O nas
Kontakt

Edinburgh Fringe w liczbach: frekwencja wzrosła w porównaniu z 2022 r., ale mniej niż przed pandemią

Laura Kowalczyk

Edinburgh Fringe 2023 dobiega końca: oto nasze ulubione programy festiwalu

Oto wszystkie końcowe statystyki tegorocznego festiwalu Fringe w Edynburgu.

Wczoraj był ostatni dzień słynnego festiwalu teatralnego w Edynburgu. The Fringe trwał od 4 do 28 sierpnia i oficjalnie zaprogramowano 3553 programy.

Obejmuje występy teatralne, komediowe, taneczne i cyrkowe; tegoroczne Fringe zachwycało różnorodnością i dostępnością. Zachowuje swój tytuł jednego z największych biletowanych wydarzeń na świecie z 2 445 609 biletami wystawionymi w ciągu miesiąca.

Oznacza to wzrost w porównaniu z 2,2 mln biletów wydanych w 2022 r., ale wciąż poniżej liczby 3 mln biletów wystawionych przed pandemią w 2019 r.

„Dyskusje i debaty odbywające się podczas tegorocznego festiwalu sprawiły, że był on jednym z najważniejszych i najbardziej zapadających w pamięć, a jedną z najgłośniejszych rozmów była ta dotycząca przystępności cenowej” – powiedział Benny Higgins, przewodniczący Edinburgh Festival Fringe Society.

„Z pewnością artyści stoją przed najpoważniejszymi wyzwaniami w historii i chociaż Towarzystwo Fringe będzie w dalszym ciągu robić wszystko, co w jego mocy, aby wspierać artystów, będzie to coraz trudniejsze bez znalezienia wsparcia współmiernego do jego wkładu w gospodarkę. Będziemy nadal przedstawiać argumenty za finansowaniem, aby chronić to, co reprezentuje Fringe – niezrównany przypływ twórczej ekspresji”.

W zabawie wzięło udział 288 miejsc, w których wystąpili wykonawcy z 67 krajów. Jak można było się spodziewać, frekwencja była ogromna. Niecałe ćwierć miliona ludzi wzięło udział w występach Fringe. Spośród widzów imponujące 33% stanowili mieszkańcy Edynburga, na co przypadało 800 000 wydanych biletów.

Oprócz mieszkańców, 10% wszystkich uczestników pochodziło z zagranicy, co podkreśla znaczenie festiwalu dla międzynarodowej publiczności.

Jane Barlow/AP
Tłumy gromadzą się na Royal Mile w Edynburgu podczas festiwalu Edinburgh Fringe 2016, poniedziałek, 22 sierpnia 2016 r.

„Ludzie przyjeżdżają tu z całego świata, aby tu występować, oglądać spektakle i zamawiać prace. Ten festiwal pozostaje okazją do dzielenia się pomysłami i dyskusji na ich temat. Chcę wyrazić moje serdeczne podziękowania i podziw wszystkim, dzięki którym tak się dzieje” – powiedziała Shona McCarthy, dyrektor naczelna Edinburgh Festival Fringe Society.

„Gratulacje dla całej społeczności Fringe Fringe 2023; będziemy niestrudzenie pracować nad tym, aby Edinburgh Fringe spełniło swoją mantrę – zapewnić każdemu scenę i miejsce” – kontynuowała.

W zeszłym tygodniu ogłoszono także niektóre z najważniejszych nagród. Ahir Shah zdobył nagrodę komediową w Edynburgu dla najlepszego programu komediowego za swój program „Ends” z 2023 roku. Uruj Ashfaq zdobył nagrodę dla najlepszego nowicjusza za „Oh No!” oraz „A Show for Gareth Richards” zdobyły nagrodę panelu.

Lorna Rose Treen wygrała Dave’s Joke of the Fringe swoim gagiem: „Zaczęłam spotykać się z opiekunem zoo, ale okazało się, że to gepard”.

W teatrze „Character Flaw” zdobył nagrodę Brighton Fringe Award for Excellence we współpracy z The Actors Theatre. Drugie miejsce zajęła „Diana: Nieopowiedziana i nieprawdziwa historia”, a specjalne wyróżnienie otrzymało „Horizon Showcase: Birthmarked”.

Wiadomości Euro dziennikarze Jonny Walfisz i Hannah Brown znaleźli się wśród 840 profesjonalnych mediów akredytowanych do relacjonowania wydarzeń na Fringe. Tegoroczny Fringe odnotował wzrost zasięgu – o 25% więcej recenzji niż w roku 2022.

Co imponujące, 56% przedstawień Fringe było dostępnych dla osób na wózkach inwalidzkich. Choć liczba ta może nie wydawać się duża, festiwal odbywa się głównie w małych obiektach, które często projektowano na długo przed wprowadzeniem wymogów dotyczących dostępności.

Przyszłoroczny Edinburgh Festival Fringe odbędzie się w dniach 2–26 sierpnia 2024 r.