O nas
Kontakt

Twórca robotów humanoidalnych Figura współpracuje z OpenAI i otrzymuje wsparcie od Jeffa Bezosa i gigantów technologicznych

Laura Kowalczyk

AI engineer Jenna Reher works on humanoid robot Figure 01 at Figure AI

Figurka ma niecałe dwa lata i nie ma produktu komercyjnego, ale przekonuje wpływowych zwolenników branży technologicznej do wsparcia jej wizji wysłania miliardów robotów przypominających ludzi do miejsc pracy i domów na całym świecie.

Twórca ChatGPT, firma OpenAI, zamierza połączyć swoje systemy sztucznej inteligencji (AI) z ciałami humanoidalnych robotów w ramach nowej umowy ze start-upem zajmującym się robotyką Figura.

Firma Figura z siedzibą w Sunnyvale w Kalifornii ogłosiła w czwartek zawarcie partnerstwa wraz z finansowaniem kapitału wysokiego ryzyka o wartości 675 mln dolarów (623,5 mln euro) od grupy, w skład której wchodzi założyciel Amazona Jeff Bezos, a także Microsoft, producent chipów Nvidia i działy finansujące start-upy Amazon, Intel i OpenAI.

Figurka ma niecałe dwa lata i nie ma produktu komercyjnego, ale przekonuje wpływowych zwolenników branży technologicznej do wsparcia jej wizji wysłania miliardów robotów przypominających ludzi do miejsc pracy i domów na całym świecie.

„Jeśli po prostu uda nam się zmusić humanoidy do wykonywania pracy, której ludzie nie chcą wykonywać ze względu na niedobór ludzi, będziemy w stanie sprzedać miliony humanoidów, a może miliardy” – powiedział w zeszłym roku dyrektor generalny firmy Figura, Brett Adcock, agencji Associated Press.

W przypadku OpenAI, które zajmowało się badaniami nad robotyką, zanim skupiło się na dużych modelach językowych sztucznej inteligencji, które obsługują ChatGPT, partnerstwo „otworzy nowe możliwości w zakresie tego, jak roboty mogą pomóc w życiu codziennym” – powiedział Peter Welinder, wiceprezes firmy z San Francisco prezes ds. produktów i partnerstw, w pisemnym oświadczeniu.

Warunki finansowe umowy pomiędzy Rysunek i OpenAI nie zostały ujawnione. W ramach współpracy OpenAI zbuduje wyspecjalizowane modele sztucznej inteligencji dla robotów humanoidalnych firmy Figura, prawdopodobnie w oparciu o istniejącą technologię OpenAI, taką jak modele językowe GPT, generator obrazu DALL-E i nowy generator wideo Sora.

Pomoże to „przyspieszyć harmonogram komercyjny firmy Figura”, umożliwiając jej robotom „przetwarzanie i wnioskowanie na podstawie języka” – zgodnie z zapowiedzią firmy. W styczniu firma ogłosiła zawarcie umowy z BMW na umieszczenie robotów w fabryce samochodów w Spartanburgu w Południowej Karolinie, ale nie określiła jeszcze dokładnie, w jaki sposób i kiedy będą one wykorzystywane.

Eksperci robotyki różnią się co do przydatności robotów ukształtowanych w ludzką postać. Większość robotów zatrudnionych w fabrykach i magazynach może mieć pewne cechy zwierzęce – robotyczne ramię, chwytaki przypominające palce, a nawet nogi – ale nie jest tak naprawdę humanoidalna. Dzieje się tak po części dlatego, że inżynierom zajmującym się robotyką zajęło dziesięciolecia opracowanie skutecznych robotycznych nóg i ramion.

Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman zasugerował ponowne zainteresowanie robotyką w podcaście prowadzonym przez współzałożyciela Microsoftu, Billa Gatesa, wydanym na początku tego roku, w którym Altman powiedział, że firma zaczyna inwestować w obiecujące platformy sprzętowe do robotyki po wcześniejszym porzuceniu własnych badań.

„Za wcześnie uruchomiliśmy roboty, więc musieliśmy wstrzymać ten projekt” – powiedział Altman Gatesowi, zauważając, że „mamy do czynienia ze złymi symulatorami i zerwanymi ścięgnami”, które odwracają uwagę od innej pracy firmy.

„Z biegiem czasu coraz bardziej zdawaliśmy sobie sprawę, że tak naprawdę przede wszystkim potrzebowaliśmy inteligencji i zdolności poznawczych, a dopiero potem mogliśmy wymyślić, jak przystosować je do fizyczności” – powiedział.