O nas
Kontakt

Ukraina szuka większego wsparcia wojennego ze strony południowo-wschodniej Europy w związku z wizytą Zełenskiego w Arabii Saudyjskiej

Laura Kowalczyk

FILE - A Leopard 2 tank is seen in action in Augustdorf, Germany, Feb. 1, 2023.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Zełenski nalega na większe wsparcie ze strony Europy Południowo-Wschodniej

W środę prezydent Ukrainy będzie współgospodarzem szczytu wraz z rządem Albanii.

Celem jest pozyskanie dodatkowego wsparcia dla Kijowa ze strony krajów Europy Południowo-Wschodniej, zwłaszcza że dwa lata po inwazji Rosji na Ukrainę pojawiają się oznaki zmęczenia wojną.

Konkretne cele szczytu pozostają jednak niepewne, choć jego cele skupiają się przede wszystkim wokół „pokoju, bezpieczeństwa, współpracy”.

Przed szczytem nie ujawniono żadnego programu obrad, a albańscy urzędnicy nie przedstawili dalszych spostrzeżeń.

Oczekuje się, że na szczycie w Europie Południowo-Wschodniej, w tym kilku sąsiadów Ukrainy, wezmą udział przedstawiciele trzynastu krajów.

Oczekuje się, że wezmą w nim udział urzędnicy z Unii Europejskiej i różnych innych instytucji międzynarodowych.

W miarę jak Rosja podnosi stawkę na polu bitwy, Ukraina wzywała zachodnich przywódców do zwiększenia wspólnej produkcji broni i amunicji, ulepszenia ukraińskiej obrony powietrznej i wywarcia nowej presji na Rosję poprzez rozszerzone sankcje.

Pokój i jeńcy wojenni omawiani w Arabii Saudyjskiej

We wtorek Zełenski wylądował w Arabii Saudyjskiej i przeprowadził rozmowy z wpływowym księciem koronnym królestwa.

Rozważano wspieranie inicjatyw pokojowych i zapewnienie uwolnienia jeńców wojennych przetrzymywanych przez Rosję.

Utrzymując bliskie stosunki z Rosją w kwestiach energetycznych, saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman wyraził zainteresowanie odgrywaniem roli mediacyjnej w konflikcie.

Ukraina w dalszym ciągu „polega na ciągłym aktywnym wsparciu Arabii Saudyjskiej”, kontynuując realizację czegoś, co określa się jako „formułę pokojową”, mającą zakończyć inwazję na pełną skalę, napisał numer jeden Ukrainy w X.

Zełenski przedstawił 10-punktową formułę pokojową, która zakłada m.in. wydalenie wszystkich sił rosyjskich z Ukrainy i pociągnięcie do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.

Takie pomysły są z miejsca odrzucane przez Moskwę.

„Drugim tematem jest powrót jeńców wojennych i deportowanych” – napisał Zełenski. „Przywódcy królestwa już przyczynili się do uwolnienia naszego ludu. Jestem przekonany, że to spotkanie również przyniesie rezultaty.” Zapowiedział także dyskusję na temat współpracy gospodarczej.

Podróż Zełenskiego nastąpiła w czasie, gdy siły Kijowa były powoli wypierane ze wschodniej Ukrainy.

Analitycy wojskowi twierdzą, że Rosja przejęła inicjatywę dzięki dużej przewadze pod względem liczebności żołnierzy i dostaw broni.