O nas
Kontakt

Wszystko, co wiemy o projekcie Sama Mendesa, mającym na celu nakręcenie czterech filmów biograficznych o Beatlesach

Laura Kowalczyk

The famous singing group the Beatles are shown at a press conference that they held at the Warwick Hotel in New York City, Aug. 22, 1966.

Sony i reżyser Sam Mendes właśnie ogłosili plany wyprodukowania czterech wyjątkowych filmów biograficznych o Beatlesach, każdy poświęcony jednemu z kultowych członków zespołu. Oto wszystko, co wiemy do tej pory…

Podążając śladami ikon muzyki, takich jak Elvis Presley, Elton John, Bob Marley i Amy Winehouse, The Beatles są gotowi zostać pokazani na srebrnym ekranie nie tylko raz, ale w czterech filmach – po jednym z perspektywy każdego członka zespołu .

Kierownikiem tego szalenie ambitnego przedsięwzięcia filmowego jest Sir Sam Mendes, nagrodzony Oscarem reżyser takich filmów jak amerykańska piękność, 1917, i dwa Jamesa Bonda, Upadek nieba I Widmo.

Oczekuje się, że cztery filmy, zaprojektowane przez Mendesa, zostaną wprowadzone do kin w innowacyjny sposób, przy czym filmy mogą potencjalnie współistnieć lub krzyżować się w kinach.

Oto wszystko, co na razie wiemy o projekcie:

Kto stoi za projektem?

Sam Mendes przybywa na premierę
Sam Mendes przybywa na premierę „Imperium Światła” w czwartek, 1 grudnia 2022 r.

Pomysłodawcą filmów jest Mendes, a ich dystrybucją zajmie się Sony Pictures i Neal Street Productions, należąca do Mendesa.

„Jestem zaszczycony możliwością opowiadania historii największego zespołu rockowego wszechczasów i podekscytowany możliwością podważenia pojęcia, czym jest wycieczka do kina” – powiedział Mendes w oświadczeniu.

Nie ogłoszono jeszcze żadnych scenarzystów ani obsady.

Czy mają prawa?

Po raz pierwszy Beatlesi, od dawna należący do najbardziej skąpych twórców praw, przyznają pełne prawa do życia i muzyki projektowi filmowemu.

McCartney, Starr oraz rodziny Johna Lennona i George’a Harrisona podpisali kontrakt za pośrednictwem Apple Corps zespołu.

Sony Music Publishing kontroluje prawa do większości piosenek Beatlesów.

Co wiemy o samych filmach?

The Beatles przybywają na lotnisko Speke w Liverpoolu 10 lipca 1964 roku na premierę swojego filmu w Liverpoolu "Ciężka noc."
The Beatles przybywają na lotnisko Speke w Liverpoolu 10 lipca 1964 roku na premierę swojego filmu „A Hard Day’s Night”.

Cóż, wiemy, że każdy film będzie kręcony z perspektywy Beatlesa.

„Chcemy, aby było to wyjątkowo ekscytujące i epickie przeżycie kinowe: cztery filmy opowiedziane z czterech różnych perspektyw, które opowiadają jedną historię o najsłynniejszym zespole wszechczasów” – powiedziała producentka Pippa Harris.

Dodaje: „Otrzymanie błogosławieństwa Beatlesów i Apple Corps przy tej realizacji to ogromny przywilej”.

„Połączenie zespołu Mendesa „z muzyką i historiami czterech młodych mężczyzn, którzy zmienili świat, wstrząśnie widzami na całym świecie” – mówi Tom Rothman, prezes i dyrektor naczelny Motion Picture Group firmy Sony Pictures.

Czy The Beatles pojawili się już w filmie?

Beatlesi pojawiają się na planie filmu
Beatlesi pokazani na planie programu „Ed Sullivan Show” w Nowym Jorku, 9 lutego 1964 r.

Najsłynniejsze przygody Beatlesów z filmem miały miejsce we wczesnych latach ich twórczości.

W latach 1964-1970 wystąpili w pięciu filmach, m.in Ciężka noc (1964) i animowany Żółta łódź podwodna (1968).

Były one oczywiście tematem wielu filmów dokumentalnych, ostatnio „2021” Petera Jacksona Beatlesi: Wracajcie.

Próby dramatyzowania historii Beatlesów były bardziej sporadyczne i miały mniejszy wpływ.

Film biograficzny z 1979 roku, nakręcony jeszcze za życia Lennona, pt Narodziny Beatlesów został wyprodukowany z oryginalnym perkusistą Beatlesów, Petem Bestem, jako doradcą. Niezależny dramat z 1994 roku Backbeat opisał związek Lennona ze Stuartem Sutcliffe’em, zanim Beatlesi stali się sławni. Nigdzie, chłopcze (2009) z Aaronem Taylor-Johnsonem w roli nastoletniego Lennona.

Jednak w ciągu ostatniej dekady muzyczne biografie stały się wielkim biznesem. Hity kasowe, takie jak „Bohemian Rhapsody”., Człowiek rakieta I Elvisa wysłało dyrektorów Hollywood w pogoń za kolejnym hitem z szafy grającej.

Ostatnio, Bob Marley: Jedna miłość, wyprodukowany we współpracy z Marley Estate, wspiął się na pierwsze miejsca jako film nr 1 w kinach. Tymczasem, Powrót do czerniopowieść o życiu Amy Winehouse, ukaże się 12 kwietnia 2024 roku.

Kiedy filmy ukażą się?

Oczekuje się, że cztery filmy zostaną wprowadzone do kin w innowacyjny sposób, przy czym filmy mogą potencjalnie współistnieć lub krzyżować się w kinach.

Dokładne plany wydawnicze zostaną ogłoszone w późniejszym terminie, ale Sony planuje premierę w roku 2027.