O nas
Kontakt

Turecki Erdogan oferuje organizację rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją

Laura Kowalczyk

Turkish President Recep Tayyip Erdogan, right, shakes hands with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy in Istanbul, Turkey, Friday, March 8, 2024.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stanowczo nie nawiązuje bezpośredniego kontaktu z Rosją w rozmowach pokojowych, pomimo propozycji prezydenta Turcji zorganizowania szczytu pokojowego między obydwoma krajami.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, którego kraj członkowski NATO starał się zrównoważyć swoje bliskie stosunki zarówno z Ukrainą, jak i Rosją, podczas piątkowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zaproponował organizację szczytu pokojowego między obydwoma krajami.

Erdogan, który wielokrotnie omawiał wynegocjowanie porozumienia pokojowego, powiedział na konferencji prasowej w Stambule po spotkaniu z Zełenskim, że ma nadzieję, że Rosja zgodzi się na ofertę Turcji.

„Od początku wnosiliśmy tyle, ile mogliśmy, w zakończenie wojny w drodze negocjacji” – powiedział Erdogan. „Jesteśmy również gotowi zorganizować szczyt pokojowy, w którym weźmie udział również Rosja”.

Ukraina stanowczo nie angażuje się bezpośrednio w rozmowy pokojowe z Rosją, a Zełenski wielokrotnie powtarzał, że inicjatywa w negocjacjach pokojowych musi należeć do kraju, który został zaatakowany.

Zełenski powiedział, że wszelkie negocjacje pokojowe muszą być zgodne z 10-punktowym planem, który wcześniej zasugerował, który obejmuje bezpieczeństwo żywnościowe, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wojsk rosyjskich, uwolnienie wszystkich więźniów, trybunał dla osób odpowiedzialnych za agresję oraz gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Ukraiński przywódca wyraził nadzieję, że na spodziewanym w tym roku inauguracyjnym szczycie pokojowym w Szwajcarii rozważona zostanie możliwość ponownego otwarcia wszystkich ukraińskich portów, nie tylko w Odessie, ale także w Mikołajowie na południu Ukrainy.

Zełenski, który odwiedził stocznie, w których budowane są korwety dla ukraińskiej marynarki wojennej, powiedział w X, że osiągnięto porozumienia w sprawie wspólnych projektów obronnych z tureckim rządem i korporacjami. W Telegramie powiedział, że zgodzili się także na uproszczenie handlu i usunięcie barier dla biznesu.

Erdogan powiedział, że rozmawiali o stabilności w korytarzu żeglugowym Morza Czarnego i powtórzył wsparcie Turcji dla „integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości” Ukrainy.

Wizyta ma miejsce w czasie, gdy Zełenski i inni urzędnicy w dalszym ciągu naciskają na inne narody, aby dostarczyły więcej amunicji i uzbrojenia, aby powstrzymać natarcie wojsk rosyjskich próbujących uzyskać głębsze zdobycze w kontrolowanej przez Ukrainę zachodniej części obwodu donieckiego, a także przedostających się do obwodu charkowskiego na północ od to w trzecim roku wojny.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział w Wilnie na Litwie, gdzie uczestniczył w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Francji, Litwy, Łotwy i Estonii, że pomoc dla Ukrainy „kropelka po kropli” już nie działa.

„Jeśli sytuacja będzie się dalej rozwijać tak, jak obecnie, nie skończy się to dobrze dla nas wszystkich” – powiedział Kuleba. „Niezbędne są nieograniczone i terminowe dostawy wszelkiego rodzaju broni i amunicji, aby Ukraina pokonała Rosję, a wojna w Europie się nie rozlała”.

Wysłannik Chin, który sfrustrował Ukrainę i jej zachodnich sojuszników poprzez zwiększenie handlu z Rosją oraz ukazanie konfliktu i jego przyczyn w dużej mierze z punktu widzenia Moskwy, przybył w czwartek do Kijowa podczas europejskiej wizyty, aby porozmawiać o uregulowaniu tego, co nazywa Ukrainą. kryzys. Li Hui, specjalny przedstawiciel do spraw euroazjatyckich, przed przyjazdem na Ukrainę spotkał się z urzędnikami z Rosji, UE, Szwajcarii i Polski i miał udać się dalej do Niemiec i Francji.

Tuż po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. Turcja była gospodarzem spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy oraz nieudanych rozmów negocjatorów obu krajów mających na celu zakończenie działań wojennych.

Później w 2022 r. Turcja wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych wynegocjowała także umowę między Rosją a Ukrainą, która umożliwiła transport milionów ton ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Rosja jednak wycofała się z porozumienia w zeszłym roku, powołując się na przeszkody w eksporcie żywności i nawozów.