O nas
Kontakt

Ten niemiecki start-up produkuje biodegradowalne tampony z wodorostów, które nie wymagają aplikatora

Laura Kowalczyk

These biodegradable tampons are made from seaweed.

Plastikowe produkty menstruacyjne są piątym najczęściej spotykanym przedmiotem plastikowym jednorazowego użytku odkrywanym na europejskich plażach, wyżej niż plastikowe kubki i słomki.

Ponieważ coraz więcej kobiet szuka ekologicznych alternatyw dla produktów menstruacyjnych, niemiecki startup stworzył biodegradowalne tampony wykonane z wodorostów.

Założony w 2021 roku tampon Vyld's o nazwie „Kelpon” jest wykonany z biopolimeru ekstrahowanego z alg morskich.

Biopolimer ten przetwarzany jest na włókna, które są następnie produkowane w taki sam sposób, jak tradycyjne tampony.

Vyld sprawdza jakość tamponu za pomocą Synginy, urządzenia sprawdzającego zdolność wchłaniania tamponów.

Zespół chce produkować innowacyjne, przyjazne dla środowiska produkty z wodorostów.

„Nasza długoterminowa wizja to tak naprawdę Algaeverse, jak to nazywacie, wszechświat zrównoważonych produktów na bazie wodorostów, a idea zrównoważonego rozwoju jest w tym absolutnie kluczowa” – powiedziała Ines Schiller, dyrektor generalna Vyld.

Większość jednorazowych tamponów dostępnych na rynku jest wykonana z bawełny lub wiskozy i owinięta plastikowymi owijkami.

Wodorosty ulegają biodegradacji i naukowcy twierdzą, że podobnie jak rośliny, wodorosty pobierają dwutlenek węgla z atmosfery, aby wytworzyć tlen.

„Zasadniczo pochłaniają dużo węgla. Jednak ich neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla zależy od sposobu ich zbioru i uprawy” – powiedziała Laurie Hofmann, profesor stosowanej biologii morskiej na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bremerhaven.

Vyld twierdzi, że produkt przetestowało około 100 kobiet i stwierdziła, że ​​nie wymaga on plastikowego aplikatora. Dzieje się tak dlatego, że wodorosty są z natury śluzowate i pozostają jedwabiste po przetworzeniu na włókna.

„Bawełna jest zwykle nieco trudniejsza do założenia i trochę bardziej wysycha, a u nas tego nie ma. A zawdzięczamy to surowcowi, jakim są wodorosty, które w naturalny sposób mają pozytywne właściwości dla kobiet miesiączkujących.” według Melanie Schichan, która jest szefową tamponów Vylda.

Większość kobiet korzysta z jednorazowych produktów menstruacyjnych

Z badania przeprowadzonego przez niemiecką firmę badawczą Forsa Institute wynika, że ​​około 71 procent miesiączkujących kobiet używa jednorazowych tamponów.

Jednak około 41 procent kobiet stwierdziło, że wybrałoby produkty menstruacyjne wielokrotnego użytku, ale ma trudności z podjęciem decyzji, który produkt będzie dla nich najodpowiedniejszy.

Gąbki menstruacyjne stały się popularnym, przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem podczas okresu.

Schichan twierdzi jednak, że gąbki menstruacyjne często są wykonane z gąbek morskich i dlatego nie są wegańskie.

„Kiedy patrzysz na gąbki menstruacyjne, a potem mówisz o naturze, są to stworzenia, zwierzęta i bardzo ważne jest, abyśmy produkowali produkty wegańskie” – powiedziała.

„Innym produktem naturalnym jest często bawełna organiczna. Ale tutaj również mamy do czynienia z tkaniną pochodzącą z lądu, którą należy wybielić. Do produkcji bawełny potrzeba dużo wody, ale także pestycydów, ale możemy produkować bez”.

Zdaniem niemieckiego startupu włókna biopolimeru z wodorostów są naturalnie białe i dlatego nie wymagają wybielania.

Obecnie zbierają dzikie wodorosty, ale chcą promować ich uprawę w Europie.

„Wielu badaczy i firm jest już w trakcie opracowywania technologii pozwalających nam uprawiać więcej i lepiej wodorostów. Poza tym istnieje wiele sposobów uprawy wodorostów na lądzie, w morzu lub daleko od brzegu, na otwartym morzu. to wszystko w tej chwili się rozwija” – wyjaśnił Hofmann.

Osłona tamponu jest nadal wykonana z tworzywa sztucznego, ale zespół twierdzi, że pracuje nad biodegradowalnymi alternatywami na bazie wodorostów.

Według Parlamentu Europejskiego plastikowe produkty menstruacyjne to piąty najpopularniejszy przedmiot jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych odkrywany na europejskich plażach – jest ich więcej niż plastikowych kubków i słomek.

„Jeśli uda nam się wyprodukować biodegradowalne produkty sanitarne, takie jak tampony, z wodorostów, będzie to oczywiście miało ogromną zaletę. Po prostu ograniczymy ilość odpadów” – stwierdził Hofmann.