Stanowy nadawca telewizyjny RTCG poinformował, że Czarnogóra zajmuje szóste miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę nielegalnych broni na mieszkańca.
Spotkanie na najwyższym poziomie w Czarnogórze zaczęło szukać sposobów na ograniczenie nielegalnej broni po zastrzeleniu rewolwerowca i zabiło 12 osób w drugiej takiej tragedii w niecałe trzy lata w małym kraju bałkańskim.
Oczekuje się, że sesja ratunkowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego Czarnogóry wezwie nowe prawo broni i pilne działania w celu skonfiskującego, co uważa się za obfitą nielegalną broń w posiadaniu 620 000 obywateli Czarnogóry.
Naród Morza Adriatyku ma głęboko zakorzenioną kulturę broni. Stanowy nadawca telewizyjny RTCG poinformował, że Czarnogóra zajmuje szóste miejsce na świecie, jeśli chodzi o liczbę nielegalnych broni na mieszkańca.
Bempera, który zabił tuzin ludzi w szaleństwie strzelaniny w zachodnim mieście Cetinje w środę, zrobił to z nielegalnym pistoletem 9 mm.
Policja powiedziała, że znaleźli 37 obudów w miejscach strzelania i ponad 80 dodatkowych elementów amunicji w posiadaniu rewolwerowca.
45-letni mężczyzna, zidentyfikowany jako Aco Martinović, ostatecznie zastrzelił się w głowę i zmarł wkrótce potem.
Uważa się, że uderzył po bójce barowej i poszedł do domu, aby zdobyć broń, zanim rozpoczął krwawe szaleństwo w kilku lokalizacjach późno w środowe popołudnie.
Ofiary Martinovicia obejmowały siedmiu mężczyzn, trzy kobiety – wśród nich jego siostra – i dwoje dzieci. Cztery kolejne osoby zostały poważnie ranne i pozostały w szpitalu.
Komisarz policji Lazar šićepanović opisał strzelaninę jako „jedną z największych tragedii w historii Czarnogóry”.
Jest to obawy dotyczące poziomu przemocy w społeczeństwie Czarnogóry, które jest politycznie podzielone.
Pytał także pytania o gotowość instytucji państwowych do rozwiązywania problemów, w tym posiadania broni.
Setki ludzi w Czarnogórze zapaliły świece w ciszy w czwartek wieczorem ku pamięci ofiar, a także wzywając do odpowiedzi na to, dlaczego strzelanie miało miejsce w pierwszej kolejności.
Wielu było złych na władze za to, że nie robią więcej, aby zapobiec takim tragedii.
Około 200 osób protestowało w piątek przed siedzibą rządu w Podgorica, domagając się rezygnacji czołowych urzędników bezpieczeństwa w sprawie tragedii i intonowania „morderców”.
Mira Škorić, emeryt z Podgoriki, powiedziała, że „nie mogę uwierzyć, że zawiodliśmy tak bardzo jak społeczeństwo. Nie udało nam się również”.
2022 CETINJE MASSACRE
W oddzielnej masakrze w sierpniu 2022 r. Atakujący zabił 10 osób, w tym dwoje dzieci, zanim został zastrzelony przez przechodnia w Cetinje, który jest historyczną stolicą Czarnogóry i znajduje się około 30 kilometrów na północny zachód od stolicy, Podgorica.
Strzeżenia „wymagają poważnego zbadania odpowiedzialności i gotowości systemu bezpieczeństwa”, powiedział w oświadczeniu grupy Centrum Praw Człowieka i Kobiet.
„Co zmieniło się w systemie bezpieczeństwa w Cetinje od 2022 roku?”
Policja powiedziała, że działania Martinovicia nie były planowane i nie były w stanie przewidzieć i zapobiec, chociaż w przeszłości był skazany za gwałtowne zachowanie i nielegalne posiadanie broni i otrzymał leczenie psychiatryczne.
Vesna Pejović, rezydentka Cetinje, która straciła córkę i dwoje wnuków w strzelaninie w 2022 r., Powiedziała, że policja musi zrobić więcej, aby chronić obywateli po pierwszym zabójstwie.
„Jakiego stanu i systemu zabijają dzieci? Czy jesteśmy na wojnie?” zapytała. „Gdzie była policja?”