O nas
Kontakt

Türkiye, Hiszpania, Włochy: Gdzie w Europie ludzie są najbardziej zaniepokojeni zmianami klimatycznymi?

Laura Kowalczyk

Türkiye, Hiszpania, Włochy: Gdzie w Europie ludzie są najbardziej zaniepokojeni zmianami klimatycznymi?

68 procent obywateli tego europejskiego kraju uważa, że ​​zmiany klimatyczne wysiedlą ich z miejsca zamieszkania.

Z nowego badania wynika, że ​​siedmiu na dziesięciu mieszkańców przewiduje, że zmiany klimatyczne będą miały „poważne skutki” na ich obszarze w ciągu najbliższych 10 lat.

Ipsos, międzynarodowa firma zajmująca się badaniami rynku, opublikowała ocenę tego, co ludzie myślą obecnie o zmianach klimatycznych i działaniach podejmowanych przez rządy, aby temu zaradzić.

Badanie ma miejsce przed konferencją klimatyczną COP28, na której pod koniec tygodnia w Dubaju zgromadzi się 167 światowych przywódców.

Oto, co Europejczycy mówią o skutkach klimatycznych, które już odczuwają i jak widzą przyszłość swoich krajów.

Które kraje europejskie już odczuwają skutki zmian klimatycznych?

W badaniu Ipsos zapytano ponad 24 000 dorosłych w 31 krajach o ich poglądy na temat zmian klimatycznych. Do krajów europejskich zaliczały się Belgia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja i Türkiye.

Ustalono, że prawie sześć na 10 osób na całym świecie zgłasza poważne skutki zmian klimatycznych na obszarze, na którym mieszkają – choć różni się to znacznie w zależności od kraju.

W Europie na szczycie listy znalazła się Türkiye, gdzie 79 procent respondentów stwierdziło, że zmiany klimatyczne już mają poważne konsekwencje. Dwie trzecie osób mieszkających we Włoszech i Hiszpanii również stwierdziło, że skutki były poważne.

Tylko w dwóch krajach – Wielkiej Brytanii i Szwecji – mniej niż dwie piąte osób zgłaszających poważne skutki (odpowiednio 34% i 24%).

Jaki wpływ będą miały zmiany klimatyczne w ciągu następnej dekady?

Patrząc w przyszłość, liczba osób spodziewających się, że zmiany klimatyczne będą miały poważny wpływ na ich obszar w ciągu najbliższych 10 lat, wynosi średnio 71 procent na świecie.

Ponadto około dwie piąte spodziewa się, że w ciągu najbliższych 25 lat zostaną wysiedlone ze swoich domów, przy czym najwyższy poziom obaw występuje w Türkiye (68 procent) i Brazylii (61 procent).

„Gdy światowi przywódcy zbierają się na COP, najnowsze badanie Ipsos odsłania surową rzeczywistość – większość ludzi nie tylko jest świadkiem poważnych skutków zmian klimatycznych, ale przygotowuje się na ich eskalację” – mówi Lauren Demar, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Ipsos i dyrektor ds. ESG.

Wszystkie kraje najmniej zaniepokojone to kraje europejskie – w Wielkiej Brytanii, Polsce, Szwecji, Niemczech i Holandii te, które spodziewają się, że będą musiały przenieść trybuny co czwarte lub niżej.

Rządy europejskie nie dostarczają wystarczających informacji na temat zmian klimatycznych

Jeśli chodzi o komunikację rządową na temat zmian klimatycznych, kraje europejskie wypadają słabo.

Na pytanie, jak dobrze rząd informuje obywateli o potencjalnych skutkach zmian klimatycznych, 29 procent Węgrów odpowiedziało „w ogóle nie”, a 45 procent stwierdziło „źle”.

W Hiszpanii, Polsce, Turcji i Włoszech ponad 70 procent obywateli uważa, że ​​ich rząd nie robi wystarczająco dużo, aby informować o zmianach klimatycznych.

Czy kraje europejskie robią wystarczająco dużo, aby stawić czoła zmianom klimatycznym?

Tylko 36 procent obywateli na całym świecie uważa, że ​​ich rząd ciężko pracuje, aby stawić czoła zmianom klimatycznym.

W Europie krajem znajdującym się najniżej w rankingu jest Belgia, gdzie jedynie 22 proc. obywateli uważa działania rządu za odpowiednie, a za nimi plasują się Turcja, Francja i Polska z 23 proc.

Krajem najwyżej ocenionym była Holandia, gdzie 44 procent respondentów uważa, że ​​rząd ciężko pracuje, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym.