O nas
Kontakt

Uczyń niewidzialne widzialnym: cyfrowe malowanie światłem ujawnia zanieczyszczenie powietrza od Walii po Indie

Laura Kowalczyk

Uczyń niewidzialne widzialnym: cyfrowe malowanie światłem ujawnia zanieczyszczenie powietrza od Walii po Indie

Naukowcy mają nadzieję, że ich zdjęcia pomogą ludziom dostrzec wpływ zanieczyszczeń na ich życie, od huty stali w Port Talbot po plac zabaw w Delhi.

Wiemy, że zanieczyszczenie powietrza otacza mieszkańców miast, ale jaką różnicę zrobilibyśmy, gdybyśmy mogli to faktycznie zobaczyć?

Łącząc „cyfrowe malowanie światłem” z czujnikami zanieczyszczenia powietrza, badacze i artyści znaleźli sposób na uczynienie niewidzialnego widzialnym.

Ich zdjęcia podkreślają zagrożenia dla zdrowia wynikające z zatłoczonego nieba w WaliiIndiach i Etiopii.

„Zanieczyszczenie powietrza jest wiodącym globalnym czynnikiem ryzyka dla środowiska” – mówi profesor Francis Pope, naukowiec zajmujący się ochroną środowiska na brytyjskim uniwersytecie w Birmingham, który kierował projektem wraz z artystą Robinem Pricem.

„Malując światłem w celu tworzenia efektownych obrazów, zapewniamy ludziom łatwy do zrozumienia sposób porównywania zanieczyszczenia powietrza w różnych kontekstach”.

Jak sfotografować zanieczyszczenia powietrza?

Miejsce monitorowania jakości powietrza przy Prince Street, Port Talbot, Walia.  Tutaj zmierzono stężenie PM2,5 na poziomie 30–40 mikrogramów na metr sześcienny.

Cząstki stałe (PM) jest najbardziej śmiercionośną formą zanieczyszczenia powietrza dla człowieka. Jego kluczowymi składnikami są siarczany, azotany, amoniak, chlorek sodu, sadza, pył mineralny i woda.

Aby uchwycić maleńkie cząstki na kliszy, zespół wyposażył się w niedrogie czujniki zanieczyszczenia powietrza do pomiaru stężenia masowego PM. Następnie wykorzystali sygnał czasu rzeczywistego z czujników do sterowania ruchomym układem diod LED zaprogramowanym tak, aby migał szybciej w miarę wzrostu stężenia cząstek stałych.

Kuchnia opalana biomasą w pomieszczeniu w Addis Abebie w Etiopii, gdzie stężenie PM2,5 wyniosło 150–200 mikrogramów na metr sześcienny.

Robione jest zdjęcie z długim czasem naświetlania, na którym artysta przesuwa matrycę LED przed aparatem, a lampa błyskowa staje się kropką na zdjęciu.

Artysty nie widać na zdjęciu, ponieważ się porusza, ale widać błyski światła diod LED, ponieważ są jasne. Im więcej jasnych kropek widać na zdjęciach, tym wyższe jest stężenie PM.

Co ujawniły zdjęcia zanieczyszczenia powietrza?

Airport Road, Addis Abeba, Etiopia – gdzie zarejestrowano PM2,5 w ilości 10–20 mikrogramów na metr sześcienny.

Odkrycia naukowców pokazują, że zanieczyszczenie powietrza znacznie się różni w zależności od lokalizacji.

W Etiopii stężenie PM2,5 (drobnych cząstek stałych) było nawet 20 razy większe w kuchni wyposażonej w piece na biomasę niż w pobliżu, na zewnątrz.

W Indiach, dwa place zabaw dla dzieci oddalone od siebie o zaledwie 500 kilometrów zostały poddane cyfrowemu malowaniu światłem. W tym w miejskim Delhi wartości PM2,5 są co najmniej 12,5 razy wyższe niż te zmierzone na placu zabaw w wiejskim Palampur.

Plac zabaw dla dzieci IIT w Delhi w Indiach.  W tym przypadku PM2,5 zarejestrowano w znacznie wyższym stężeniu 500–600 mikrogramów na metr sześcienny.

Duże różnice w zanieczyszczeniu powietrza wykryto także wokół huty stali Port Talbot w Walii. W tym przypadku monitoring jakości powietrza i malowanie światłem o zmierzchu latem zmierzyły stężenia PM2,5 w zakresie 30-40 mg/m3, podczas gdy średnia godzinna wynosiła 24 mg/m3.

„Dzięki wizualnemu zrozumieniu zanieczyszczenia powietrza dostępnemu dla osób, które niekoniecznie mają wiedzę naukową, podejście polegające na malowaniu światłem może wykazać, że zarządzanie poziomem zanieczyszczenia powietrza może mieć znaczący wpływ na codzienne życie ludzi”. mówi fotograf Price.

Jak niebezpieczne jest zanieczyszczenie powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza uważane jest za jedno z głównych zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzkiego oraz główną przyczynę zgonów na całym świecie.

Cząstki stałe mają wieloraki wpływ na zdrowie fizyczne i są odpowiedzialne za choroby, w tym choroby serca, udar i nowotwory.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 99 procent światowej populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co powoduje każdego roku około siedmiu milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie.

Plac zabaw w Instytucie Biotechnologii Himalajów w Palampur w Indiach.  PM2,5 wynosił 30–40 mikrogramów na metr sześcienny – znacznie mniej niż na placu zabaw w Delhi.

Sytuacja jest szczególnie trudna w Azji, gdzie zanieczyszczenie powietrza pozostaje głównym problemem w krajach takich jak Indie i Chiny, pomimo szeregu polityk i działań w zakresie jakości powietrza.

Kraje afrykańskie również doświadczyły znacznego pogorszenia jakości powietrza w ciągu ostatnich pięciu dekad.

Aby zwiększyć świadomość na temat tego śmiertelnego problemu, projekt fotograficzny „Air of the Anthropocene” był prezentowany w galeriach w Los Angeles, Belfaście i Birmingham.