O nas
Kontakt

Nie, ten film nie dowodzi, że Władimir Putin był obecny na pogrzebie wodza Wagnera

Laura Kowalczyk

Nie, ten film nie dowodzi, że Władimir Putin był obecny na pogrzebie wodza Wagnera

W sieci pojawił się wirusowy klip przedstawiający rosyjskiego przywódcę rzekomo obecnego na nabożeństwie żałobnym, mimo że Kreml ogłosił, że prezydent nie będzie w nim uczestniczył. Film jest jednak stary i pochodzi z 2013 roku.

Kilka dni po cichym pochowaniu rosyjskiego szefa najemników Jewgienija Prigożyna w następstwie podejrzanej katastrofy lotniczej w mediach społecznościowych pojawiło się wideo rzekomo przedstawiające Władimira Putina obecnego na pogrzebie, co było zaskoczeniem dla wielu użytkowników mediów społecznościowych, ponieważ rosyjski prezydent ogłosił, że nie będzie w nim uczestniczył.

Na nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych widać, jak rosyjski prezydent składa kwiaty na trumnie, po czym ostatecznie odmawia wejścia do swojej limuzyny. W ostatnich sekundach filmu widać, jak Putin odchodzi samotnie.

„A co, jeśli naprawdę nie zabił szefa Wagnera?” zapytał jeden z użytkowników X.

„Władimir Putin składa ostatnie wyrazy szacunku Jewgienijowi Prigożynowi, szefowi Wagnera, po czym odmawia wejścia do swojej limuzyny i z tej okazji idzie pieszo. Ten facet jest zimny i wyrachowany” – napisała inna osoba na Facebooku.

Jeden konkretny post miał prawie 900 000 wyświetleń na platformie X, wcześniej znanej jako Twitter, według stanu na 4 września.

Prigożin zginął w katastrofie lotniczej 23 sierpnia w obwodzie twerskim pod Moskwą – dokładnie dwa miesiące po zorganizowaniu krótkiego buntu przeciwko Ministerstwu Obrony i jego ustrojowi.

Władimir Putin obiecał ukarać uczestników buntu, ale kilka godzin później zawarł układ z Prigożynem, zapewniając jemu i jego najemnikom amnestię.

Tajemnica pogrzebu i zapowiedziana nieobecność Putina wywołały spekulacje, że za katastrofą lotniczą może stać Kreml.

Jednak Kreml odrzucił te pogłoski, nazywając je „absolutnym kłamstwem”.

Nieaktualny film z 2013 roku

Aby dowiedzieć się, czy Putin rzeczywiście został sfilmowany podczas nabożeństwa żałobnego, TylkoGliwice przeprowadziła wyszukiwanie obrazów i okazało się, że wirusowe wideo nie ma nic wspólnego z pogrzebem Prigożyna.

Oryginalny film został opublikowany na YouTube i pochodzi z 2013 roku.

Pokazuje Władimira Putina uczestniczącego w pomniku Anatolija Rachlina, byłego trenera judo prezydenta.

Rakhlin, który przez 15 lat był instruktorem i mentorem Putina judo, zmarł 7 sierpnia 2013 roku w wieku 75 lat.

Według doniesień mediów, po wyjściu ze służby dla Rakhlina Putin powiedział członkom swojej ekipy bezpieczeństwa, że ​​chce zostać sam.

Następnie według doniesień zaczął chodzić bez zwykłej eskorty ochroniarzy i prasy.