O nas
Kontakt

Tylko 10% Europejczyków wierzy, że Ukraina może pokonać Rosję – sondaż

Laura Kowalczyk

FILE - Ukrainian troops ride on an APC with a Ukrainian flag, in a field with sunflowers in Kryva Luka, eastern Ukraine, Saturday, July 5, 2014.

Poparcie dla Ukrainy pozostaje wysokie w całej Unii Europejskiej, ale autorzy badania twierdzą, że politycy powinni skupić się na zdefiniowaniu akceptowalnego pokoju.

Z ogólnounijnego sondażu wynika, że ​​tylko co dziesiąty Europejczyk wierzy, że Ukraina może pokonać Rosję.

Badanie przeprowadzone w 12 krajach UE – w tym we Francji, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Szwecji – wykazało, że pesymizm co do wyniku wojny podsyca nieudana kontrofensywa Ukrainy, potencjalna zmiana polityki USA i możliwość Donald Trump wchodzący do Białego Domu.

Z raportu zatytułowanego „Wojny i wybory: jak europejscy przywódcy mogą utrzymać poparcie społeczne dla Ukrainy” wynika, że ​​20% przewidywało zwycięstwo Rosji.

Do ustaleń doszło w przededniu drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 r.

Choć poparcie Europejczyków dla Kijowa pozostaje wysokie, ankietowani uważają pewną formę „porozumienia kompromisowego” za najbardziej prawdopodobne rozwiązanie wojny.

Oznacza to zmianę nastrojów – większość Europejczyków twierdzi, że Ukraina musi o tej porze w zeszłym roku odzyskać całe utracone terytorium.

Autorzy raportu argumentowali, że w oparciu o te ustalenia politycy UE powinni przyjąć bardziej „realistyczne” podejście, które koncentruje się na ustaleniu, w jaki sposób można osiągnąć pokój.

„Aby uzasadnić dalsze europejskie wsparcie dla Ukrainy, przywódcy UE będą musieli zmienić sposób, w jaki mówią o wojnie” – stwierdził współautor Mark Leonard z Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR), która zleciła badanie, cytuje wypowiedź Guardiana.

Większość Europejczyków „desperacko pragnie zapobiec zwycięstwu Rosji”, ale nie wierzy, że Kijów może zwyciężyć militarnie – kontynuował.

W obliczu coraz bardziej sceptycznej opinii publicznej Leonard wyjaśnił, że argumenty za większą pomocą powinny skupiać się na tym, w jaki sposób „może ona doprowadzić do trwałego, wynegocjowanego pokoju, który faworyzuje Kijów – a nie zwycięstwo Putina”.

Według sondaży Ukraińcy w dużej mierze pozostają przeciwni jakiejkolwiek ugodzie oddającej terytorium Rosji.

Część ekspertów argumentuje, że porozumienie pokojowe, które przekazało ukraińską ziemię, mogłoby ośmielić Kreml, co mogłoby doprowadzić do dalszych konfliktów w przyszłości. Inni uważają, że najważniejsze powinno być zakończenie rozlewu krwi.

Sondaż przeprowadzono w styczniu. Od tego czasu Moskwa odniosła strategiczne i symboliczne zwycięstwo we wschodnim obwodzie donieckim po tym, jak siły ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się z Adijewki w ten weekend.

Za nakłanianiem Kijowa do zaakceptowania porozumienia najczęściej opowiadały się Węgry (64%), Grecja (59%) i Włochy (52%), natomiast poparcie dla odzyskania terytoriów przez Ukrainę było największe w Szwecji (50%), Portugalii (48%) ) i Polska (47%).

Opinie były bardziej równomiernie podzielone w Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Francji.