O nas
Kontakt

Ukraina przemieszcza wojska w pobliżu Adiivki w obliczu zaciętych walk

Laura Kowalczyk

Ukrainian soldiers fire a French-made CAESAR self-propelled howitzer towards Russian positions near Avdiivka, Donetsk Region.

Oto najświeższe informacje z frontu na Ukrainie, gdy rosyjska inwazja zbliża się już drugi rok.

Ukraina oświadczyła w czwartek, że po miesiącach ciężkich walk wycofuje wojska z niektórych części miasta Awdijwka na wschodzie kraju na lepsze pozycje.

Ukraińska 3. Brygada Szturmowa, uważana za jedną z największych i najlepiej wyposażonych brygad w kraju, potwierdziła, że ​​została „pilnie” przerzucona do Awdijówki w obwodzie donieckim, dodając, że sytuacja w tym rejonie jest „piekielna” i „niezwykle krytyczna”.

Instytut Studiów Wojennych (ISW), który uważnie monitoruje konflikt na Ukrainie, twierdzi, że nie ma potwierdzonych zmian na linii frontu w tym rejonie.

Źródła rosyjskie podają jednak, że siły rosyjskie dotarły do ​​lub nawet poza główną ukraińską naziemną linię komunikacyjną przez Awdijewkę.

Ukraińskie źródła wojskowe podają, że zaopatrzenie i ewakuacja Awdijiwki stały się wyzwaniem, ale uruchomiono przygotowane wcześniej alternatywne szlaki logistyczne.

Tymczasem brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało niedawno, że średnia dzienna liczba ofiar rosyjskich na Ukrainie wzrosła w 2023 r. o prawie 300. Na początku grudnia ministerstwo poinformowało, że ataki na Awdijiwkę spowodowały wzrost ofiar rosyjskich o 90%.

Według ISW władze rosyjskie mogą wygenerować wystarczającą liczbę nowych sił, aby do 2025 roku ponieść straty spowodowane obecnym tempem działań ofensywnych na Ukrainie.

Jeżeli jednak w przyszłym roku straty Rosji utrzymają się na obecnym poziomie, od czasu inwazji na Ukrainę kraj ten straci ponad pół miliona personelu.