O nas
Kontakt

Eurowizja 2024: Izrael zgadza się zmienić tekst kontrowersyjnego wpisu „October Rain”

Laura Kowalczyk

Eurovision 2024: Israel agress to change lyrics to its controversial entry ‘October Rain’ by Eden Golan (pictured)

Zagrożony wykluczeniem Izrael w końcu zgodził się zmienić swój kontrowersyjny wpis dotyczący piosenki…

Po odrzuceniu dwóch propozycji piosenek, uznanych za zbyt polityczne i w związku z tym sprzeczne z zasadami neutralności politycznej, Izrael zgodził się na kompromis, aby wziąć udział w Eurowizji w maju przyszłego roku.

Europejska Unia Nadawców (EBU), organ organizujący słynny konkurs, już wcześniej zasugerowała, że ​​może odrzucić kandydaturę Izraela, 20-letnią rosyjsko-izraelską piosenkarkę Eden Golan, ze względu na „polityczny” charakter jej piosenki.

Wspomniana piosenka „October Rain” nawiązywała do ofiar ataku Hamasu na południowy Izrael z 7 października i zawierała słowa takie jak: „Nie ma już powietrza do oddychania / Nie ma dla mnie miejsca” oraz „Wszyscy byli dobrzy dzieci, każde z osobna”.

Piosenka nawiązuje również do słowa „kwiaty”, które jest często używane jako kod wojskowy określający ofiary śmiertelne w czasie wojny.

Izraelski nadawca KAN początkowo zapowiedział, że wycofa się z tegorocznego konkursu, jeśli organizatorzy wydarzenia spróbują cenzurować jego wpisy. Prezydent kraju Isaac Herzog powiedział, że głos Izraela musi być słyszalny ze sceny Eurowizji.

Od tego czasu stwierdził, że należy wprowadzić „niezbędne poprawki” do „October Rain”, aby mógł zostać dopuszczony do programu. A teraz izraelski nadawca publiczny złożył prośbę o zmianę tekstu swojego wpisu.

KAN podała, że ​​zwróciła się do autorów „October Rain” i finalisty drugiego miejsca „Dance Forever” z rewizją tekstów, zachowując jednocześnie swobodę artystyczną. Następnie oficjalnie wybierze utwór, który wyśle ​​komitetowi Eurowizji.

Izraelski nadawca oświadczył, że zgodził się na wprowadzenie zmian na prośbę Izaaka Herzoga.

„Prezydent podkreślił, że szczególnie w tej chwili, kiedy ci, którzy nas nienawidzą, na każdym etapie starają się odepchnąć i bojkotować państwo Izrael, Izrael musi brzmieć z dumą i podniesioną głową oraz podnosić swoją flagę na każdym forum światowym, szczególnie w tym roku” – powiedział KAN.

Piosenka zostanie zaprezentowana 10 marca.

Włączenie Izraela wywołało wiele kontrowersji.

W styczniu wystosowano list otwarty do EBU, pod którym podpisało się ponad 1000 szwedzkich artystów, wzywając do wycofania Izraela z konkursu. Inne kraje Eurowizji, które wezwały do ​​zawieszenia Izraela w związku z wojną w Gazie, to artyści z Islandii, Finlandii, Norwegii i Danii. W innym miejscu osoby takie jak Helen Mirren, Gene Simmons, Sharon Osbourne i Boy George podpisali list otwarty, w którym wzywają organizatorów Eurowizji do umożliwienia Izraelowi udziału w tegorocznym konkursie.

To nie pierwszy raz, kiedy EBU zmusza przedstawicieli krajowych do zmiany tekstów – najnowszym przykładem jest Gruzja w 2009 roku. Rzeczywiście Gruzja wycofała się z wydarzenia po zaproponowanym wpisie „We Don’t Wanna Put In” – został odrzucony ze względu na oczywiste odniesienie do prezydenta Rosji.

EBU określała się wcześniej jako „apolityczna organizacja członkowska”, która „zaangażowana jest w przestrzeganie wartości służby publicznej”.

Jednak uznano ich za hipokrytów, ponieważ zakazali Rosji konkurowania w 2022 r. z powodu jej inwazji na Ukrainę i Białoruś na pełną skalę rok wcześniej.

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 7–11 maja w szwedzkim mieście Malmö.