O nas
Kontakt

Von der Leyen proponuje Wopke Hoekstrę na komisarza UE ds. działań klimatycznych

Laura Kowalczyk

Von der Leyen proponuje Wopke Hoekstrę na komisarza UE ds. działań klimatycznych

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała ustępującego ministra spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstrę na stanowisko komisarza UE ds. działań klimatycznych.

Jeśli jego kandydatura zostanie zatwierdzona przez Radę i Parlament Europejski, Hoekstra odziedziczy odpowiedzialność za ambitny pakiet unijnych polityk klimatycznych, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W zeszłym tygodniu został nominowany na kolejnego komisarza europejskiego w Holandii przez rząd tymczasowy Marka Rutte, po rezygnacji Fransa Timmermansa z kandydowania w nadchodzących wyborach w Holandii.

W oświadczeniu opublikowanym we wtorek po wywiadzie dla Hoekstry von der Leyen stwierdził, że wykazał „silną motywację do objęcia tego stanowiska i wielkie zaangażowanie na rzecz Unii Europejskiej”.

„Jego doświadczenie rządowe będzie dużym atutem, zwłaszcza dla europejskiej dyplomacji klimatycznej w okresie poprzedzającym COP28 oraz dla finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, a także we wdrażaniu instrumentów legislacyjnych związanych z klimatem” – dodała.

Jednak niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego, którzy zadecydują o zatwierdzeniu jego kandydatury podczas przesłuchania zaplanowanego na wczesną jesień, kwestionowany jego referencje klimatyczne i przydatność do tej roli.

W oświadczeniu na platformie mediów społecznościowych X Pascal Canfin, poseł do Parlamentu Europejskiego z centrowej grupy Odnów Europę i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że kandydatura Hoekstry „nie jest jeszcze przesądzona”, co oznacza, że ​​nadchodzi trudne przesłuchanie.

Hoekstra należy do prawicowej partii Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny, której rodzina polityczna, Europejska Partia Ludowa (EPP), znalazła się ostatnio pod ostrzałem za próby osłabienia i zablokowania przełomowych polityk klimatycznych UE.

Nominacja Hoekstry oznaczałaby, że odpowiedzialność za unijną politykę klimatyczną po raz pierwszy spoczywałaby w rękach konserwatywnego polityka.

W oświadczeniu będącym odpowiedzią na nominację Grupa Lewicy skrytykowała propozycję Von der Leyen, stwierdzając, że Hoekstra w żadnym wypadku nie mógłby zastąpić Timmermansa i że „niezrozumiałe jest przechylenie równowagi politycznej na korzyść prawicy”.

„Wopke Hoekstra jest byłym pracownikiem Shell i członkiem partii, która systematycznie próbuje sabotować ważne elementy Europejskiego Zielonego Ładu, takie jak ustawa o przywracaniu przyrody” – stwierdziła w oświadczeniu lewicowa eurodeputowana Anja Hazekamp.

Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) argumentowała, że ​​teka klimatyczna powinna pozostać jej teką, określając Hoekstrę jako „kontrowersyjnego” kandydata.

„W kontekście niedawnych cynicznych i populistycznych manewrów konserwatywnej EPP mających na celu rozwodnienie Zielonego Ładu i wykolejenie kluczowych dokumentów legislacyjnych, takich jak ustawa o przywracaniu przyrody, dla naszej grupy kluczowe jest, aby teka klimatyczna pozostała w rękach Socjalistów i Demokratów rodziny” – stwierdziła Grupa S&D w oświadczeniu.

Von der Leyen potwierdziła, że ​​Hoekstra będzie kierował polityką klimatyczną UE pod przewodnictwem socjalisty Maroša Šefčoviča, który odziedziczył wcześniejsze obowiązki Timmermansa jako wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Zielonego Ładu.

Pełniąc funkcję holenderskiego ministra finansów w latach 2017 i 2022, Hoekstra zyskał w Brukseli reputację jednego z najgłośniejszych krytyków podziału obciążeń fiskalnych, gromadząc grupę tak zwanych „oszczędnych” krajów, aby sprzeciwiały się emisji długu zbiorowego w formie „obligacje koronne”.