Dzieło niemieckiego malarza pejzażystów Carla Blechena zostało w 1942 roku przejęte przez Gestapo i miało zostać wystawione w Fürhermuseum Hitlera.
Obraz Carla Blechena pt. „Dolina Młynów koło Amalfi” (ok. 1830 r.), skradziony w okresie nazistowskim, został zwrócony spadkobiercom pierwotnego właściciela.
Obraz bukoliczny został zakupiony przez dr. DH Goldschmidta w Berlinie na początku XX wieku, a następnie odziedziczyli go jego dwaj synowie, jak podaje Aktualności ART.
Bracia Żydzi popełnili samobójstwo po pogromach listopadowych w 1938 r., znanych również jako Kristallnacht, a ich kolekcja dzieł sztuki została przekazana ich siostrzeńcowi, Edgarowi Moorowi. Ponieważ Moor wyemigrował do Południowej Afryki, dzieła sztuki pozostały w Berlinie i zostały zajęte w 1942 r. przez Gestapo, nazistowską tajną policję.
Po zakupieniu go przez Specjalną Komisję Adolfa Hitlera w Linzu w 1944 r. krajobraz Blechena miał trafić do niezrealizowanego Fürhermuseum w ramach projektu, który miał przekształcić Linz w Austrii – rodzinne miasto Hitlera – w nazistowską stolicę kultury.
Po przewiezieniu do magazynu i najprawdopodobniej kradzieży „Dolina Młynów koło Amalfi” trafiła w 1952 r. pod opiekę rządu federalnego Niemiec, a w 1960 r. stała się prawnie własnością państwa.
To Federalna Administracja Sztuki Niemiec, która bada pochodzenie dóbr kultury państwa i decyduje, czy zostały one skonfiskowane przez nazistów, zwróciła dzieło Blechena spadkobiercy Moora.
„Dolina Młynów w pobliżu Amalfi” to 69. dzieło sztuki będące własnością państwa niemieckiego, które powróciło do prawowitych właścicieli, zgodnie z Sieć artystyczna.
„Śledztwo w sprawie nazistowskiej kradzieży dóbr kultury jest ważną częścią upamiętnienia osób prześladowanych przez reżim nazistowski” – powiedziała w oświadczeniu prasowym niemiecka minister kultury Claudia Roth. „Dzięki zwrotowi obrazu Carla Blechena, który został skonfiskowany w wyniku prześladowań nazistowskich, losy Arthura i Eugena Goldschmidtów, a także Edgara Moora stają się teraz nieco bardziej widoczne”.