O nas
Kontakt

Ursula von der Leyen ogłosi kandydaturę na drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej

Laura Kowalczyk

European Commission President Ursula von der Leyen delivers her speech at European Parliament in Strasbourg, eastern France, Tuesday, Feb. 6, 2024.

Oczekuje się, że 65-letnia szefowa Komisji Europejskiej podczas poniedziałkowego spotkania swojej partii w Berlinie ogłosi, że będzie się ubiegać o reelekcję.

Oczekuje się, że Ursula von der Leyen ogłosi swoją kandydaturę na drugą kadencję na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej.

Oświadczenie ma ogłosić w poniedziałek podczas spotkania Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Berlinie.

Do tej pory urodzona w Brukseli von der Leyen jedynie sugerowała możliwość ponownego ubiegania się o najwyższe stanowisko w UE, unikając jasnego określenia swoich zamiarów pomimo rosnącej presji.

65-latka zasugerowała, że ​​może ponownie kandydować na sobotnią Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium, twierdząc, że jeśli będzie miała drugą kadencję, zwiększy wydatki na obronę i mianuje komisarza ds. obrony.

We wrześniu 2023 r. Jacob Kirkegaard, starszy pracownik German Marshall Fund i Peterson Institute for International Economics, powiedział TylkoGliwice, że na podstawie jej przemówienia o stanie Unii spodziewa się, że von der Leyen będzie ubiegać się o reelekcję w tym roku.

„To było tak naprawdę przemówienie skupiające się na kontynuacji wdrażania Zielonego Ładu, cyfryzacji, procesie akcesji Ukrainy do UE itp., ale także na zajęciu się konsekwencjami decyzji podjętych podczas jej ostatniej kadencji” – powiedział TylkoGliwice.

Von der Leyen nie wspominała wówczas o swojej ewentualnej kandydaturze na drugą kadencję.

„Bardzo trudno było mi nie patrzeć na to przemówienie i jednocześnie postrzegać je, szczerze mówiąc, jako przemówienie wyborcze” – powiedział Kirkegaard. Miał rację, ale nie jest jeszcze jasne, czy von der Leyen ma wystarczające poparcie polityczne, aby zostać ponownie wybrana.

Aby ubiegać się o tę rolę, musi uzyskać poparcie dwóch innych partii w ramach swojej Europejskiej Partii Ludowej (PPE).

Centroprawicowa, proeuropejska partia polityczna zasiada w Parlamencie UE, zrzeszając łącznie 83 partie z 44 krajów.

Następnie musi wygrać głosowanie na marcowym Kongresie EPP w Bukareszcie i poczekać na wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego zaplanowanych na 6–9 czerwca. W tej chwili w sondażach przed czerwcowymi wyborami prowadzi EPP.

Aby zwyciężyć, von der Leyen potrzebowałaby wsparcia większości posłów nowego Parlamentu Europejskiego.

Jeśli zostanie ponownie wybrana, będzie pełnić tę funkcję przez kolejne pięć lat.

Von der Leyen objęła urząd 1 grudnia 2019 r., stając się pierwszą kobietą na najwyższym stanowisku w UE. Już raz przeszła do historii, w 2013 roku, zostając pierwszą kobietą ministrem obrony w Niemczech.

Pełniąc funkcję przewodniczącej Komisji Europejskiej, przeprowadziła blok przez kilka trudnych czasów – w tym pandemię Covid-19, kryzys kosztów życia i rosyjską inwazję na Ukrainę.