O nas
Kontakt

Victor Kiplangat z Ugandy został mistrzem świata w maratonie w Budapeszcie

Laura Kowalczyk

Po 9 dniach intensywnej rywalizacji w 49 różnych konkurencjach mistrzostwa świata w lekkoatletyce dobiegają końca w Budapeszcie, a Victor Kiplangat z Ugandy zostaje mistrzem świata w maratonie mężczyzn.

Ostatni dzień Mistrzostw Świata w lekkoatletyce (nazywanych „klejnotem koronnym” programu zawodów Świata w lekkoatletyce) rozpoczął się maratonem mężczyzn. Biegacze czterokrotnie mijali najbardziej charakterystyczne miejsca węgierskiej stolicy.

Mistrzem został Victor Kiplangat z Ugandy, który uzyskał czas 2:08:53. Drugie miejsce zajął Izraelczyk Maru Teferi z Izraela z czasem 2:09:12, a trzecie Leul Gebresilase z Etiopii z czasem 2:09:19.

Tymczasem Etiopia zdominowała maraton kobiet, który odbył się w sobotę. Amane Beriso została mistrzynią świata po ukończeniu biegu z czasem 2:24:23. Na podium stanął jej rodak Gotytom Gebreslase z czasem 2:24:34, a trzecie miejsce zajęła Fatima Gardadi z Maroka z czasem 2:25:17.

Siedem medali dla drużyny GB i NI

Wielka Brytania i Irlandia Północna zajęły 6. miejsce w tabeli medalowej, zabierając do domu dwa złote, dwa srebrne i trzy brązowe.

Katarina Johnson-Thompson zapewniła sobie pierwsze miejsce na podium w siedmioboju kobiet, a Josh Kerr zdominował bieg na 1500 m mężczyzn.

Zespół GB otrzymał także dwa srebrne medale, jeden w sztafecie mieszanej 4×400 m i jeden dla Matthew Hudsona-Smitha w biegu na 400 m mężczyzn.

Zharnel Hughes i Ben Pattison zdobyli brązowe medale odpowiednio w biegach na 100 m i 800 m, a także w sztafecie kobiet 4×100 metrów.

Wszystkie oczy zwrócone na igrzyska olimpijskie

Dziewięć dni i 49 zawodów później, w których swoje umiejętności zaprezentowało prawie 2200 sportowców z ponad 200 krajów, Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce przyczyniły się do promocji najbardziej charakterystycznych miejsc Budapesztu.

Organizatorzy szacują, że w wydarzeniach odbywających się na nowo wybudowanym stadionie lekkoatletycznym wzięło udział 50 000 zagranicznych turystów, a na całym świecie oglądało je ponad miliard telewidzów.

Premier Węgier Viktor Orbán pochwalił organizację Mistrzostw Świata w lekkoatletyce i stwierdził, że kraj udowodnił, że potrafi zorganizować ważne wydarzenie sportowe.

On i jego rząd mają nadzieję, że to doświadczenie położy podwaliny pod ostateczną kandydaturę Węgier do organizacji igrzysk olimpijskich.