O nas
Kontakt

Apple, Google i Amazon publikują rozczarowujące wyniki, ponieważ giganci technologiczni mają ponure perspektywy gospodarcze

Laura Kowalczyk

Apple, Google i Amazon publikują rozczarowujące wyniki, ponieważ giganci technologiczni mają ponure perspektywy gospodarcze

Sprzedaż iPhone’ów Apple gwałtownie spada, podczas gdy meta, firma macierzysta Facebooka, przeciwstawia się temu trendowi, osiągając lepsze niż oczekiwano przychody.

Apple, Amazon i Alphabet opublikowały w tym tygodniu rozczarowujące wyniki kwartalne, podczas gdy meta, matka Facebooka, pokonała ponury trend technologiczny przychodami, które przebiły oczekiwania.

Apple ogłosiło pierwszy spadek przychodów od prawie czterech lat po tym, jak ograniczenia COVID-19 nałożone na jego fabryki w Chinach zmniejszyły sprzedaż iPhone’a w kluczowym okresie świątecznym.

Sprzedaż firmy w wysokości 117 miliardów dolarów (107 miliardów euro) w okresie od października do grudnia spadła o 5% w porównaniu z tym samym okresem rok temu, co oznacza większy spadek niż przewidywali analitycy.

Kwartalny zysk Apple również spadł do 30 miliardów dolarów (27,5 miliarda euro), co oznacza spadek o 13% rok do roku. Po raz pierwszy od prawie siedmiu lat jego wyniki nie spełniły oczekiwań rynku.

Jednak Apple nie zasygnalizowało zamiaru uciekania się do masowych zwolnień, jak jego rywale. „Zarządzamy długoterminowo”, powiedział analitykom dyrektor generalny Apple, Tim Cook, podczas czwartkowej telekonferencji. „Inwestujemy w innowacje i ludzi”.

Google dotknięty spowolnieniem reklamowym

Alphabet, spółka macierzysta Google, również odnotowała niższe zyski kwartalne i niewielki wzrost przychodów, ponieważ spadające wydatki na reklamę online i konkurencja ze strony rywali ciążyły gigantowi wyszukiwania.

Podczas gdy ogólne przychody wzrosły, przychody z reklam spadły o prawie 4%, a przychody z YouTube spadły o 8% rok do roku. Wydawało się, że odstraszyło to inwestorów, którzy po godzinach handlu sprowadzili akcje spółki w dół.

Alphabet powiedział, że zarobił 13,62 miliarda dolarów (12,5 miliarda euro) w kwartale październik-grudzień, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Przychody wzrosły nieznacznie o 1% do 76,05 mld USD (69,7 mld EUR).

Google musi zmierzyć się z konkurencją AI ze strony Microsoftu, który w zeszłym miesiącu ogłosił, że dokonuje „wielomiliardowej, wieloletniej inwestycji” w OpenAI, twórcę niezwykle popularnego ChatGPT i innych narzędzi zdolnych do pisania czytelnego tekstu i generowania nowych obrazów.

Alphabet ogłosił w zeszłym miesiącu, że likwiduje 12 000 miejsc pracy, czyli około 6% siły roboczej, w ramach największej rundy zwolnień. Dziesiątki tysięcy miejsc pracy zostało zlikwidowanych w branży technologicznej, ponieważ Microsoft, Amazon, Meta i inne firmy zaciskają pasa w obliczu pogarszających się perspektyw gospodarczych.

Amazon i Meta tną koszty

Amazon zgłosił również gorsze niż oczekiwano zyski w czwartym kwartale i ostrzegł, że jego zysk operacyjny może spaść do zera w bieżącym kwartale, ponieważ oszczędności wynikające ze zwolnień nie równoważą finansowych skutków ograniczania wydatków klientów w kontekście wysokiej inflacji.

Jednak jego przychody przekroczyły oczekiwania, wzmocnione sprzedażą jednostki przetwarzania w chmurze AWS.

Sprzedawca internetowy tnie koszty i powiedział w zeszłym miesiącu, że ponad 18 000 pracowników, szczególnie w działach handlu i zasobów ludzkich, straci pracę.

Meta, która podała wyniki w środę, została również dotknięta spowolnieniem rynku reklamy internetowej i konkurencją ze strony rywali, takich jak TikTok. Jednak jego kwartalne przychody przekroczyły mieszane oczekiwania analityków, a inwestorzy z zadowoleniem przyjęli decyzję firmy o obniżeniu prognoz wydatków w tym roku.

Dążenie Meta do kontrolowania kosztów oznaczało ogromną zmianę dla firmy, która wydała miliardy na realizację swojej wizji futurystycznego Metaverse, nawet gdy jej podstawowa działalność chwiała się z powodu zaciekłej konkurencji i słabego rynku reklamowego.

Oczekuje się, że oszczędności będą pochodzić ze zwolnień 11 000 miejsc pracy, które Meta ogłosiła w listopadzie, a także z planów cięcia wydatków na budowę centrów danych i rezygnacji z projektów niezwiązanych z podstawową działalnością.

Akcje Meta zamknęły się w czwartek o około 23%.

„Obiecywanie, że rok 2023 będzie rokiem wydajności, zawsze mogło przemawiać do inwestorów zaniepokojonych hojnością wydatków skierowanych na niesprawdzony potencjał Metaverse” – powiedział Russ Mould, dyrektor ds. inwestycji w AJ Bell.