O nas
Kontakt

UFO: Czy czynniki środowiskowe zwiększają czy zmniejszają liczbę zgłaszanych obserwacji?

Laura Kowalczyk

The image from video provided by the Department of Defense labelled Gimbal, from 2015, an unexplained object is seen at center.

Według nowego badania zanieczyszczenie światłem, pokrycie koronami drzew oraz bliskość lotnisk i obiektów wojskowych należą do czynników środowiskowych, które mogą mieć wpływ na zgłaszane obserwacje UFO.

Chociaż tak zwane niezidentyfikowane obiekty latające (UFO) od dawna są w centrum uwagi zwolenników teorii spiskowych, ostatnio badacze i władze zwracają coraz większą uwagę na te zjawiska.

Zaledwie w zeszłym roku amerykańska agencja kosmiczna NASA zorganizowała swoje pierwsze publiczne spotkanie na ten temat, członkowie Kongresu USA przesłuchiwali sygnalistów podczas przesłuchań, a Pentagon udostępnił nową odtajnioną stronę internetową poświęconą temu, co nazwali niezidentyfikowanymi zjawiskami anomalnymi (UAP).

Teraz badacze z Uniwersytetu Utah postanowili zbadać lokalne czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na obserwacje tych niezidentyfikowanych wydarzeń powietrznych.

Korzystając z danych z amerykańskiego Narodowego Centrum Badań nad UFO, przestudiowali około 98 000 raportów o UFO ogółem z lat 2001-2020.

Obserwacje można powiązać z czynnikami geograficznymi

Najpierw zbadali wpływ warunków na niebie, takich jak zanieczyszczenie światłem, korony drzew i zachmurzenie. Drugim czynnikiem była możliwość obecności obiektów na niebie, w tym przypadku skupiono się na bliskości obserwacji UAP do lotnisk i obiektów wojskowych.

Pod koniec ubiegłego roku opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Scientific Reports.

„Chodzi o to, że jeśli masz szansę coś zobaczyć, jest bardziej prawdopodobne, że zobaczysz na niebie niewyjaśnione zjawiska” – Richard Medina, profesor geografii na Uniwersytecie Utah i główny autor badania – napisano w oświadczeniu.

Jedyną badaną zmienną, która nie miała wpływu na obserwacje, było zachmurzenie, podczas gdy inne czynniki były zgodne z ich „wstępnymi hipotezami, że ludzie zgłaszają więcej obserwacji tam, gdzie mają lepszy widok na niebo” – stwierdzili autorzy.

Większość obserwacji miała miejsce w zachodnich częściach Stanów Zjednoczonych, co według autorów mogło wynikać z fizycznej geografii regionu z dużą ilością szeroko otwartych przestrzeni i ciemnego nieba, kultury spędzania czasu na świeżym powietrzu i „wyobrażeń paranormalnych”.

„Zachód ma historyczne powiązania z UAP — Strefa 51 w Nevadzie, Roswell w Nowym Meksyku, a tutaj, w Utah, mamy ranczo Skinwalker w dorzeczu Uinta i prowadzimy działalność wojskową na poligonie Dugway Proving Ground armii amerykańskiej” – powiedziała Medina.

„Dodatkowo istnieje silna społeczność plenerowa, która przez cały rok odtwarza się na terenach publicznych. Ludzie są na zewnątrz i patrzą w niebo” – powiedział.

Badanie sugeruje również, że obserwacje miały miejsce częściej w pobliżu lotnisk i obiektów wojskowych, co sugeruje, że ludzie widzą zjawiska powietrzne, ale nie rozpoznają ich jako związku z działalnością człowieka.

„Na niebie jest więcej technologii niż kiedykolwiek wcześniej, więc pytanie brzmi: co tak naprawdę widzą ludzie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie i jest ono ważne, ponieważ jakakolwiek niepewność może stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” – dodała Medina.

Więc nie ma kosmitów?

Zdaniem naukowców niewiele jest badań akademickich na temat UAP ze względu na „piętno latających spodków i najeźdźców kosmicznych”.

Wiarygodne i dostępne dane również są nieliczne. Do przeprowadzenia badania badacze wykorzystali publiczny, samoopisowy system, w którym nie było realnego sposobu weryfikowania oszustw.

Badaczom zaobserwowane prawidłowości wystarczą, aby stwierdzić, że dane nie są całkowicie nieprawdziwe, przy czym najprawdopodobniej „niektóre są, a inne nie”.

„Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do doniesień o obiektach anomalnych” – powiedział Simon Brewer, profesor geografii na Uniwersytecie Utah i współautor badania.

„Badając rozmieszczenie przestrzenne raportów i ich związek ze środowiskiem lokalnym, mamy nadzieję zapewnić kontekst geograficzny, który może pomóc w rozwiązywaniu lub zrozumieniu raportów zarówno przez społeczeństwo, jak i w środowisku wojskowym”.

W przyszłości badacze chcą zbadać, czy czynniki społeczno-kulturowe odgrywają rolę w obserwacjach, np. czy liczba obserwacji UAP wzrosła po zeszłorocznym przesłuchaniu w Kongresie lub po wystrzeleniu SpaceX.