O nas
Kontakt

Terry Reintke: Europejski Zielony Ład można uratować pomimo niepowodzeń

Laura Kowalczyk

Terry Reintke: EU

Dokonując bezprecedensowego przełomu, Zieloni znaleźli się wśród niespodziewanych zwycięzców ostatnich wyborów europejskich. Ich ambitny program klimatyczny przekonał wielu wyborców. Jednak COVID-19, wojna na Ukrainie, inflacja i rosnące koszty energii zebrały ogromne żniwo na popularności ruchu

Sondaże wskazują, że europejscy Zieloni są dalecy od powtórzenia sukcesu z wyborów w 2019 r., w obliczu możliwości utraty nawet 20 mandatów.

Brukselski korespondent TylkoGliwice, Grégoire Lory, spotkał się ze współprzewodniczącym Partii Zielonych, Terrym Reintke, aby omówić bieżącą kampanię i wyzwania stojące przed ruchem ekologicznym. Zaczął od pytania o widoczne rozczarowanie wyborców unijnym Zielonym Ładem i całkowity sprzeciw rolników wobec niego.

Pomaganie obywatelom w zielonej transformacji

„Ponieważ ekologiczna sprawiedliwość społeczna naprawdę znajduje się w centrum naszego programu politycznego, chcemy mieć pewność, że wszelkie środki klimatyczne również zostaną zrównoważone, na przykład poprzez wspieranie obywateli w tej transformacji” – powiedział Reintke

„Problemy, jakie oni (rolnicy) mają nie wynikają z Zielonego Ładu. Problemy, które mają, polegają zasadniczo na tym, że w zasadzie z modelem rolnictwa, który mamy dzisiaj, a także z polityką rolną Unii Europejskiej, przy ograniczonych dotacjach dystrybuowani w taki sposób, w jaki są dystrybuowani, nie uzyskują dochodu, na jaki zasługują”.

„A dla wielu z nich nie jest to dochód, którego faktycznie potrzebują, aby żyć z tego, co robią. Dlatego też chcemy, aby rolnictwo stało się kluczową kwestią także w tej kampanii wyborczej i aby powiedzieć, że polityka rolna Unia Europejska poszła w przeszłości w złym kierunku. Tak, musimy ją zreformować i musimy dopilnować, aby rolnicy, a zwłaszcza drobni rolnicy, otrzymali potrzebne im wsparcie.

Roczna inwestycja o wartości 200 miliardów euro

Aby przyspieszyć przejście na gospodarkę ekologiczną i stawić czoła wyzwaniom ze strony Chin w zakresie czystych technologii energetycznych, Zieloni proponują roczne inwestycje w tym sektorze o wartości 200 miliardów euro.

„Mogę powiedzieć jedno. Myślę, że jeśli nie zainwestujemy teraz, a widzieliśmy to niedawno w badaniu Instytutu Poczdamskiego, koszty, które będziemy musieli ponieść już niedługo, nie za 50 lat, ale już w nadchodzących latach są znacznie wyższe niż pieniądze, które możemy już teraz zainwestować w zieloną transformację” – mówi Reintke.

„Więc dla mnie nie tylko zrzucanie tego na jedno pokolenie, ale na przykład zrównoważone wykorzystanie długu i kredytów w celu sfinansowania tej transformacji, która w dłuższej perspektywie sprawi, że nasze życie stanie się tańsze, ponieważ na przykład energia wiatrowa i słoneczna są energie, które czynią nas nie tylko tym, czynią energię nie tylko odnawialną, ale także czynią nas mniej zależnymi od autokratów”.

„Dlatego jesteśmy tym bardzo zainteresowani. Uważam, że jest to właściwa droga, aby zejść w dół. I rzeczywiście, jeśli teraz w Europie nastąpi renesans polityki oszczędnościowej, stworzy to dla nas zbyt wąską przestrzeń do dokonać tych inwestycji, a to byłaby całkowicie zła droga”.

Skrajnie prawicowe wyzwanie dla Zielonego Ładu

Skrajna prawica w tej kampanii jak nigdy dotąd obrała za cel cele klimatyczne UE. Wygląda na to, że odniosą znaczne zyski w czerwcowych wyborach i prawdopodobnie będą znacznie potężniejszą siłą w następnym parlamencie. Czy zatem Reintke uważa, że ​​Zielony Ład można uratować?

„No cóż, włożę całą swoją energię, aby było to możliwe. I nadal mocno wierzę, że zdecydowana większość Europejczyków rozumie, że w ich własnym interesie leży, abyśmy wyprzedzili walkę o neutralność klimatyczną, aby utrzymać tę planetę zdatną do życia ludzi, ale także w interesie gospodarczym, aby Unia Europejska nie pozostawała w tyle za Chinami czy Stanami Zjednoczonymi, innymi światowymi graczami, jeśli chodzi o ekologiczny przemysł i zieloną gospodarkę.

„I to jest argument, który moim zdaniem przekonuje wiele osób, zwłaszcza gdy podróżuję i prowadzę kampanię po Europie Wschodniej i Środkowej w kwestiach bezpieczeństwa, że ​​Zielony Ład jest kluczową częścią układanki uczynienia Europy bezpieczniejszy kontynent.”

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co Terry Reintke miał do powiedzenia na inne tematy, w tym pakt migracyjny UE oraz wojny na Ukrainie i w Gazie, obejrzyj cały wywiad Global Conversation.