O nas
Kontakt

Ten „czytający w myślach” system sztucznej inteligencji może odtworzyć to, co widzi Twój mózg

Laura Kowalczyk

Ten „czytający w myślach” system sztucznej inteligencji może odtworzyć to, co widzi Twój mózg

MinD-Vis można opracować tak, aby można było go zintegrować z goglami rzeczywistości wirtualnej, przy założeniu, że użytkownicy będą mogli kontrolować przebywanie w metaświecie za pomocą swoich umysłów.

Naukowcy z Singapuru opracowali system sztucznej inteligencji umożliwiający rozszyfrowanie wzorców fal mózgowych i wygenerowanie obrazu tego, na co patrzy dana osoba.

Zespół badawczy gromadzi zestawy danych ze skanów mózgu około 58 uczestników, którzy podczas badania MRI otrzymują od 1200 do 5000 różnych obrazów zwierząt, żywności, budynków i działalności człowieka.

Każdy trwa 9 sekund z przerwą pomiędzy nimi.

Sztuczna inteligencja czytająca w myślach, nazwana MinD-Vis, następnie dopasowuje skany mózgu do obrazów, aby wygenerować indywidualny model sztucznej inteligencji dla każdego uczestnika.

Modele te pozwalają komputerom „czytać” myśli i odtwarzać obrazy, na które patrzy dana osoba.

„Może zrozumieć aktywność Twojego mózgu tak, jak ChatGPT rozumie naturalne języki ludzi. Następnie przetłumaczy aktywność Twojego mózgu na język zrozumiały dla Stable Diffusion (sztuczna sztuczna inteligencja typu open source, która generuje obrazy z tekstu)” – powiedział jeden z główni badacze badania i doktorantka, Jiaxin Qing z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu (CUHK IE).

Według Qing zdekodowane obrazy były podobne do tych, które pokazano uczestnikom.

Li Ruilin jest jednym z uczestników i jest zafascynowany dekodowaniem mózgu.

„Dekodowanie mózgu, podobnie jak wykorzystywanie sygnałów mózgowych do generowania naturalnych modalności, jest bardzo interesującą i ekscytującą pracą. Interesuje mnie również to, co wydarzyło się w moim mózgu, co mózg może wygenerować i o czym myślę” – powiedział Ruilin.

Zespół badawczy twierdzi, że technologię tę można zastosować w przyszłości, aby pomagać ludziom.

„Powiedzmy w przypadku niektórych pacjentów bez zdolności motorycznych. Może moglibyśmy pomóc mu kontrolować ich roboty (sztuczne kończyny)… (lub) komunikować się z innymi, na przykład używając myśli zamiast mowy, jeśli dana osoba nie mogła w tym czasie mówić, ” powiedział Chen Zijiao z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Narodowego w Singapurze.

Chen dodał, że technologię można również opracować tak, aby można ją było zintegrować z goglami rzeczywistości wirtualnej, tak aby użytkownicy mogli kontrolować przebywanie w metaświecie za pomocą umysłów, a nie fizycznych kontrolerów.

Przyszłe wyzwania

Naukowcy twierdzą, że rozwój sztucznej inteligencji czytającej w myślach jest obecnie możliwy dzięki łatwiejszej dostępności zbiorów danych MRI, a także niedawnemu postępowi w zakresie mocy obliczeniowej umożliwiającej przetwarzanie danych.

Zdaniem zespołu MinD-Vis zajmie jednak wiele lat, zanim MinD-Vis zacznie czytać w myślach opinii publicznej.

„Próbujemy teraz przetestować taką możliwość, ale powiem to w kontekście dostępnego obecnie zbioru danych, mocy obliczeniowej, jaką dysponujemy, a także ogromnej heterogeniczności lub różnic międzyosobniczych w anatomii naszego mózgu, a także funkcji mózgu; to będzie bardzo, bardzo trudne” – powiedział Juan Helen Zhou, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze.

Istnieje również ryzyko, że zbiory danych uzyskane od sztucznej inteligencji mogą zostać udostępnione bez zgody. Naukowcy przyznali również, że względny brak przepisów w zakresie badań nad sztuczną inteligencją może stanowić przeszkodę w postępie.

„Obawy dotyczące prywatności są pierwszą ważną rzeczą, a potem ludzie mogą się martwić, czy informacje, które tutaj podaliśmy, mogą zostać ocenione lub udostępnione bez uprzedniej zgody. Zatem musimy się tym zająć, abyśmy mieli bardzo rygorystyczne wytyczne pod względem etycznym i prawnym jak chronić prywatność” – powiedział Zhou.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tej historii, obejrzyj wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.