Prognoza jakości powietrza jest szczególnie ważna dla osób cierpiących na astmę i choroby serca, które są szczególnie narażone na zanieczyszczenia.
Irlandia uruchomiła nową usługę, która pozwoli mieszkańcom sprawdzić jakość powietrza na swoim terenie.
Agencja Ochrony Środowiska (EPA) wprowadziła prognozę internetową, która ma pomóc ludziom zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu w celu „zmniejszenia potencjalnego narażenia na złą jakość powietrza”.
Organ regulacyjny ma także nadzieję, że podniesie to świadomość społeczną na temat problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza na obszarach lokalnych. Chociaż poziom zanieczyszczenia powietrza w kraju powoli zaczął spadać, niektóre ośrodki miejskie, takie jak Letterkenny, Ennis i Enniscorthy, częściej dotknięte są złą jakością powietrza.
Jak wyglądają nowe prognozy zanieczyszczenia powietrza?
Prognoza jakości powietrza będzie aktualizowana dwa razy dziennie – raz o godzinie 9:30 i raz o 17:30. Dostarcza mapy przewidywanej jakości powietrza na okres do trzech dni: dzisiaj, jutro i pojutrze.
Zostanie przyznana ocena w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza, że jakość powietrza jest bardzo zła, a wartość od 1 do 3 oznacza, że jest dobra.
Każda prognoza na stronie www.airquality.ie będzie także podawać dzienne stężenia trzech głównych substancji zanieczyszczających powietrze w Irlandii: cząstek stałych (PM), dwutlenku azotu (NO2) i ozonu (O3).
Drobne cząstki stałe (PM 2,5) lub drobne kawałki sadzy, kurzu i innych materiałów powstających podczas spalania paliw stałych powiązano z udarami, nowotworami, chorobami płuc i serca. Według EPA, obok dwutlenku azotu pochodzącego ze spalania paliw kopalnych, są to dwie główne substancje zanieczyszczające wpływające na zdrowie ludzi w kraju.
Dr Micheál Lehane, dyrektor Biura Ochrony Przed Promieniowaniem i Monitoringu Środowiska EPA, twierdzi, że prognoza „zapewni wszystkim ważne źródło informacji na temat zdrowia i jakości powietrza”.
Ale przede wszystkim – dodaje – „dla tych z nas, którzy są szczególnie dotknięci złą jakością powietrza, w tym osób cierpiących na choroby układu oddechowego i astmę”.
Organ regulacyjny twierdzi, że umożliwi to ludziom planowanie działań zgodnie z zaleceniami wskaźnika jakości powietrza dla zdrowia (AQIH), takich jak ograniczenie aktywności fizycznej w przypadku przewidywanego wzrostu poziomu zanieczyszczeń.
Dyrektor naczelny Irlandzkiego Towarzystwa Astmy, Eilís Ní Chathnia, z radością przyjął wprowadzenie na rynek nowego narzędzia.
„Prognoza dotycząca jakości powietrza będzie ważnym źródłem informacji dla naszych członków i wszystkich osób cierpiących na choroby układu oddechowego” – powiedziała.
„Irlandia ma najwyższy w Europie wskaźnik zapadalności na astmę – na tę chorobę zapada jedno na dziesięcioro dzieci i jeden na trzynastu dorosłych, przy czym prawdopodobieństwo wystąpienia astmy w ciągu życia u 890 000 osób zachoruje”.
Dlaczego informacje o jakości powietrza są ważne?
W Irlandii działa ponad 100 różnych stacji monitorowania jakości powietrza w całym kraju, a prognozy uzupełniają luki przy użyciu modeli komputerowych.
Modele te opracowano w ramach unijnego projektu o nazwie Life Emerald, którego celem jest zapewnienie obywatelom i zainteresowanym stronom dostępu do informacji na temat jakości powietrza w celu przyspieszenia podejmowania decyzji mających na celu rozwiązanie problemów związanych z jakością powietrza.
„Prognoza posłuży także decydentom jako cenne narzędzie do analizy jakości powietrza w Irlandii” – dodał dr Lehane.
Jak sprawdzić jakość powietrza w swojej okolicy
W całej Europie ponad 3500 stacji monitorowania jakości powietrza śledzi pięć kluczowych substancji zanieczyszczających w poszczególnych krajach, regionach i miastach. Europejski wskaźnik jakości powietrza, opracowany przez Europejską Agencję Środowiska, wykorzystuje dane zgłaszane przez te kraje i podobne modelowanie komputerowe w celu sporządzenia mapy jakości powietrza w całej UE.
Prognozy odzwierciedlają również potencjalny wpływ jakości powietrza na zdrowie ludzi, w tym zalecenia dotyczące tego, kiedy wrażliwa populacja powinna ograniczyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu lub jej unikać.