O nas
Kontakt

Upadek FTX: Kalendarium implozji krypto-giganta

Laura Kowalczyk

The FTX exchange, one of the largest in the world, imploded two years ago and led to the conviction of its founder for fraud.

FTX ogłosiło, że spłaci większość swoich klientów dwa lata po upadku. Oto jak dotarliśmy do tego punktu.

Niegdyś jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, przed jej monumentalnym upadkiem dwa lata temu, FTX powiedziała w tym tygodniu, że prawie wszyscy jej klienci otrzymają zwrot należnych im pieniędzy.

We wtorek wieczorem w pozwie złożonym w amerykańskim sądzie spółka FTX podała, że ​​jest winna swoim wierzycielom około 11,2 miliarda dolarów (10,4 miliarda euro).

Giełda szacuje, że ma do przekazania im od 14,5 miliarda dolarów (13,5 miliarda euro) do 16,3 miliarda dolarów (15,1 miliarda euro).

Jak dotarliśmy do tego punktu? Oto harmonogram wydarzeń, które doprowadziły do ​​ogłoszenia w tym tygodniu po implozji na FTX, która zapoczątkowała coś, co wielu spodziewało się, że stanie się „kryptograficzną zimą”.

2022

2 listopada: Coindesk donosi, że Alameda Reseach, firma Sama Bankmana-Frieda zajmująca się handlem kryptowalutami, posiada dużą ilość FTT, tokena wyemitowanego przez FTX, co sugeruje, że finanse obu firm są ze sobą powiązane, a Alameda stoi w obliczu kryzysu finansowego. Raport przeraża uczestników rynku kryptowalut.

6 listopada: Konkurencyjna giełda kryptowalut Binance ogłasza, że ​​firma planuje sprzedać wszystkie swoje udziały w FTT. Cena zbiorników FTT.

8 listopada: Założyciel i dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, powiedział, że jego firma podpisała list intencyjny w sprawie zakupu FTX, ponieważ mniejsza giełda doświadczała „znacznego kryzysu płynnościowego”. Zawarcie tej transakcji byłoby jednak uzależnione od zapoznania się z księgami FTX.

Cena Bitcoina spada o 13 procent.

9 listopada: Ceny kryptowalut spadają i po bliższym przyjrzeniu się finansom FTX, Binance wycofał się i stwierdził, że nie będzie żadnego przejęcia. „Na początku mieliśmy nadzieję, że będziemy w stanie wesprzeć klientów FTX w zapewnieniu płynności, ale problemy są poza naszą kontrolą i możliwością pomocy” – stwierdził Binance w oświadczeniu.

Ceny Bitcoina spadają o kolejne 14 procent.

10 listopada: Pożyczkodawca kryptowalut BlockFi ogłosił, że „nie jest w stanie normalnie prowadzić działalności” i wstrzymuje wypłaty klientów w wyniku implozji FTX.

11 listopada: FTX składa wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11, a Bankman-Fried rezygnuje. Nowym dyrektorem generalnym zostaje John Ray III, wieloletni specjalista ds. postępowań upadłościowych, najbardziej znany z konieczności sprzątania bałaganu powstałego po upadku Enronu.

W swoim wniosku o ogłoszenie upadłości FTX wymieniła ponad 130 spółek stowarzyszonych na całym świecie. Firma wyceniła swoje aktywa na kwotę od 10 miliardów dolarów (9,3 miliarda euro) do 50 miliardów dolarów (46,5 miliarda euro), przy podobnym szacunku zobowiązań. Bitcoin spada o 10 proc.

17 listopada: Ray przedstawia potępiający opis działalności FTX pod rządami Bankman-Frieda, począwszy od braku kontroli bezpieczeństwa po fundusze biznesowe wykorzystywane na zakup domów i luksusowych przedmiotów dla pracowników.

30 listopada: W ramach nagonki medialnej Bankman-Fried mówi Andrew Rossowi-Sorkinowi z „New York Timesa”: „Słuchaj, schrzaniłem sprawę” i nie świadomie nadużywał funduszy klientów.

Założyciel i dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried opuszcza sąd.

12 grudnia: Bankman-Fried zostaje aresztowany na Bahamach, gdzie mieści się siedziba FTX.

13 grudnia: Rząd USA oskarża Bankmana-Frieda o szereg przestępstw finansowych, twierdząc, że celowo oszukiwał klientów i inwestorów, aby wzbogacić siebie i innych, odgrywając jednocześnie kluczową rolę w wielomiliardowym upadku firmy.

Prokuratorzy federalni twierdzą, że Bankman-Fried opracował „plan i podstęp mający na celu oszukanie klientów i inwestorów FTX już od roku jego założenia”.

Nielegalnie przeznaczał ich pieniądze na pokrycie wydatków, długów i ryzykownych transakcji w Alameda Research, a także na wystawne zakupy nieruchomości i duże darowizny na cele polityczne – stwierdzili prokuratorzy w 13-stronicowym akcie oskarżenia.

22 grudnia: Rodzice Bankmana-Frieda zgodzili się podpisać kaucję w wysokości 250 milionów dolarów (232,7 miliona euro) i zatrzymać go w domu w Kalifornii do czasu oczekiwania na proces.

2023

11 sierpnia: Sędzia cofnął kaucję Bankmana-Frieda i wysłał go do więzienia po stwierdzeniu, że wielokrotnie próbował wpłynąć na świadków przeciwko niemu.

3 października: Rozpoczęto wybór ławy przysięgłych na rozprawę.

27 października: Bankman-Fried zajął stanowisko w procesie. Ponownie przyznał się do niepowodzeń, ale zaprzeczył, jakoby kogokolwiek oszukał.

3 listopada: Bankman-Fried zostaje skazany za oszustwo polegające na kradzieży co najmniej 10 miliardów dolarów klientom i inwestorom.

2024

28 marca: Bankman-Fried zostaje skazany na 25 lat więzienia. Bitcoin z rykiem powrócił po masowej wyprzedaży podczas skandalu. Ceny wzrosły o prawie 70 procent.

30 kwietnia: Zhao z Binance zostaje skazany na cztery miesiące więzienia za odwracanie uwagi, gdy przestępcy wykorzystywali platformę do przesyłania pieniędzy związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, handlem narkotykami i terroryzmem.

8 maja: FTX twierdzi, że prawie wszyscy jej klienci otrzymają zwrot należnych im pieniędzy dwa lata po załamaniu giełdy kryptowalut, a niektórzy dostaną więcej.