O nas
Kontakt

UE pracuje nad planami nałożenia sankcji na przywódców zamachu stanu w Nigrze – Borrell

Laura Kowalczyk

UE pracuje nad planami nałożenia sankcji na przywódców zamachu stanu w Nigrze – Borrell

UE pracuje nad planami nałożenia sankcji na przywódców wojskowych, którzy przejęli władzę w Nigrze w lipcu, powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.

W przemówieniu po spotkaniu ministrów obrony UE w Toledo w Hiszpanii Borrell powiedział, że UE zaplanuje sankcje podobne do tych nałożonych przez blok Afryki Zachodniej ECOWAS.

ECOWAS i Zachodnioafrykańska Unia Walutowo-Gospodarcza wprowadziły sankcje finansowe od czasu, gdy przywódcy zamachu stanu obalili w lipcu demokratycznie wybrany rząd prezydenta Bazouma, zawieszając transakcje finansowe i zamrażając aktywa narodowe. Członkowie Gwardii Prezydenckiej odpowiedzialni za zamach stanu również otrzymali zakaz podróżowania.

W środę Borrell powiedział, że zaproponował ministrom nowe ramy legislacyjne, które umożliwiłyby UE nałożenie własnych sankcji na puczystów.

„Podjęcie decyzji w celu przeciwstawienia się temu wojskowemu zamachowi stanu należy do ECOWAS, a my będziemy to robić, próbując zastosować ten sam rodzaj sankcji, o jakim zdecydowało” – powiedział Borrell.

„Pracujemy nad autonomicznym systemem sankcji, który umożliwiłby podjęcie działań przeciwko puczystom, prace już się rozpoczęły i jutro ministrowie spraw zagranicznych poczynią postępy w tej sprawie” – dodał.

Zapytany, czy UE rozważyłaby finansowanie przez ECOWAS gotowości do interwencji wojskowej, Borrell nie pominął takiej możliwości. „Jesteśmy gotowi rozważyć każdą propozycję” – powiedział.

W czwartek w Toledo prezydent ECOWAS i minister spraw zagranicznych Nigru dołączą do ministrów spraw zagranicznych UE podczas dalszych rozmów.

Spotkanie odbyło się kilka godzin po tym, jak oficerowie wojskowi w Gabonie oświadczyli w ogólnokrajowej telewizji, że unieważniają wyniki wyborów prezydenckich i przejmą władzę w tym środkowoafrykańskim kraju.

„Jest oczywiste, że zamach stanu w Nigrze otwiera nową erę niestabilności w regionie, który jest już bardzo niestabilny” – powiedział Borrell.

Niger był postrzegany jako ostatni bastion demokracji w regionie Sahelu, kiedy stał się ostatnią dominą w szeregu państw, które wpadły w ręce junt wojskowych. UE wezwała do przywrócenia prezydenta Bazouma na stanowisko i zawiesiła wsparcie budżetowe oraz współpracę w zakresie bezpieczeństwa.

Szacuje się, że około 40% całkowitego budżetu kraju miało pochodzić ze wsparcia budżetu zewnętrznego i pożyczek.

Podczas spotkania ministrowie obrony UE omówili także długoterminowe zobowiązania na rzecz wspierania bezpieczeństwa na Ukrainie. Borrell ujawnił, że unijna misja pomocy wojskowej ma osiągnąć swój cel, jakim jest przeszkolenie 30 000 ukraińskich żołnierzy do końca października, i proponuje zwiększenie tego celu do 40 000 do końca tego roku.

UE chce przeszkolić ukraińskich pilotów w zakresie wykorzystywania myśliwców F-16 w ramach swoich misji, powiedział.

Ministrowie omówili także potrzebę zwiększenia europejskich inwestycji w amunicję. Ukrainie dostarczono amunicję o wartości około 1,1 miliarda euro, lecz zapasy amunicji w państwach członkowskich pozostały puste, co wymaga zawarcia nowych umów ramowych z europejskim przemysłem obronnym w celu uzupełnienia luk w zamówieniach.