O nas
Kontakt

Trybunał nakazał Holandii zaprzestanie eksportu części do myśliwców do Izraela w związku z wojną w Gazie

Laura Kowalczyk

An F-35B fighter jet lands at Luke Air Force Base in this Tuesday, Dec. 10, 2013 file photo, in Goodyear, Ariz.

Sąd stwierdził, że istnieje „wyraźne ryzyko”, że Izrael wykorzysta holenderskie części do F-35 do naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego w Gazie.

Sąd apelacyjny nakazał w poniedziałek rządowi Holandii wstrzymanie eksportu części do myśliwców F-35 do Izraela, powołując się na wyraźne ryzyko naruszenia prawa międzynarodowego.

W grudniu grupa organizacji praw człowieka wniosła pozew cywilny przeciwko Holandii, argumentując, że władze powinny ponownie ocenić pozwolenie na wywóz w świetle izraelskich działań wojskowych w Strefie Gazy.

„Nie można zaprzeczyć, że istnieje wyraźne ryzyko, że wyeksportowane części do F-35 zostaną wykorzystane do poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego” – powiedział sędzia Bas Boele, odczytując orzeczenie, wywołując wiwaty kilku osób na sali sądowej.

Wywóz musi zostać wstrzymany w ciągu siedmiu dni.

Decyzja zapadła, gdy premier Holandii Mark Rutte udał się do Izraela, aby spotkać się z premierem Benjaminem Netanjahu w celu omówienia konfliktu. Oczekiwano także, że Rutte spotka się osobno z premierem Palestyny ​​Mohammadem Shtayyehem.

„Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że istnieje sprawiedliwość i że sąd chciał zabrać głos na jej temat” – powiedziała reporterom główna prawniczka Liesbeth Zegveld.

Oxfam Novib, Pax Nederland i The Rights Forum złożyły sprawę w grudniu. Argumentowali, że ciągłe przekazywanie części samolotów czyni Holandię współwinną ewentualnych zbrodni wojennych popełnianych przez Izrael w jego wojnie z Hamasem.

W styczniu sąd niższej instancji stanął po stronie rządu, zezwalając Holendrom na dalsze wysyłanie do Izraela części będących własnością USA, przechowywanych w magazynie w mieście Woensdrecht.

W Holandii znajduje się jeden z trzech europejskich magazynów regionalnych F-35.

Inne kraje również rozważają ograniczenie sprzedaży broni do Izraela. Organizacje praw człowieka w Wielkiej Brytanii wniosły podobny pozew przeciwko swojemu rządowi, próbując zablokować eksport broni do Izraela.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Sąd Najwyższy ONZ nakazał Izraelowi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec śmierci, zniszczeniom i wszelkim aktom ludobójstwa w Gazie. Chociaż decyzja ta została podjęta po rozpatrzeniu apelacji w sprawie Holandii, prawnicy grup twierdzą, że sędziowie prawdopodobnie rozpatrzyli prawnie wiążące orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Decyzja pozostawiła władzom holenderskim pewną swobodę w zakresie eksportu części samolotów wykorzystywanych w operacjach poza Gazą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że analizuje tę decyzję. Rząd ma osiem tygodni na złożenie apelacji, choć zakaz eksportu pozostanie.