O nas
Kontakt

Tytuł rycerski dla reżysera „Oppenheimera” Christophera Nolana podczas premiery filmu w Japonii

Laura Kowalczyk

Oppenheimer director Christopher Nolan and producer wife Emma Thomas to receive knighthood and damehood

Reżyser „Oppenheimera” Christopher Nolan i jego żona producentka Emma Thomas otrzymają tytuł szlachecki i damski. Tymczasem nagrodzony Oscarem film wreszcie ma swoją premierę w Japonii – wywołując mieszane reakcje.

Brytyjski reżyser Christopher Nolan, który w tym miesiącu zdobył Oscara dla najlepszego reżysera Oppenheimera, otrzyma tytuł szlachecki. Jego żona, producentka filmowa Emma Thomas, ma otrzymać tytuł damy.

Rząd Wielkiej Brytanii oświadczył, że para została uhonorowana za zasługi dla filmu.

Film o ojcu bomby atomowej zdobył uznanie podczas ceremonii w 2024 roku, zdobywając łącznie siedem nagród – w tym dla najlepszego filmu.

Nolan był wcześniej nominowany do pięciu Oscarów Oppenheimeraale nigdy nie zdobył Oscara aż do tegorocznej ceremonii.

Wiadomość o ich odznaczeniach była zaskoczeniem, gdyż wręczane są one zwykle dwa razy w roku, raz z okazji nowego roku, a następnie z okazji urodzin króla Karola III (14 listopada), który przyznaje te odznaczenia.

Czasami jednak są one przyznawane za szczególne osiągnięcia, często związane ze sportem i sztuką – a Nolan więcej niż tylko kwalifikuje się w tym zakresie, biorąc pod uwagę zdobyte przez niego nagrody Oppenheimera.

Odznaczenia są formalnie wręczane podczas ceremonii w Pałacu Buckingham, często osobiście przez brytyjskiego monarchę. Król nie podejmuje jednak obecnie żadnych obowiązków królewskich, gdyż przechodzi leczenie nowotworu.

Christopher Nolan i Emma Thomas na Oscarach – marzec 2024
Christopher Nolan i Emma Thomas na Oscarach – marzec 2024

Urodzony w 1970 roku w Londynie, jego ojciec jest Brytyjczykiem, a matką Amerykanką, Nolan czytał angielski na University College London i wybrał UCL ze względu na dostępne tam zaplecze filmowe. To tu w 1997 roku poznał swoją przyszłą żonę. Mają razem czwórkę dzieci i mieszkają w Los Angeles.

Nolan (53 l.) i Thomas (52 l.) są współzałożycielami firmy produkcyjnej Syncopy, która stoi za wieloma ich hitami kinowymi. Współpracowali przy wszystkich jego najważniejszych filmach fabularnych, w tym przy trylogii Mroczny Rycerz z 2010 roku Początek2014 rok Międzygwiezdny2017 rok Dunkierka i lata 20 Dogmat.

Kiedy Nolan otrzymał najwyższe wyróżnienie Brytyjskiego Instytutu Filmowego, stypendium BFI, za bycie „jednym z najbardziej innowacyjnych i wpływowych reżyserów filmowych na świecie”, złożył hołd swojej żonie.

„Zapytano mnie, czy przez te wszystkie lata walki o zdjęcia do filmu czułeś się kiedyś samotny?” – powiedział. „Mogłam powiedzieć, że nie, ponieważ moja producentka Emma Thomas zawsze postrzegała wszystko tak samo jak ja, jeśli chodzi o znaczenie medium”.

Oppenheimer wreszcie otwiera się w Japonii
Oppenheimer wreszcie otwiera się w Japonii

Gdzie indziej, Oppenheimera wreszcie miał swoją premierę w Japonii, gdzie 79 lat temu dwa miasta zostały zniszczone przez broń nuklearną wynalezioną przez amerykańskiego naukowca.

Oppenheimera nie przedstawia bezpośrednio tego, co wydarzyło się na ziemi po zrzuceniu bomb na Hiroszimę i Nagasaki; zamiast tego skupia się na Oppenheimerze jako osobie i jego wewnętrznych konfliktach.

Premierę filmu w Japonii, ponad osiem miesięcy po premierze w USA i Europie, obserwowano z niepokojem ze względu na delikatność tematu.

Były burmistrz Hiroszimy Takashi Hiraoka, który przemawiał podczas wydarzenia poprzedzającego film w południowo-zachodnim mieście, bardziej krytycznie odniósł się do pominięć.

„Z punktu widzenia Hiroszimy horror broni nuklearnej nie został dostatecznie przedstawiony” – cytowały jego słowa japońskie media. „Film powstał w celu potwierdzenia wniosku, że bomba atomowa została użyta do uratowania życia Amerykanów”.

W zeszłym roku wybuchła ostra reakcja w związku z fenomenem marketingowym „Barbenheimer”, który łączył kolor różowy i zabawny lalka Barbie z intensywnym Oppenheimera. Warner Bros. Japan, która zajmowała się dystrybucją lalka Barbie w kraju, przeprosił po tym, jak niektóre memy przedstawiały lalkę Mattel z obrazami wybuchu atomowego.

Ze swojej strony Takashi Yamazaki, reżyser Godzilla Minus Jedenktóry zdobył Oscara za najlepsze efekty wizualne – i na swój sposób stanowi mocną wypowiedź na temat katastrofy nuklearnej – zasugerował, że to on może być człowiekiem, który poinformuje Japonię o reakcji Oppenheimera.

„Uważam, że Japonia potrzebuje odpowiedzi na pytanie „Oppenheimer”. Któregoś dnia chciałbym nakręcić ten film” – powiedział w internetowym dialogu z Christopherem Nolanem.

Nolan serdecznie się zgodził.