O nas
Kontakt

Turystyka wellness kwitnie, ale co kryje się za tym trendem?

Laura Kowalczyk

Turystyka wellness kwitnie, ale co kryje się za tym trendem?

Sektor się rozwija i prognozuje się, że pozostanie popularny.

Turystyka wellness rozwija się w szybkim tempie. Chociaż wiemy, że regularne ćwiczenia i codzienne spożywanie owoców i warzyw przyczyniają się do zdrowego stylu życia, radzenie sobie ze stresem i dobre samopoczucie psychiczne są równie ważne.

Ostatnie lata odbiły się na naszym zdrowiu. Od przepracowanych układów odpornościowych walczących z Covid-19 po długie godziny pracy w domu – pandemia sprawiła, że ​​wiele osób czuje się wyczerpanych.

Turystyka wellness ma na celu redukcję stresu poprzez skupienie się na dobrym samopoczuciu psychicznym, fizycznym, a w niektórych przypadkach także emocjonalnym.

Osiąga się to albo poprzez programy zaspokajające indywidualne potrzeby, podczas których podróżni są w pełni zanurzeni w dobrym samopoczuciu, albo poprzez włączenie zajęć wellness do podróży. Niektóre kierunki prozdrowotne obejmują wypady do spa, rekolekcje jogi i medytacji oraz programy fitness.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez VIKASA YOGA RETREAT (@vikasayoga)

Turystyka wellness może być także balsamem dla pracowników, z których wielu może walczyć o utrzymanie miejsc pracy w związku z cięciami firm w każdej branży. Według badania przeprowadzonego przez Statista w 2022 r. ponad 50% Europejczyków doświadczyło wypalenia zawodowego lub było na jego granicy.

Celem ośrodków wellness jest pozostawienie ludzi z uczuciem odmłodzenia, pozwalając im w pełni oddać się samoopiece podczas pobytu.

Może to obejmować zabiegi spa, ćwiczenia i spożywanie pożywnej żywności, aż po skupienie się na uważności i duchowości.

Christopher Ford, szef działu Asset Management w Red Sea Global Saudi Arabia, mówi: „Dzisiaj wellness to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku luksusowych podróży, a nasze badania wśród docelowych odbiorców wykazały, że 75 procent luksusowych podróżników pragnie wakacji, które zaspokoją ich oczekiwania. ich ogólne samopoczucie i jednocześnie zapewniają zajęcia.”

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Aryę Wellness ✨ (@aryawellnessretreat)

Turystyka wellness będzie się stale rozwijać

Global Wellness Institute twierdzi, że oczekuje się, że ta forma turystyki będzie rozwijać się bardziej niż jakikolwiek inny sektor wellness – do 2025 r. o około 21%. Dzieje się tak ze względu na niepowtarzalny urok kurortów, uznawanych za bardziej wyjątkowe niż inne Rodzaje zakwaterowania. A także dostęp do ekologicznych udogodnień, których oczekują podróżni w dobie zmian klimatycznych.

Media społecznościowe pomogły w zwiększeniu popularności turystyki wellness. #wellnessretreat i #spiritualretreat mają łącznie ponad 33 miliony wyświetleń na TikTok i ponad 584 000 postów na Instagramie, co sprawia, że ​​wakacje rekolekcyjne są dobrze znaną koncepcją. Według portalu kulturalnego Thred wpływowe osoby i gwiazdy często popierają miejsca i zajęcia związane z wellness, generując większe zainteresowanie tym lukratywnym sektorem.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Church Farm Estate (@churchfarmestate)

Gdzie na świecie jest najlepiej dla turystyki wellness?

Region Azji i Pacyfiku jest popularny wśród turystów zajmujących się wellness. Poszukiwane są tu wyjątkowe praktyki w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia, a także piękne lokalizacje.

Z raportu Knowledge Sourcing Intelligence LLP wynika, że ​​ze względu na swoje głębokie dziedzictwo kulturowe i silny nacisk na zdrowie i odmładzanie, region APAC (Azja i Pacyfik) staje się ważnym graczem w rozwijającej się branży turystyki wellness.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez REVĪVŌ Wellness Resorts (@revivo_wellness_resorts)

Wydaje się, że nawet przy tak imponującym wzroście branża turystyki wellness stawia dopiero pierwsze kroki. Dzięki stale rozwijającym się technologiom, kto wie, dokąd pójdzie dalej.