Program Inception firmy NVIDIA wspiera 4500 europejskich startupów pracujących nad sztuczną inteligencją (AI).
Stijn Verrept wiedział już w 2018 r., że jego firma musi znaleźć niekonwencjonalne rozwiązanie, jeśli chce opracować wysokiej jakości inteligentną lampę, która wykrywa ruch wskazujący na upadek osoby starszej i powiadamia opiekunów.
Verrept, założyciel belgijskiego startupu Nobi, próbował ręcznie obliczyć odległość, z jakiej może spaść człowiek, montując kamery na suficie lub samych lampach, ale bez powodzenia. Technologia ta ma pozwolić osobom starszym pozostać w swoich domach.
Firma zdecydowała się na przejście na sztuczną inteligencję (AI) i wybrała mikroprocesory NVIDIA ze względu na ich wysoką moc przetwarzania i możliwość szybkiego przeprogramowania lamp.
Według witryny internetowej firmy, w 2020 roku Nobi wraz ze swoimi inteligentnymi lampami dołączyło do programu Inception firmy NVIDIA, „aby pomóc startupom szybciej się rozwijać dzięki najnowocześniejszym technologiom”.
Firma Nobi wykorzystała kredyty NVIDIA o wartości 100 000 USD (92 000 EUR) na przechowywanie swoich szkoleń z zakresu sztucznej inteligencji w chmurze firmy, gdzie znajdują się one do dziś.
„To bardzo pomogło, ponieważ każdego dolara, którego nie trzeba wydawać na koszty chmury, można przeznaczyć na rozwój, a każdy startup technologiczny jest mocno związany z rozwojem” – powiedział Verrept w wywiadzie dla TylkoGliwice Next.
Według rzecznika prasowego firmy NVIDIA, Nobi jest jedną z 4500 firm w Europie i ponad 17 000 na świecie wspieranych przez program.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy, dzięki programowi Inception firma NVIDIA oferuje wybranym startupom z branży sztucznej inteligencji na kontynencie przewagę w postaci „preferencyjnych cen” na karty graficzne, kursy i ekskluzywne wydarzenia.
Jest to jeden z trzech filarów inwestycyjnych, z których korzysta druga pod względem rentowności firma na świecie, budując tzw. globalny ekosystem sztucznej inteligencji.
NVIDIA „dostarcza składniki” startupom zajmującym się sztuczną inteligencją
Verrept szacuje, że dzięki programowi jego firma Nobi zyskała około 18 miesięcy przewagi w budowie prototypu.
W Moon Surgical, francusko-amerykańskim start-upie zajmującym się technologią medyczną, Inception umożliwiło dostęp do technologii NVIDIA, co pozwoliło na zbudowanie systemu robotyki chirurgicznej, mającego na celu zwiększenie precyzji i kontroli podczas zabiegów mało inwazyjnych.
Jeffery Alvarez, dyrektor operacyjny Moon Surgical, powiedział, że zyskali od trzech do sześciu miesięcy na „udoskonalenie algorytmów i zwiększenie niezawodności sprzętu”.
Startupy zarejestrowane w firmie NVIDIA mogą uzyskać dostęp do punktów szkoleniowych na kursy programowania, a także preferencyjnych cen na produkty firmy.
W 2023 roku, dwa lata po przyłączeniu Moon Surgical do Inception, NVIDIA została formalnym inwestorem w Moon Surgical, przekazując firmie 55 milionów dolarów (51,19 miliona euro) w ramach rundy finansowania.
Mohamed (Sid) Siddeek, szef Nventures, działu venture capital firmy NVIDIA, jest obecnie obserwatorem zarządu tej firmy.
Serge Palaric, wiceprezes na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w firmie NVIDIA, powiedział wcześniej serwisowi TylkoGliwice Next, że program Inception jest częścią szerszego „ekosystemu” firmy, którego celem jest współpraca z „każdą firmą zajmującą się sztuczną inteligencją”.
„Tworzymy kompletny ekosystem, aby móc adresować i wspierać przedsiębiorstwa, które chcą przejść na sztuczną inteligencję (generatywną)” – powiedział Palaric.
Celem programu, kontynuował Palaric, jest „dostarczenie składników” firmom zajmującym się sztuczną inteligencją, aby mogły one opracowywać własne urządzenia, ale „nie opracowują dla nich aplikacji”.
NVIDIA osobno zainwestowała we francuskie układy Mistral AI i Hugging Face, a także brytyjską firmę Synthesia.
Czy inwestycja firmy NVIDIA w te startupy jest sprzeczna z zasadami konkurencji?
Anne-Christine Witt, profesor prawa antymonopolowego w EDHEC Business School w Lille, powiedziała, że prawnicy zajmujący się prawem antymonopolowym będą musieli udowodnić trzy rzeczy, aby móc wystąpić przeciwko firmie NVIDIA lub jakiemukolwiek startupowi wspieranemu przez duże firmy technologiczne.
Należą do nich m.in.: udowodnienie posiadania znaczącego udziału w rynku, nadużywanie tego udziału w celu zniechęcenia konkurencji lub nadużywanie swojej dominującej pozycji w celu przejmowania mniejszych firm.
„Bardzo trudno byłoby stwierdzić, że (program Inception promuje) zachowania antykonkurencyjne, dopóki startupy będą miały swobodę przejścia na inną technologię” – powiedział Dewitt.
Według doniesień medialnych udział firmy NVIDIA w rynku szacowany jest na 70–95 procent, jednak Dewitt twierdzi, że posiadanie dużego udziału w rynku nie jest nielegalne.
Według założyciela Stijna Verrepta nie ma warunków, które trzymałyby Nobi z produktami NVIDIA lub w programie Inception. Nobi nadal może przejść na tańszy i bardziej wydajny model, jeśli taki istnieje, powiedział.
Jak wyjaśnił Dewitt, specjalistom ds. prawa antymonopolowego trudno jest stwierdzić, czy doszło do naruszenia kontroli fuzji lub innych czynników, ze względu na brak przejrzystości ze strony firm technologicznych.
„To nie są informacje zawarte w umowach, które możemy udostępnić agencjom ochrony konkurencji” – kontynuował Dewitt. „Dużo z tego jest w czarnej skrzynce, wszystko jest bardzo tajne”.
Komisja Europejska przyjęła ustawę o rynkach cyfrowych, nowe prawo, które może pomóc w badaniu naruszeń przepisów antymonopolowych przez firmy zajmujące się sztuczną inteligencją „w każdym indywidualnym przypadku” – powiedział rzecznik prasowy w wywiadzie dla TylkoGliwice Next.
Komisja odmówiła komentarza konkretnie na temat firmy NVIDIA, która według doniesień może zostać oskarżona o naruszenie przepisów antymonopolowych we Francji, ale stwierdziła, że „bada niektóre z umów zawartych… między dużymi podmiotami na rynku cyfrowym a twórcami i dostawcami rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji generatywnej” oraz ich wpływ na dynamikę rynku.