O nas
Kontakt

UE zamawia więcej samolotów Canadair, aby wzmocnić flotę powietrznej straży pożarnej, podczas gdy narody południa walczą z pożarami

Laura Kowalczyk

UE zamawia więcej samolotów Canadair, aby wzmocnić flotę powietrznej straży pożarnej, podczas gdy narody południa walczą z pożarami

Komisja Europejska ogłosiła, że ​​zakupi 12 nowych samolotów, aby zwiększyć zdolność swojej floty przeciwpożarowej podczas walki z pożarami krajów południowej Europy.

12 poszukiwanych samolotów „Canadair” będzie w całości finansowanych przez UE, ale będzie stacjonować w Chorwacji, Francji, Grecji, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii i będzie ich legalną własnością.

„Niedawno osiągnęliśmy przełom z potencjalnym producentem najbardziej poszukiwanych Canadairów, aby ponownie wznowić globalną produkcję” – powiedział TylkoGliwice europejski komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

„Będziemy mogli dalej wzmacniać powietrzną flotę przeciwpożarową rescEU (…), aby móc reagować na tak intensywne pożary, które stają się nową normą” – dodał.

Sześć państw członkowskich zapewni pilotów do nowego samolotu, podczas gdy UE sfinansuje pozostały personel potrzebny do zapewnienia ich dostępności i rozmieszczenia.

Te nowe samoloty będą jednak dostępne dopiero w sezonie pożarów lasów w 2027 roku.

Dzieje się tak, gdy pożary szaleją w basenie Morza Śródziemnego i Afryce Północnej, zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji swoich domów i zabijając co najmniej 40 osób.

W tym miesiącu zarówno Grecja, jak i Tunezja uruchomiły unijny mechanizm ochrony ludności, który umożliwia krajom zwracanie się do innych krajów o pomoc w walce z pożarami. Od 18 lipca do Grecji i Tunezji wysłano ponad 490 strażaków i dziewięć samolotów gaśniczych.

Chociaż stacjonują w sześciu południowych państwach członkowskich, 12 nowych samolotów będzie również dostępnych dla krajów aktywujących Mechanizm Ochrony Ludności, przy czym Komisja Europejska będzie miała ostateczną decyzję w sprawie rozmieszczenia floty w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe.

Ponad 180 638 hektarów gruntów UE spłonęło w tym roku z powodu pożarów, o 29% więcej niż średnia roczna z 20 lat. W Grecji obszar spalony w tym roku jest aż o 83% powyżej średniej.

UE już podwoiła swoją rezerwową flotę powietrznej straży pożarnej w zeszłym roku, przygotowując się do tego lata.

Lenarčič wyjaśnił, że było to odpowiedzią na wzrost liczby silnych pożarów w Europie, które „zagrażały jednocześnie wielu państwom członkowskim, a tym samym rozciągały ich zdolność do wzajemnej pomocy poprzez doraźne przejawy solidarności, które koordynujemy za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. ”

„Co więcej, w tym roku kontynuujemy rozmieszczanie naziemnych sił gaśniczych, aby umożliwić szybką pomoc europejską również na ziemi” – dodał.

Komisja Europejska poinformowała, że ​​podejmuje również działania mające na celu wyeliminowanie pierwotnych przyczyn tendencji wzrostowej w zakresie intensywnych pożarów lasów, która jest napędzana zmianami klimatycznymi.

„Przygotowaliśmy plan działania w zakresie zapobiegania pożarom lasów w celu poprawy zdolności administracyjnych i wiedzy zainteresowanych stron oraz zwiększenia inwestycji w działania zapobiegające pożarom lasów” – powiedział Lenarčič.

Jednak zdaniem komisarza zasadnicze znaczenie ma zajęcie się pierwotną przyczyną zmian klimatycznych. Wykazano, że ekstremalne warunki meteorologiczne pogarszają pożary lasów, a cieplejsze i bardziej suche warunki prowadzą do dłuższych i bardziej aktywnych sezonów pożarów.

„Najskuteczniejszą reakcją na ograniczenie szkód spowodowanych przez takie niszczycielskie wpływy naturalne na życie, źródła utrzymania i środowisko, a także zapobieganie nawet najgorszym, jest zielona transformacja” – powiedział Lenarčič.

Podczas gdy ochrona ludności należy do kompetencji krajowych, a UE wspiera ją poprzez koordynację skutecznej reakcji, Lenarčič nie zlekceważył perspektywy służby przeciwpożarowej na szczeblu UE w przypadku utrzymywania się gwałtownego wzrostu liczby pożarów.

„Prawdopodobieństwo realizacji scenariusza z pełnoprawnymi unijnymi służbami przeciwpożarowymi zależy oczywiście przede wszystkim od samych państw członkowskich” – powiedział.

„Niezależnie od takiego rozwoju sytuacji Komisja będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, aby realizować swoje kompetencje wspierające w tej dziedzinie”.