O nas
Kontakt

Trudno Ci nauczyć się języka? Najlepsze kraje w Europie dla osób mówiących po angielsku

Laura Kowalczyk

Between 91 and 93 per cent of Dutch people saying they are able to hold a conversation in English.

Niektóre kraje europejskie wymagają znajomości języka nawet w przypadku pobytu.

Jeśli mówisz po angielsku i planujesz przeprowadzić się do Europy w 2024 r., być może zechcesz znaleźć kraj, w którym prawdopodobnie zostaniesz zrozumiany od samego początku.

Chociaż nauka lokalnego języka nowego domu powinna być priorytetem, wymaga czasu.

Kiedy już oswajasz się z czasami czasownikowymi i rodzajnikami, pocieszająca jest świadomość, że w razie potrzeby nadal możesz porozumiewać się po angielsku.

W niektórych krajach europejskich powszechnie mówi się po angielsku, co czyni go bezpiecznym wyborem. W innych krajach wymagana jest znajomość lokalnego języka, aby ubiegać się o pobyt stały.

Które kraje europejskie są najlepsze dla osób mówiących po angielsku?

Rodzimi użytkownicy języka angielskiego notorycznie słabo radzą sobie z nauką języka obcego. Badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2020 r. wykazało, że 62 procent ankietowanych Brytyjczyków nie zna drugiego języka. W UE 56 procent osób zna przynajmniej jeden język.

W badaniu InterNations dotyczącym obaw ekspatów przed wyjazdem za granicę największą obawą była bariera językowa.

Jeśli więc chcesz przeprowadzić się do Europy, ale martwią Cię bariery językowe, dobrym pomysłem jest priorytetowe traktowanie krajów, w których powszechnie mówi się po angielsku.

Indeks biegłości języka angielskiego opublikowany przez globalną firmę edukacyjną Education First (EF) ukazuje kraje w Europie, w których mówi się najlepiej po angielsku.

Aby dokonać klasyfikacji, EF zebrał wyniki testów z języka angielskiego przeprowadzone na 2 milionach osób na całym świecie, w tym z 35 krajów europejskich. Każdy kraj otrzymał ranking na 800 punktów.

Kraje Europy Północnej mają najlepszą znajomość języka angielskiego

Kraje europejskie zajęły osiem miejsc w pierwszej dziesiątce krajów EF pod względem liczby osób mówiących po angielsku.

Chorwacja znalazła się na 10. miejscu, ale w rankingu dominowały kraje Europy Północnej. Finlandia i Szwecja zajmują miejsca 9. i 8., a Dania plasuje się na trzecim miejscu.

W Danii powszechnie mówi się po angielsku.
W Danii powszechnie mówi się po angielsku.

Na drugim miejscu znajduje się Austria, która zdobyła 641 punktów na 800 możliwych. Pierwsze miejsce zajmuje Holandia, gdzie od 91 do 93 procent Holendrów twierdzi, że potrafi rozmawiać po angielsku.

Spośród krajów europejskich Włochy znalazły się najniżej, więc jeśli masz ochotę się tam przeprowadzić, warto wcześniej pomyśleć o kursach językowych.

Które kraje europejskie wymagają znajomości języka w celu uzyskania pozwolenia na pobyt?

Jeśli wiesz, że masz problemy z nauką języków, uważaj na kraje, które wymagają od obcokrajowców zdania testu językowego w celu ubiegania się o pobyt.

Francja wprowadziła właśnie szereg zmian w przepisach imigracyjnych, w tym dotyczących wymogów językowych. Władze wprowadziły testy językowe w przypadku niektórych rodzajów dokumentów pobytowych oraz wymóg wyższego poziomu znajomości języka w celu uzyskania obywatelstwa.

Chociaż w przypadku kart pobytu krótkoterminowego w dalszym ciągu nie będzie testu językowego, to wieloletniego Carte de séjour pluriannuelle będzie wymagać od kandydatów wykazania się znajomością języka francuskiego na poziomie A2 lub wyższym według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR).

Dla Carte de résident (rezydent longue durée UE)10-letniej karty wydawanej rezydentom długoterminowym, którzy nie mogą lub nie chcą ubiegać się o obywatelstwo francuskie, wymóg znajomości języka wzrasta z poziomu A2 do B1.

Zgodnie z nowym prawem osoby rozważające ubieganie się o obywatelstwo francuskie muszą teraz wykazać się znajomością języka na poziomie B2.

Aby uzyskać stały pobyt i obywatelstwo, Niemcy wymagają znajomości języka. Obecne przepisy wymagają języka niemieckiego na poziomie B1 w CEFR.

Definiuje się to jako zdolność „zrozumienia głównych punktów jasnych, standardowych wypowiedzi na znane tematy regularnie spotykane w pracy, szkole, czasie wolnym itp.”.

W Norwegii zezwolenia na pobyt czasowy nie mają wymagań językowych, natomiast zezwolenia na pobyt stały wymagają dobrej znajomości języka.

W zależności od sytuacji może być konieczne ukończenie 250–550 godzin lekcji języka norweskiego i kursu nauk społecznych. W niektórych przypadkach możesz zamiast tego wykazać, że zdałeś test z języka norweskiego na poziomie A2.

Stały pobyt w Szwajcarii wymaga również znajomości jednego z jej języków (niemieckiego, francuskiego lub włoskiego) na poziomie A2 w mowie i A1 w piśmie.

Szwecja rozważa obecnie wprowadzenie wymogów językowych w przypadku zezwoleń na pobyt długoterminowy lub stały.

Które kraje europejskie mają najniższe wymagania językowe?

Wiele krajów nie wymaga znajomości języka w celu uzyskania pozwolenia na pobyt i wymaga jedynie znajomości języka, aby ubiegać się o obywatelstwo.

Na przykład Hiszpania, aby ubiegać się o obywatelstwo, wymaga jedynie kwalifikacji A2 DELE (Diploma de Español como Lengua Extranjera) z języka hiszpańskiego. Jest to odpowiednik początkującego na wysokim poziomie.

Portugalia wymaga również poziomu A2 CEFR w celu uzyskania obywatelstwa. Włochy wymagają znajomości języka na poziomie B1, a Francja wymaga obecnie poziomu B2, aby ubiegać się o obywatelstwo.