O nas
Kontakt

Tygodniowe perspektywy rynkowe: decyzja EBC w sprawie stóp procentowych w centrum uwagi

Laura Kowalczyk

Hanging by a thread, a spider in the railing of a bridge next to the ECB at the river Main in Frankfurt, Germany

W tym tygodniu Europejski Bank Centralny (EBC) ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych, co jest kluczowym wydarzeniem dla europejskich rynków akcji i euro. W skali globalnej duże znaczenie będzie miała także publikacja miesięcznego Indeksu Cen Konsumenckich (CPI) w Stanach Zjednoczonych, która znacząco wpłynie na ogólne nastroje.

Po ponurym tygodniu kilka publikacji danych gospodarczych i kluczowych wydarzeń będzie miało wpływ na nastroje rynkowe w nadchodzących dniach.

W centrum uwagi znajdzie się decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie stóp procentowych, przy czym powszechnie oczekuje się, że bank dokona drugiej w tym roku obniżki stóp procentowych.

Ponadto oczekuje się, że Stany Zjednoczone opublikują sierpniowe dane dotyczące inflacji, kluczowego wskaźnika uważnie obserwowanego przez Rezerwę Federalną przy ustalaniu swojej polityki stóp procentowych.

Inwestorzy będą również uważnie monitorować wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich w Chinach oraz dane dotyczące PKB Wielkiej Brytanii, aby uzyskać lepszy wgląd w perspektywy gospodarcze obu krajów.

Europa

Europejski Bank Centralny (EBC) odbędzie się 12 września na posiedzeniu poświęconym polityce pieniężnej. Uczestnicy rynku oczekują, że EBC obniży stopę depozytową o 25 punktów bazowych do 3,50%, co będzie drugą obniżką stóp w tym roku.

Bank obniżył stopy procentowe już w czerwcu, co stanowi pierwszą obniżkę od 2019 r., plasując się wśród pierwszych dużych banków centralnych, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.

Rynki wyceniają również dalszą obniżkę stóp procentowych w grudniu, potencjalnie obejmującą trzy obniżki po 25 punktów bazowych w 2024 r.

Inflacja w strefie euro spadła w sierpniu do 2,2% z 2,6% w lipcu, zbliżając się do celu EBC na poziomie 2%.

Na lipcowym posiedzeniu urzędnicy EBC zasugerowali, że wrześniowa decyzja jest „szeroko otwarta”, ponieważ bank obniżył perspektywy wzrostu dla strefy euro i zaobserwował spadającą presję inflacyjną.

Inwestorzy będą także uważnie śledzić dane dotyczące końcowego indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w Niemczech za sierpień, które służą jako barometr kondycji największej gospodarki Europy.

Wstępne dane wskazują, że inflacja w Niemczech nieoczekiwanie spadła o 0,1% w stosunku do lipca i spadła rok do roku do 1,9%, czyli mniej niż oczekiwano 2,1%. Jeżeli ostateczne dane potwierdzą tę obserwację, będzie to dodatkowa zachęta do ewentualnej obniżki stóp procentowych przez EBC.

W Wielkiej Brytanii w centrum uwagi będą kluczowe dane o zatrudnieniu, wzroście płac i miesięcznym PKB.

Średnie dochody za trzy miesiące kończące się w czerwcu wzrosły o 4,5% rok do roku, co stanowi najsłabszą stopę wzrostu od lutego 2022 r., co sygnalizuje pewne złagodzenie inflacji, ponieważ spowolnienie wzrostu płac zwykle łagodzi presję na ceny konsumenckie.

Jednak Wielka Brytania odnotowała największą liczbę przyrostów miejsc pracy w ciągu trzech miesięcy poprzedzających czerwiec od listopada 2023 r., co sugeruje, że na rynku pracy mogą pozostać ciasne. Ponadto oczekuje się, że miesięczny PKB w lipcu wzrośnie o 0,2%, co jeszcze bardziej uwydatni trajektorię gospodarczą kraju.

Stany Zjednoczone

Nadchodzące dane o inflacji w USA mają kluczowe znaczenie dla rynków światowych, ponieważ będą silnie wpływać na oczekiwania dotyczące decyzji Rezerwy Federalnej (Fed) w sprawie stóp procentowych w tym miesiącu.

Inflacja spadła w lipcu do 2,9% z 3% w poprzednim miesiącu, co oznacza najmniejszy wzrost od marca 2021. Konsensusowe szacunki wskazują, że inflacja będzie w dalszym ciągu zwalniać, osiągając 2,6% w sierpniu.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, może to potwierdzić decyzję Fed o obniżeniu stóp procentowych do końca roku. Rynki wyceniają obecnie 50% szans na większą obniżkę stóp, potencjalnie o 50 punktów bazowych, we wrześniu.

Kolejnym kluczowym wskaźnikiem, który warto obserwować, jest wskaźnik cen producentów (PPI), który mierzy zmiany cen gotowych towarów i usług sprzedawanych przez producentów.

W lipcu wskaźnik PPI wzrósł o 2,2% rok do roku, co oznacza gwałtowny spadek z 2,7% w czerwcu. Dalszy spadek PPI mógłby jeszcze bardziej zwiększyć prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Fed, gdyż sygnalizowałby złagodzenie presji inflacyjnej w całym łańcuchu dostaw.

Azja i Pacyfik

Region Azji i Pacyfiku będzie uważnie monitorować szereg chińskich danych gospodarczych za sierpień, w tym wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI), wskaźnik cen producentów (PPI), bilans handlowy, produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną i inwestycje w środki trwałe.

Dane gospodarcze za lipiec wykazały mieszane sygnały, podkreślając nierówny postęp ożywienia gospodarczego w kraju.

W lipcu wskaźnik CPI w Chinach wzrósł o 0,5% rok do roku, co oznacza szósty z rzędu miesiąc wzrostu. Konsensusowe prognozy przewidują kontynuację tej tendencji ze wzrostem o 0,7% w sierpniu.

Jednakże wskaźnik PPI, który odzwierciedla ceny dostaw do fabryk, pozostał na ujemnym poziomie, przy prognozowanym w zeszłym miesiącu spadku o 1,4% rok do roku.

Wzrost eksportu Chin w lipcu był niższy od oczekiwań, natomiast import wzrósł bardziej niż oczekiwano, sygnalizując słaby popyt zagraniczny.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 2,7% rok do roku, nieco powyżej szacunków, ale produkcja przemysłowa wykazywała oznaki spowolnienia.

Analitycy spodziewają się spadku sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w sierpniu, co wskazuje na powolny rozwój gospodarczy Chin.