O nas
Kontakt

Teneryfa ogłasza stan nadzwyczajny związany z suszą, podczas gdy Hiszpania zmaga się z niedoborami wody

Laura Kowalczyk

The island is facing months or possibly years of critical water scarcity, experts say.

Eksperci twierdzą, że wyspę czekają miesiące, a może i lata krytycznego niedoboru wody.

Teneryfa planuje w piątek ogłosić stan nadzwyczajny dotyczący wody, ponieważ zbiorniki wyczerpują się z powodu trwającej suszy.

Niektóre obszary Hiszpanii i Wysp Kanaryjskich doświadczają poważnej suszy. Prezydent rządu Teneryfy Rosa Dávila twierdzi, że była to jedna z „najsuchszych zim w najnowszej historii” wyspy.

Teneryfa ma wezwać pogotowie wodne w piątek po sesji plenarnej. Dávila jest przekonany, że inicjatywa uzyska jednomyślne poparcie wszystkich partii politycznych, ponieważ „mieszkańcy Teneryfy nie widzą w tym różnic ideologicznych”.

Eksperci twierdzą, że wyspę czekają miesiące, a może i lata krytycznego niedoboru wody.

Na Teneryfie panuje jedna z najsuchszych zim w historii

Według raportów technicznych, obszary Midland na Teneryfie doświadczają ekstremalnej i długotrwałej suszy, powodując poważne niedobory wody, które mogą utrzymywać się miesiącami, a nawet latami.

Pomimo tego, że Teneryfa jest jedną z bardziej zielonych Wysp Kanaryjskich, doświadczyła krytycznego braku opadów w miesiącach zimowych, które powinny być bardziej wilgotne – zwłaszcza na obszarach północnych.

W ostatnich latach opady również spadły o 15–40 procent. Ze względu na wyższe temperatury parowanie wody wzrosło o 10–25 procent w rolniczych obszarach środkowej wyspy.

W styczniu tego roku średnia temperatura wyniosła 20,9°C, co czyni tę wyspę najgorętszą od 60 lat.

Teneryfa ogłasza stan nadzwyczajny związany z suszą

Ekstremalne warunki zmusiły władze lokalne do podjęcia działań już teraz, aby zapewnić dostawy wody na suche miesiące letnie.

Lokalne raporty podają, że na dzień 1 lutego pojemność zbiorników wynosiła 34,6 proc. w porównaniu do 52 proc. w tym samym okresie ubiegłego roku.

Dávila stwierdziła, że ​​„zapewnienie dostaw wody obywatelom i obszarom wiejskim Teneryfy to kluczowa kwestia, która nie może mieć preferencji politycznych”.

Wiceprezydent Lope Afonso ostrzegł również, że susza będzie miała „poważne konsekwencje dla sektora rolnego”.

Oprócz ogłoszenia stanu nadzwyczajnego dotyczącego wody, który ma zostać ogłoszony w piątek, Rada ds. Wody Teneryfy i Ministerstwo Turystyki planują rozpocząć publiczne kampanie informacyjne.

Będą one skierowane do mieszkańców, ale także turystów i gości, podkreślając znaczenie odpowiedzialnego korzystania z wody.

Susza i ekstremalne upały wywołały pożary, które w sierpniu 2023 r. spustoszyły znaczną część lasów wyspy.

Teneryfa zmaga się z niedoborami wody

Teneryfa szuka sposobów zwalczania niedoboru wody, w tym zwiększania wydajności zakładów uzdatniania i odsalania wody, aby zwiększyć jej podaż dla rolnictwa i domów.

Na wyspie nie ma rzek i jest bardzo niewiele tam, dlatego 80% jej dostaw zależy od podziemnych źródeł.

Inne obszary Hiszpanii również borykają się z niedoborami wody. 1 lutego władze Katalonii ogłosiły w Barcelonie stan nadzwyczajny związany z suszą.

Według regionalnego prezydenta region Andaluzji ograniczy latem zużycie wody w niektórych miastach, w tym w Sewilli i Kordobie, chyba że w tym obszarze wystąpią „co najmniej 30 dni deszczu z rzędu”.