O nas
Kontakt

Ukraiński miliarder i były sojusznik Zełenskiego zatrzymany za oszustwo

Laura Kowalczyk

Ukraiński miliarder i były sojusznik Zełenskiego zatrzymany za oszustwo

Ihor Kołomojski jest najnowszym celem działań antykorupcyjnych w kraju.

Sąd w Kijowie nakazał aresztowanie ukraińskiego miliardera Ihora Kołomojskiego, byłego bliskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, pod zarzutem oszustwa i prania pieniędzy.

Według niedzielnych doniesień lokalnych mediów 60-letni potentat zostanie zatrzymany na dwa miesiące.

Jeden z najbogatszych ludzi w kraju Kołomojski pojawił się późnym wieczorem w sobotni wieczór ubrany w żółty T-shirt i niebieską kurtkę w kolorach ukraińskiej flagi.

Radio Swoboda podaje, że pod koniec rozprawy sąd zdecydował się zastosować „środek zapobiegawczy”, nakazując dwumiesięczne aresztowanie Kołomojskiego i ustalając za niego kaucję na ponad 509 mln hrywien ukraińskich (około 12,7 mln euro).

Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) miliarder jest podejrzany o oszustwa i nielegalne nabywanie mienia.

Kołomojski wspierał kandydaturę Zełenskiego w 2019 r., a także był właścicielem kanału telewizyjnego, w którym ukraiński prezydent zasłynął jako komik.

W ostatnich miesiącach prezydent Zełenski obiecał zaostrzenie walki z korupcją, która była powszechna na Ukrainie przed rosyjską inwazją, w szczególności w odpowiedzi na warunki stawiane przez Unię Europejską dla utrzymania statusu Kijowa jako kandydata do członkostwa.

Ostatnio w kraju wyszło na jaw kilka afer korupcyjnych. Jedno z nich dotyczy ministra obrony Ukrainy Oleksiï Reznikowa i dotyczy kontraktu na dostawy dla wojska podpisanego z turecką firmą.

Pod koniec sierpnia na Ukrainie dokonano również nalotu na ponad 200 ośrodków poboru do wojska, aby wykorzenić system korupcji umożliwiający poborowym ucieczkę z armii.