O nas
Kontakt

USA nałożą 500 nowych sankcji na Rosję i jej machinę wojenną

Laura Kowalczyk

President Joe Biden speaks about his economic agenda at the Wisconsin Black Chamber of Commerce, Wednesday, Dec. 20, 2023, in Milwaukee.

Nowe sankcje ogłoszone przez Departament Skarbu USA będą stanowić największą pojedynczą transzę kar od czasu inwazji na Ukrainę dwa lata temu.

Departament Skarbu USA ogłosił w piątek, że nałoży 500 nowych sankcji na Rosję i jej machinę wojenną, ponieważ kraj ten stara się utrzymać presję finansową na Moskwę dwa lata po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

Sankcje będą największą transzą kar nałożonych na Rosję od 24 lutego 2022 roku i zostaną wprowadzone po wydaniu przez Departament Sprawiedliwości USA nowej serii aktów oskarżenia i aresztowań wymierzonych w rosyjskich biznesmenów.

Oświadczenie to ma także na celu zapewnienie Kijowa o niezachwianym wsparciu Waszyngtonu po tym, jak napięcia polityczne w kraju opóźniły dostarczenie Ukrainie pakietu pomocy wojskowej. Pakiet o wartości 55 miliardów euro (60 miliardów dolarów) wciąż oczekuje na zatwierdzenie w ostatecznym głosowaniu w Kongresie.

Prezydent USA Joe Biden obiecał także sankcje w odpowiedzi na śmierć uwięzionego przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego, który według władz rosyjskich zmarł w zeszłym tygodniu w arktycznej kolonii karnej, gdzie był przetrzymywany. Biden powiedział w czwartek, że sankcje zostaną nałożone „na Putina, który jest odpowiedzialny za jego śmierć”.

Również w czwartek Departament Sprawiedliwości USA ogłosił zarzuty wobec objętego sankcjami rosyjskiego bankiera Andrieja Kostina, prezesa państwowego banku VTB, oraz „dwóch jego doradców z siedzibą w USA”, Vadimowi Wolfsonowi i Gannonowi Bondowi. Kostin jest oskarżony o udział w programie mającym na celu uniknięcie sankcji i pranie pieniędzy przeznaczonych na wsparcie dwóch superjachtów.

On, wraz z dwoma innymi osobami, jest także oskarżony o próbę uniknięcia sankcji poprzez ukrywanie faktu posiadania domu w Aspen w Kolorado. Z aktu oskarżenia wynika, że ​​Wolfson i Bond umówili się na sprzedaż domu i przekazanie Kostinowi ze sprzedaży około 12 milionów dolarów.

„Departament Sprawiedliwości bardziej niż kiedykolwiek angażuje się w odcięcie dopływu nielegalnych funduszy podsycających wojnę Putina i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy w dalszym ciągu ją umożliwiają” – stwierdził w oświadczeniu prokurator generalny Merrick B. Garland.