O nas
Kontakt

Von der Leyen ogłasza wycofanie kontrowersyjnej ustawy dotyczącej pestycydów, co stanowi pierwszą porażkę Zielonego Ładu

Laura Kowalczyk

Ursula von der Leyen made the announcement while addressing Members of the European Parliament on Tuesday morning.

Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek wycofanie spornej ustawy, która miała na celu ograniczenie stosowania pestycydów w całej Unii Europejskiej, co oznacza pierwszą porażkę Zielonego Ładu.

Tak zwane rozporządzenie w sprawie zrównoważonego stosowania (SUR) zostało po raz pierwszy złożone w czerwcu 2022 r., a jego ambitnym celem było ograniczenie stosowania pestycydów o połowę do 2030 r. Przewidywało ono również całkowity zakaz stosowania tych produktów na obszarach wrażliwych, takich jak miejskie tereny zielone i Natura 2000 i promowała korzystanie z rozwiązań alternatywnych niskiego ryzyka.

SUR od samego początku powodował podziały i stał się obiektem zaciekłego lobbowania ze strony sektora rolnego. W ubiegłym roku został odrzucony przez Parlament Europejski 299 głosami za, przy 207 głosach przeciw i 121 wstrzymujących się, a obecnie utknął w negocjacjach politycznych między państwami członkowskimi, co sygnalizuje bardzo niski apetyt na doprowadzenie go do mety.

„Komisja zaproponowała SUR w szczytnym celu, jakim jest zmniejszenie ryzyka stwarzanego przez chemiczne środki ochrony roślin” – powiedziała von der Leyen we wtorek, przemawiając przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.

„Ale propozycja SUR stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie także nie ma już postępu. Dlatego zaproponuję Kolegium wycofanie tej propozycji”.

Decyzja Von der Leyen następuje w obliczu rosnącej prawicowej reakcji przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i powszechnym protestom wściekłych rolników, którzy między innymi twierdzą, że obciążenia nałożone na nich przez regulacje dotyczące ochrony środowiska są nadmierne.

„Tylko wtedy, gdy nasi rolnicy będą mogli żyć z ziemi, będą inwestować w przyszłość. I tylko jeśli wspólnie osiągniemy nasze cele klimatyczne i środowiskowe, rolnicy będą mogli nadal zarabiać na życie” – powiedział przewodniczący Komisji.

„Nasi rolnicy doskonale o tym wiedzą. Powinniśmy pokładać w nich większe zaufanie”.

Wycofanie ustawy nie jest natychmiastowe i musi jeszcze zostać ratyfikowane przez kolegium komisarzy. Pomimo tej wiadomości von der Leyen podkreśliła, że ​​kwestia uregulowania kwestii pestycydów pozostanie w porządku obrad i może być przedmiotem „nowego, znacznie bardziej dojrzałego wniosku”. W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego nowy projekt będzie zadaniem kolejnej Komisji.

„Oczywiście temat pozostaje niezmienny i aby posunąć się do przodu, potrzebny jest większy dialog i inne podejście” – powiedziała von der Leyen posłom do Parlamentu Europejskiego.