O nas
Kontakt

Przejażdżki na słoniach i pokazy cyrkowe: nowe brytyjskie prawo ogranicza „okrutną” turystykę ze zwierzętami za granicą

Laura Kowalczyk

Przejażdżki na słoniach i pokazy cyrkowe: nowe brytyjskie prawo ogranicza „okrutną” turystykę ze zwierzętami za granicą

Działacze z zadowoleniem przyjęli tę zmianę, twierdząc, że jest to „ogromny krok naprzód” w kierunku ochrony zwierząt wykorzystywanych w turystyce.

Rząd Wielkiej Brytanii przyjął nowe prawo, którego celem jest ochrona zwierząt wykorzystywanych w turystyce.

Ustawodawstwo, które obowiązuje w Anglii i Irlandii Północnej, umożliwi rządowi wprowadzenie zakazu sprzedaży lub reklamy określonych rodzajów turystyki dzikiej przyrody.

Prawdopodobnie będzie to obejmować nieetyczne działania za granicą, podczas których zwierzęta są zmuszane do robienia sobie selfie z turystami, poddawane brutalnemu szkoleniu, ujeżdżane, pod wpływem narkotyków lub przetrzymywane w niewoli.

Rząd twierdzi, że niezależne dowody wykazały, że zwierzęta często są poddawane „surowemu traktowaniu” w ramach takich doświadczeń. Obejmuje to „włamywanie się” do słoni azjatyckich przy użyciu „brutalnych” metod, aby zapewnić im bezpieczeństwo w pobliżu turystów lub grać w piłkę nożną i jeździć na nich.

„Wiemy, że niektóre zagraniczne atrakcje turystyczne często poddają majestatyczne zwierzęta, takie jak słonie, okrutnemu i brutalnemu metodowi szkolenia” – powiedział brytyjski minister ds. dobrostanu zwierząt Lord Benyon.

„Ustawa o zwierzętach (działania o niskim dobrostanie za granicą) to ważny krok w naszym zaangażowaniu w zapewnienie wysokich standardów dobrostanu zwierząt zarówno w kraju, jak i za granicą, dlatego zachęcam urlopowiczów do przeprowadzenia badań, aby mogli dokonywać świadomych wyborów, które nie zachęcają złe praktyki w zakresie dobrostanu zwierząt”.

„Ogromny krok naprzód” w zakresie dobrostanu zwierząt

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez Jednostkę Badawczą ds. Ochrony Dzikiej Przyrody Uniwersytetu Oksfordzkiego, z powodu turystyki na całym świecie cierpi nawet 550 000 zwierząt.

Organizacja charytatywna na rzecz zwierząt Born Free z radością przyjęła tę ustawę jako „ogromny krok naprzód”, twierdząc, że brytyjska opinia publiczna konsekwentnie wspiera środki mające na celu poprawę dobrostanu i ochronę dzikiej przyrody.

„Teraz konieczne jest, aby ministrowie podjęli szybkie działania, aby kluczowe działania, takie jak przejażdżki na słoniach i okrutne pokazy w stylu cyrkowym z udziałem naczelnych, niedźwiedzi, delfinów i innych, stały się przestępstwami w świetle nowego prawa” – powiedział dr Mark Jones, szef działu organizacji charytatywnej polityka.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Fundację Born Free (@bornfreefoundation)

Duncan McNair, dyrektor generalny organizacji Save the Asian Elephants, dodał, że był to „doniosły dzień dla zwierząt na całym świecie”.

„Środki, zdecydowanie wdrożone i egzekwowane, pomogą chronić zagrożone i wrażliwe gatunki na całym świecie przed skrajną eksploatacją, szkodami i śmiercią w turystyce”.

McNair powiedział, że może to również uratować życie wielu ludzi, zapobiegając zwróceniu się przeciwko nim oszalałym słoniom i innym zwierzętom „sprowokowanym torturami”.

Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o turystyce zwierzęcej?

Ustawa ma wejść w życie w grudniu i początkowo będzie miała zastosowanie w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Rząd będzie musiał określić, które działania sprzedaż i promocja staną się przestępstwem.

„To ustawodawstwo jest pierwszym na świecie i będzie działać na rzecz większej ochrony bezbronnych zwierząt przebywających w środowiskach o niskim dobrostanie przed wykorzystywaniem ich jako atrakcji turystycznych” – Angela Richardson, posłanka reprezentująca tę komisję

Listę wytycznych, według których działania uznawane są za niedopuszczalne, opublikowało już Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży (ABTA). Organizacja handlowa stwierdziła już wcześniej, że bezpośredni kontakt turystów ze słoniami jest „niedopuszczalny”.