O nas
Kontakt

Naukowcy uważają, że znaleźli związek między bakteriami w naszych jelitach a tym, jak szybko się starzejemy

Laura Kowalczyk

Naukowcy uważają, że znaleźli związek między bakteriami w naszych jelitach a tym, jak szybko się starzejemy

Nowe odkrycia sugerują, że wyższe poziomy bakterii zapalnych są powiązane z przyspieszonym starzeniem i gorszą sprawnością fizyczną.

Ludzkie jelita to złożony ekosystem, w którym żyją biliony mikroorganizmów, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu naszego zdrowia.

Ostatnie odkrycia opublikowane w czasopiśmie Developmental Cognitive Neuroscience wykazały, że różnorodność drobnoustrojów w jelitach może nie tylko wpływać na naszą sprawność fizyczną, ale także na to, jak szybko się starzejemy.

Odkrycia zespołu z Węgierskiego Uniwersytetu Nauk o Sporcie otwierają nowe możliwości wykorzystania mocy probiotyków w celu promowania zdrowia i długowieczności, powiedział profesor Zsolt Radak, główny autor badania.

Wraz ze swoim zespołem w Budapeszcie Radak zbadał związek między różnorodnością mikrobiomu jelitowego, wiekiem biologicznym – naszym wiekiem określanym na podstawie stanu naszego ogólnego stanu zdrowia, a nie liczbą lat życia – a sprawnością fizyczną 80 wioślarzy-amatorów.

Na potrzeby badania każdy uczestnik przeszedł serię ocen sprawności i dostarczył próbkę kału do analizy bakterii w jelitach, a także próbki krwi w celu określenia ich wieku biologicznego za pomocą markerów epigenetycznych.

Markery epigenetyczne są jak przełączniki w naszym DNA, które mogą kontrolować, czy określone geny są włączone, czy wyłączone, i odgrywają kluczową rolę w określaniu, jak nasze komórki rozwijają się, funkcjonują i reagują na nasze środowisko.

Na jakość naszych komórek mogą wpływać czynniki, takie jak nasz styl życia, dieta i ekspozycja na czynniki środowiskowe, które ostatecznie mogą wpływać na nasze zdrowie i sposób starzenia się.

Markery epigenetyczne pozwalają naukowcom mierzyć ten spadek liczby komórek, co zapewnia migawkę naszych „zegarów epigenetycznych” lub „wieku biologicznego”.

Nieoczekiwane wyniki

„Odkryliśmy, że bakterie zapalne faktycznie przyspieszają proces starzenia, więc jeśli masz więcej bakterii zapalnych, to masz zaawansowane starzenie” – powiedział Radak dla TylkoGliwice Next, dodając, że przyspieszone starzenie się „oznacza, że ​​jesteś starszy niż wiek chronologiczny”.

Podobnie, analizując określone bakterie obecne w mikrobiomie jelitowym wioślarzy, naukowcy odkryli, że wyższy poziom bakterii przeciwzapalnych był skorelowany z lepszymi wskaźnikami sprawności i wolniejszym tempem starzenia.

I odwrotnie, obecność bakterii zapalnych wiązała się z gorszymi wynikami w testach wydolnościowych.

Zawodnicy byli w wieku od 38 do 84 lat i brali udział w 2019 World Rowing Masters Regatta, międzynarodowych zawodach wioślarskich zaprojektowanych specjalnie dla wioślarzy weteranów.

Kluczowy związek między jelitami a starzeniem

Odkrycia sugerują kluczowy związek między bakteriami jelitowymi, stanami zapalnymi, sprawnością i procesem starzenia, podważając powszechne założenie, że więcej bakterii oznacza po prostu lepsze zdrowie, mówi Radak.

W badaniu nie ustalono jednak przyczyny i skutku. Równie dobrze może być tak, że przypuszczalnie zdrowsze wybory żywieniowe sportowców pozytywnie wpływają na obfitość pożytecznych bakterii w ich jelitach.

Jednakże „bakterie te nie są powiązane ze starzeniem chronologicznym. Co moim zdaniem jest całkiem interesującą obserwacją, ponieważ oznacza, że ​​bakterie te faktycznie biorą udział w starzeniu się poprzez metylację DNA (starzenie epigenetyczne) (i w związku z tym nie są) wynikiem (chronologicznego) starzenia się. starzenia się” – powiedział Radak.

Innymi słowy, bakterie zapalne, gdy są obfite, są związane z przyspieszonym starzeniem.

„Myślę, że te odkrycia są ważne, ponieważ najpierw musimy zidentyfikować zależności. Następnie, oczywiście, jeśli możesz to potwierdzić, następnym krokiem będzie modyfikacja (leczenie) tego rodzaju obfitości (bakterii zapalnych), a następnie wprowadzenie modyfikacji w mikrobiomie jelitowym, co być może pozwala na spowolnienie starzenia się i zdrowsze życie” – powiedział.

Zespół Radaka prowadzi obecnie sześciomiesięczne badanie kontrolne, w którym zmienili mikrobiom jelitowy wioślarzy za pomocą probiotyków, aby ocenić, czy ta interwencja wpływa bezpośrednio na wiek biologiczny.

Oczekuje się, że wyniki zostaną opublikowane na początku 2024 roku.

W międzyczasie pracują również nad innym badaniem z udziałem 60 mistrzów olimpijskich w wieku od 25 do 102 lat, którego celem jest zbadanie wpływu wczesnej aktywności fizycznej na wysokim poziomie na proces starzenia.

Wstępne wyniki wykazały już, że elitarni sportowcy mają młodszy wiek epigenetyczny niż ich wiek chronologiczny, powiedział Radak dla TylkoGliwice Next.