka firma Gravitricity ożywia ją na nowo.
Firma opracowała system magazynowania energii, który podnosi i obniża ciężary, oferując według niej „jedne z najlepszych cech akumulatorów litowo-jonowych i elektrowni szczytowo-pompowych”.
Jak działa bateria grawitacyjna?
W przypadku wystąpienia nadmiaru mocy – na przykład z turbin wiatrowych w wietrzny dzień – ciężary będą wciągane na 530-metrowy szyb pomocniczy kopalni Pyhäsalmi. Aby wygenerować energię, ciężarki te można zwolnić, zamieniając wciągarki w generatory wytwarzające albo krótki impuls energii elektrycznej, albo wolniejszy strumień, w zależności od potrzeb.
Grawitacyjny system energetyczny byłby w stanie magazynować 2 MW mocy i zintegrować się z lokalną siecią energetyczną.
Badanie opublikowane w zeszłym miesiącu przez zespół międzynarodowych badaczy wykazało, że baterie grawitacyjne w zamkniętych kopalniach mogą stanowić opłacalne, długoterminowe rozwiązanie w zakresie magazynowania energii w miarę przechodzenia świata na energię odnawialną.
Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Analizy Systemów Stosowanych (IIASA) odkryli, że opuszczone szyby kopalniane na świecie mogą przechowywać do 70 TWh energii, co stanowi mniej więcej równowartość światowego dziennego zużycia energii elektrycznej.
Zapewnienie „niskoemisyjnych” miejsc pracy społeczności górniczej
Lokalna społeczność w Pyhäjärvi założyła firmę deweloperską, aby promować rewitalizację starej kopalni. Właśnie podpisała umowę z firmą Gravitricity na przekształcenie starego szybu kopalni w pierwszy pełnowymiarowy prototyp technologii firmy.
Według firmy „przewidują, że może to być pierwsze wdrożenie Gravistore w Europie”.
„Ten projekt w pełnej skali zademonstruje, w jaki sposób nasza technologia może zapewnić niezawodne magazynowanie energii o długiej żywotności, które może wychwytywać i magazynować energię w okresach niskiego zapotrzebowania oraz szybko ją uwalniać, gdy jest to wymagane” – powiedział Martin Wright, prezes wykonawczy Gravitricity.
„Ten pełnowymiarowy projekt otworzy drogę do innych projektów komercyjnych i umożliwi włączenie naszego rozwiązania do działań związanych z likwidacją kopalń, oferując potencjalną przyszłość kopalniom, których pierwotny okres użytkowania dobiega końca”.
Wright dodaje również, że mamy nadzieję, że projekt zapewni „niskoemisyjne miejsca pracy” na obszarze znacznie dotkniętym zakończeniem działalności wydobywczej.
Kopalnię otwarto w 1962 roku i przez cały okres jej istnienia wydobyto ponad 60 milionów ton rudy. Niegdyś główny pracodawca w regionie, został zamknięty w sierpniu 2022 r., pozostawiając wielu bezrobotnych.
Bateria grawitacyjna to jeden z kilku realizowanych w kopalni projektów społecznych, których celem jest tchnięcie nowego życia w okolicę. Obejmuje farmę fotowoltaiczną, start-upy technologiczne i podziemną sieć 5G.