O nas
Kontakt

Ustawodawcy wezwani do zajęcia się kwestią odpadów górniczych w obliczu zbliżających się krajowych kwot produkcyjnych

Laura Kowalczyk

AP / Anita Snow

Mając na uwadze cele zwiększenia wydobycia surowców w Europie, decydenci polityczni powinni zająć się problemem odpadów górniczych.

Aktywiści na rzecz ochrony środowiska ostrzegają, że w świetle prawa UE wymagającego, aby do 2030 r. co najmniej 10% surowców uznawanych za kluczowe dla transformacji energetycznej pochodziło z bloku, decydenci polityczni muszą pilnie uchwalić przepisy dotyczące bezpiecznego usuwania rosnącej ilości odpadów górniczych.

Analiza prawna zlecona przez grupę Transport & Environment (T&E) wzywa nową Komisję Europejską, która jest obecnie w trakcie tworzenia, do dokonania rewizji przepisów dotyczących odpadów wydobywczych, ostrzegając przed „znacznym ryzykiem fragmentacji” przepisów między poszczególnymi krajami, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.

Zgodnie z niedawno przyjętą ustawą Critical Raw Materials Act (CRMA) UE postawiła sobie za cel wydobycie 10% surowców, takich jak lit, niezbędnych do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych (EV). Europa obecnie w całości opiera się na imporcie, zwłaszcza z Chin, w zakresie dostaw niektórych z 34 pierwiastków uznanych za krytyczne dla transformacji energetycznej i bezpieczeństwa Europy.

Grupa wzywa przyszłą Komisję do dokonania rewizji dyrektywy w sprawie odpadów wydobywczych z 2006 r., a w szczególności do zastąpienia jej rozporządzeniem, które zgodnie z prawem UE obowiązywałoby bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich UE, zamiast dawać rządom pewną swobodę w zakresie sposobu osiągnięcia celu podczas transpozycji przepisów do ustawodawstwa krajowego.

Takie podejście – przyjęte przez Komisję w celu zmiany prawa UE dotyczącego produkcji i utylizacji baterii, wśród innych inicjatyw polityki Zielonego Ładu – zapewniłoby harmonizację przepisów w całej Europie, twierdzi T&E, zauważając, że popyt stworzony przez CRMA ma napędzać inwestycje w wydobywanie minerałów z nieczynnych kopalni lub odpadów górniczych.

„Ustawa o surowcach krytycznych otwiera również drzwi do ponownego wydobycia w Europie, dlatego nadszedł właściwy moment, aby zaostrzyć europejskie przepisy dotyczące odpadów w przypadku nowych kopalni i wykorzystać okazję do zintegrowania przepisów dotyczących ponownego wydobycia” – stwierdziła grupa w informacji towarzyszącej raportowi.

T&E zauważa również, że prawo milczy na temat kwestii odpowiedzialności i odszkodowań w przypadku wypadków i nie jest jasne, w jaki sposób rządy powinny monitorować i ograniczać wpływ na środowisko. Komisja powinna „nakazać firmom wdrożenie najbezpieczniejszych technik składowania i monitorowania odpadów”, twierdzi brukselska organizacja pozarządowa.

„Podczas gdy Europa często twierdzi, że ma najwyższe standardy środowiskowe i społeczne na świecie, nie można tego powiedzieć o jej przepisach dotyczących odpadów górniczych” – stwierdził T&E w oświadczeniu opublikowanym we wtorek (27 sierpnia), dodając, że zwiększona kontrola uspokoiłaby również społeczności mieszkające w pobliżu miejsc wydobycia. Znaczenie opinii publicznej zostało rzucone na światło dzienne w ostatnich latach wraz z gwałtownymi protestami przeciwko kopalniom litu w Portugalii i Serbii.

Inicjatywa na rzecz Zapewnienia Odpowiedzialnego Górnictwa (IRMA) — platforma firm górniczych, nabywców, inwestorów, grup społecznych, związków zawodowych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska i prawami człowieka — uruchomiła w 2018 r. dobrowolny globalny program certyfikacji dla operatorów kopalń i uważa, że ​​jej podejście może służyć jako model dla prawodawców UE.

„Odpady kopalniane mogą narażać społeczności i ich wodę na ryzyko przez dziesięciolecia po zamknięciu kopalni” – powiedziała TylkoGliwice Aimee Boulanger, dyrektor wykonawczy IRMA. „Standard IRMA stanowi przykład dla decydentów i odzwierciedla rosnące oczekiwania, aby chronić bezpieczeństwo osób mieszkających najbliżej miejsca, rdzennych posiadaczy praw, pracowników i środowiska, od którego są zależni”.

Pomimo trwających w Serbii protestów przeciwko odnowionemu wsparciu rządu dla brytyjsko-australijskiego konglomeratu Rio Tinto w sprawie wydobycia litu w regionie Jadar, w którym prawdopodobnie znajdują się jedne z największych złóż w Europie, organ wykonawczy UE ponownie potwierdził w zeszłym tygodniu swoje zaangażowanie na rzecz niedawno podpisanego strategicznego partnerstwa z Belgradem.

„Nie sądzę, abyśmy byli w stanie oszacować znaczenie memorandum o porozumieniu z Serbią” – powiedziała rzeczniczka Komisji ds. handlu Johanna Bernsel reporterom po tym, jak przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​zapewnienie dostępu do tanich surowców będzie kluczowym celem Czystego Ładu Przemysłowego, sztandarowego programu politycznego na jej drugą kadencję.