O nas
Kontakt

USA zwracają dzieła Egona Schiele skradzione przez nazistów spadkobiercom artysty kabaretowego zamordowanego w Holokauście

Laura Kowalczyk

USA zwracają dzieła Egona Schiele skradzione przez nazistów spadkobiercom artysty kabaretowego zamordowanego w Holokauście

Stany Zjednoczone zwróciły siedem dzieł słynnego austriackiego malarza ekspresjonisty Egona Schiele spadkobiercom żydowskiej gwiazdy kabaretowej, która była ich właścicielem zanim został zamordowany przez nazistów w 1941 roku.

W ciągu swojego życia żydowski artysta kabaretowy Fritz Grünbaum zgromadził prawdziwą skarbnicę dzieł sztuki – ponad 400 dzieł, w tym 81 szkiców i obrazów austriackiego ekspresjonisty Egona Schielego, które zostały zrabowane przez nazistów.

Grünbaum był także aktorem i pisarzem muzycznym. Wykorzystywał scenę do rzucania obelgami w stronę nazistowskiego reżimu. Aresztowany w maju 1938 r., zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł trzy lata później. Jego żona Elżbieta również zginęła w obozie koncentracyjnym w 1942 r.

Dokładne miejsce przechowywania jego kolekcji dzieł sztuki w czasach nazistowskich nie jest jasne, chociaż około jedna czwarta jego dzieł trafiła na rynek międzynarodowy za pośrednictwem szwajcarskiego handlarza dziełami sztuki w latach pięćdziesiątych.

Od ponad 20 lat spadkobiercy Grünbauma próbują odzyskać zrabowane dzieła sztuki.

Obecnie zwrócono im siedem obrazów o łącznej wartości 9,5 mln dolarów (ok. 8,9 mln euro), w tym Autoportret wykonany czarną kredą i akwarelą (1910), akwarela i ołówek Prostytutka (1912) oraz rysunek ołówkiem na papierze Portret żony artysty Edyty (1915). Dzieło I Love Antithesis wyceniono na 2,7 miliona dolarów (około 2,5 miliona euro), a wystawę Standing Woman, którą wcześniej można było zobaczyć w MoMA, wyceniono na 1,5 miliona dolarów (około 1,4 miliona euro).

AP
Zdjęcie udostępnione przez Biuro Prokuratora Okręgowego na Manhattanie

Spadkobiercy pana Grünbauma wystąpili wcześniej do sądu w stanie Nowy Jork w 2018 r., aby walczyć o zwrot dwóch dzieł Schielego od londyńskiego kolekcjonera Richarda Nagy’ego. Sędzia Charles V. Ramos wydał orzeczenie na ich korzyść, stwierdzając, że jest mało prawdopodobne, aby pan Grünbaum dobrowolnie oddał dzieła sztuki, gdy był przetrzymywany w Dachau.

To skłoniło jego spadkobierców do skierowania sprawy do prokuratora okręgowego na Manhattanie, aby sprawdzić, czy inne przedmioty Schiele, które kiedyś należały do ​​Grünbauma, będą uznawane za skradzioną własność zgodnie z prawem Nowego Jorku. Prokuratorom udało się prześledzić, w jaki sposób siedem dzieł trafiło do Nowego Jorku i trafiło do różnych kolekcji.

Muzea, w których przechowywano dzieła – Museum of Modern Art (MoMA) i Morgan Library & Museum w Nowym Jorku oraz Santa Barbara Museum of Art w Kalifornii – zgodziły się dobrowolnie przekazać dzieła prokuratorom, gdy dowiedziały się, że został skradziony.

Bobby Caina Calvan/AP
Dzieła sztuki austriackiego artysty ekspresjonisty Egona Schiele na wystawie w biurze prokuratora okręgowego na Manhattanie

Siedem dzieł Schielego przekazano rodzinie podczas ceremonii w biurze prokuratora okręgowego na Manhattanie.

„Odzyskanie tych dzieł sztuki przypomina nam po raz kolejny, że największe masowe morderstwo w historii przez długi czas ukrywało największy rabunek w historii” – powiedział Timothy Reif, prawnuk Grünbauma i sędzia federalny w Nowym Jorku, o władzach stanowych i federalnych, które dokonały przekazania możliwy.

Reif dodał, że ożywienie „przyniosło sprawiedliwość ofiarom morderstw i rabunków”.

Podczas ceremonii prokurator okręgowy na Manhattanie Alvin Bragg nazwał zwrot dzieła „historycznym”.

Biblioteka i muzeum Morgana/AP
Zdjęcie udostępnione przez Biuro Prokuratora Okręgowego na Manhattanie

Zwrot tych dzieł następuje po zawiadomieniu przez prokuratorów z Manhattanu w zeszłym tygodniu o zamiarze przejęcia trzech innych dzieł sztuki z galerii w Chicago, Pittsburghu i Ohio.

Wszystkie siedem prac zostanie sprzedanych na aukcji, aby zebrać pieniądze na stypendia dla niedostatecznie reprezentowanych artystów.

Według niektórych szacunków w latach 1933–1945 naziści ukradli 650 000 dzieł sztuki, wiele z nich pochodziło z rodzin żydowskich, które zostały aresztowane, a następnie zamordowane w obozach koncentracyjnych podczas Holokaustu. Niektóre ze skradzionych dzieł zostały stworzone przez najbardziej znanych artystów na świecie, w tym Picassa, van Gogha i Chagalla.

Nowoczesny styl wielu dzieł został uznany przez Adolfa Hitlera za „zdegenerowany”. Niektóre nakazał zniszczyć, inne zaś sprzedał, aby finansować partię nazistowską.