O nas
Kontakt

Ten obraz miał trafić do muzeum Hitlera. Teraz wrócił do spadkobierców jego żydowskiego właściciela

Laura Kowalczyk

Valley of Mills near Amalfi (c.1830) was most recently loaned to the Prince Pückler Museum Foundation – Park and Castle Branitz in Cottbus.

Dzieło niemieckiego malarza pejzażystów Carla Blechena zostało w 1942 roku przejęte przez Gestapo i miało zostać wystawione w Fürhermuseum Hitlera.

Obraz Carla Blechena pt. „Dolina Młynów koło Amalfi” (ok. 1830 r.), skradziony w okresie nazistowskim, został zwrócony spadkobiercom pierwotnego właściciela.

Obraz bukoliczny został zakupiony przez dr. DH Goldschmidta w Berlinie na początku XX wieku, a następnie odziedziczyli go jego dwaj synowie, jak podaje Aktualności ART.

Bracia Żydzi popełnili samobójstwo po pogromach listopadowych w 1938 r., znanych również jako Kristallnacht, a ich kolekcja dzieł sztuki została przekazana ich siostrzeńcowi, Edgarowi Moorowi. Ponieważ Moor wyemigrował do Południowej Afryki, dzieła sztuki pozostały w Berlinie i zostały zajęte w 1942 r. przez Gestapo, nazistowską tajną policję.

Po zakupieniu go przez Specjalną Komisję Adolfa Hitlera w Linzu w 1944 r. krajobraz Blechena miał trafić do niezrealizowanego Fürhermuseum w ramach projektu, który miał przekształcić Linz w Austrii – rodzinne miasto Hitlera – w nazistowską stolicę kultury.

Po przewiezieniu do magazynu i najprawdopodobniej kradzieży „Dolina Młynów koło Amalfi” trafiła w 1952 r. pod opiekę rządu federalnego Niemiec, a w 1960 r. stała się prawnie własnością państwa.

To Federalna Administracja Sztuki Niemiec, która bada pochodzenie dóbr kultury państwa i decyduje, czy zostały one skonfiskowane przez nazistów, zwróciła dzieło Blechena spadkobiercy Moora.

„Dolina Młynów w pobliżu Amalfi” to 69. dzieło sztuki będące własnością państwa niemieckiego, które powróciło do prawowitych właścicieli, zgodnie z Sieć artystyczna.

„Śledztwo w sprawie nazistowskiej kradzieży dóbr kultury jest ważną częścią upamiętnienia osób prześladowanych przez reżim nazistowski” – powiedziała w oświadczeniu prasowym niemiecka minister kultury Claudia Roth. „Dzięki zwrotowi obrazu Carla Blechena, który został skonfiskowany w wyniku prześladowań nazistowskich, losy Arthura i Eugena Goldschmidtów, a także Edgara Moora stają się teraz nieco bardziej widoczne”.