O nas
Kontakt

Walia ma pierwszego czarnego przywódcę w Europie

Laura Kowalczyk

Walia ma pierwszego czarnego przywódcę w Europie

Walijska Partia Pracy wybrała Vaughana Gethinga na swojego nowego przewodniczącego, czyniąc z 50-letniego polityka pierwszego czarnoskórego szefa rządu w Europie.

Gething zostanie pierwszym ministrem w przyszłym tygodniu po wysoce podziałowym konkursie na przywództwo, w którym były minister zdrowia i gospodarki zmierzył się z ministrem edukacji Jeremym Milesem. Konkurs nastąpił po niespodziewanej rezygnacji Marka Drakeforda w grudniu 2023 r.

Zdobywając w sobotę 51,7 procent głosów, nowy przywódca obiecał sprostać poważnym wyzwaniom stojącym przed Walią, w tym kryzysowi kosztów utrzymania, wściekłym rolnikom oraz powolnym systemom opieki zdrowotnej i edukacji.

„Dziś przewracamy stronę w księdze historii naszego narodu. Historia, którą piszemy razem. Nie tylko dlatego, że mam zaszczyt zostać pierwszym czarnoskórym przywódcą w jakimkolwiek europejskim kraju, ale dlatego, że przesunęła się różnica pokoleń” – powiedział członkom partii.

Urodzony w byłej brytyjskiej kolonii w Zambii, Gething jest synem białego weterynarza z południowej Walii i czarnego hodowcy kurczaków z Lusaki. Jego rodzice przenieśli się z rodziną do Walii, gdy miał dwa lata, a później osiedlili się w Anglii po tym, jak doświadczył rasizmu na walijskiej wsi.

W obliczu zbliżających się w tym roku wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii Gething będzie ważnym graczem w staraniach Partii Pracy o zakończenie 14 lat rządów konserwatystów. „Nie możemy się doczekać kampanii z Vaughanem w tym nowym rozdziale dla Walii, aby pomóc rządom laburzystów w całej Wielkiej Brytanii” napisał lider partii krajowej Keir Starmer w programie X.