O nas
Kontakt

Upadek Silicon Valley Bank: HSBC decyduje się na zakup spółki zależnej SVB w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

Upadek Silicon Valley Bank: HSBC decyduje się na zakup spółki zależnej SVB w Wielkiej Brytanii

HSBC zgodził się przejąć brytyjską spółkę zależną Silicon Valley Bank za jedyne 1 GBP (1,13 EUR) w celu ochrony krajowego sektora technologicznego.

Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii i Bank Anglii „ułatwiły sprzedaż” Silicon Valley Bank UK na rzecz HSBC, zapewniając zabezpieczenie depozytów o wartości 6,7 miliarda funtów (7,6 miliarda euro).

Brytyjscy urzędnicy pracowali przez cały weekend, aby znaleźć kupca na brytyjski oddział kalifornijskiego banku, który zbankrutował w zeszłym tygodniu, przez co firmy technologiczne na całym świecie nie miały dostępu do swoich funduszy.

„Dziś rano rząd i Bank Anglii ułatwiły prywatną sprzedaż Silicon Valley Bank UK na rzecz HSBC” – napisał kanclerz Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt w poniedziałkowym tweecie.

„Depozyty będą chronione, bez wsparcia podatników. Powiedziałem wczoraj, że zajmiemy się naszym sektorem technologicznym i pilnie pracowaliśmy, aby dotrzymać tej obietnicy”.

HSBC ogłosił, że przejmie Silicon Valley Bank UK Ltd za 1 GBP (1,13 EUR). Chociaż bank jest mały – według statystyk banku centralnego odpowiada za mniej niż 0,2% brytyjskich depozytów bankowych – odegrał ważną rolę w finansowaniu start-upów technologicznych i biotechnologicznych.

Hunt powiedział, że niektóre z czołowych firm technologicznych w kraju mogły zostać „wymazane”.

„Kiedy masz bardzo młode firmy, bardzo obiecujące firmy, są one również kruche” – powiedział dziennikarzom Hunt, wyjaśniając, dlaczego władze działały tak szybko.

„Muszą płacić swoim pracownikom i martwili się, że od 8 rano dosłownie nie mogą uzyskać dostępu do swojego konta bankowego”.

Podkreślił jednak, że nigdy nie było żadnego „ryzyka systemowego” dla brytyjskiego systemu bankowego.

Również amerykańscy regulatorzy pracowali przez cały weekend, próbując znaleźć kupca na bank. Wydawało się, że te wysiłki nie powiodły się w niedzielę, ale urzędnicy amerykańscy zapewnili wszystkich deponentów upadającej instytucji, że będą mogli szybko uzyskać dostęp do wszystkich swoich pieniędzy.

Na znak tego, jak upadek banku wywołał falę uderzeniową w sektorze finansowym, organy nadzoru ogłosiły, że nowojorski Signature Bank również złożył wniosek o upadłość i został zajęty w niedzielę.

Z aktywami przekraczającymi 110 miliardów dolarów (103 miliardy euro), Signature Bank jest trzecim bankrutem w historii Stanów Zjednoczonych.

Aby zwiększyć zaufanie do systemu bankowego, Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowały w niedzielę, że wszyscy klienci Silicon Valley Bank będą chronieni i będą mieli dostęp do swoich pieniędzy.

Zapowiedzieli również działania mające na celu ochronę klientów banku i zapobieżenie dalszemu masowemu masowemu masowemu bankowi.

„Ten krok zapewni, że amerykański system bankowy będzie nadal odgrywał swoją kluczową rolę w ochronie depozytów i zapewnianiu dostępu do kredytów gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w sposób wspierający silny i zrównoważony wzrost gospodarczy” – oświadczyły agencje we wspólnym oświadczeniu.

Zgodnie z planem deponenci Silicon Valley Bank i Signature Bank, w tym ci, których stan posiadania przekracza limit ubezpieczenia 250 000 USD (233 400 EUR), będą mogli uzyskać dostęp do swoich pieniędzy w poniedziałek.

Upadek Silicon Valley Bank rozpoczął się, gdy jego klienci, głównie firmy technologiczne, które potrzebowały gotówki, ponieważ walczyły o zabezpieczenie finansowania, zaczęły wycofywać depozyty. Bank musiał sprzedać obligacje ze stratą, aby pokryć wypłaty, co doprowadziło do największego upadku amerykańskiej instytucji finansowej od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Inny oblężony bank, First Republic Bank, powiedział, że wzmocnił swoją kondycję finansową, uzyskując dostęp do finansowania z Fed i JPMorgan Chase.

Program pożyczek awaryjnych Fed

W osobnym komunikacie Fed ogłosił w niedzielę wieczorem ogromny program pożyczek ratunkowych, którego celem jest zapobieżenie fali paniki bankowej, która zagroziłaby stabilności systemu bankowego i całej gospodarki.

Urzędnicy Fed nazwali program tym, co banki centralne robiły przez dziesięciolecia: swobodnie pożyczać systemowi bankowemu, aby klienci mogli mieć pewność, że będą mieli dostęp do swoich kont w razie potrzeby.

Instrument pożyczkowy pozwoli bankom, które muszą zebrać fundusze, aby zapłacić deponentom za pożyczenie tych pieniędzy od Fed, zamiast sprzedawać obligacje skarbowe i inne papiery wartościowe, aby zebrać pieniądze.

Silicon Valley Bank został zmuszony do wyrzucenia części swoich przynoszących straty bonów skarbowych, aby sfinansować nagłe wycofanie się swoich klientów.

W ramach nowego programu Fed banki mogą składać te papiery wartościowe jako zabezpieczenie i pożyczać z instrumentu awaryjnego.

Ministerstwo Skarbu przeznaczyło 25 miliardów dolarów (23 miliardy euro) na zrekompensowanie strat poniesionych w ramach awaryjnego instrumentu pożyczkowego Fed. Urzędnicy Fed powiedzieli jednak, że nie spodziewają się, że będą musieli użyć tych pieniędzy, biorąc pod uwagę, że papiery wartościowe zdeponowane jako zabezpieczenie mają bardzo niskie ryzyko niewypłacalności.