O nas
Kontakt

Posłowie głosują za aktualizacją przepisów UE dotyczących praw jazdy w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego

Laura Kowalczyk

Digital driver

Mobilne prawa jazdy, samoocena zdolności do prowadzenia pojazdów i okres próbny dla początkujących kierowców to tylko niektóre ze zmian, nad którymi głosowali posłowie do PE

W środę Parlament Europejski zagłosował za planami aktualizacji przepisów dotyczących prawa jazdy w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego.

Propozycje obejmują wprowadzenie mobilnych praw jazdy i obowiązkowych kontroli stanu zdrowia przy wydawaniu i przedłużaniu ważności praw jazdy.

Mobilne prawa jazdy, samoocena zdolności do prowadzenia pojazdów i większa świadomość pieszych to tylko niektóre ze zmian w przepisach UE dotyczących prawa jazdy, nad którymi głosowali posłowie do PE.

„Wzięliśmy najlepsze praktyki z różnych państw członkowskich i obecnie częściowo wprowadzamy je do stosowania w całej Europie” – powiedziała eurodeputowana z Partii Zielonych, Anna Deparnay-Grunenberg.

„Na przykład w Niemczech jazda z osobą towarzyszącą, którą mogę wykonywać z dziećmi, pomaga początkującym kierowcom nauczyć się lepiej prowadzić. W Hiszpanii kontrole stanu zdrowia… podczas odnawiania prawa jazdy poprawiają bezpieczeństwo i bezpieczeństwa. A chcielibyśmy to widzieć co 15 lat” – dodała.

Posłowie zgodzili się również, że niedoświadczeni kierowcy powinni przejść okres próbny wynoszący co najmniej dwa lata, a prawa jazdy powinny być ważne przez co najmniej 15 lat w przypadku motocykli i samochodów osobowych oraz pięć lat w przypadku ciężarówek i autobusów.

Projekt przepisów dotyczących unijnych praw jazdy został przyjęty 339 głosami za, przy 240 głosach przeciw i 37 wstrzymujących się.

Projekt ustawy będzie rozpatrywany przez nowy Parlament po wyborach europejskich w dniach 6–9 czerwca.