O nas
Kontakt

W jaki sposób Japonia wykorzystuje swoją wiedzę specjalistyczną, aby pomóc Ukrainie w odbudowie?

Laura Kowalczyk

The Ministry of Foreign Affairs of Japan

Odbudowa i odbudowa są częścią DNA Japonii. Ten azjatycki kraj pomaga rozdartej wojną Ukrainie na kilka sposobów, w tym poprzez usuwanie gruzu, budowę infrastruktury i zapewnianie pomocy humanitarnej.

Gdy zbliża się druga rocznica inwazji Moskwy na Ukrainę, reporterka TylkoGliwice Cinzia Rizzi udała się do Tokio, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Japonia wspiera rozdarty wojną kraj. Dzieje się tak w czasie, gdy kraj azjatycki przygotowywał się do Japońsko-Ukraińskiej Konferencji Promocji Odbudowy Gospodarczej.

Pomimo tego, że po II wojnie światowej Japonia została prawie z niczym, Japonia szybko odrodziła się po rekordowym okresie wzrostu gospodarczego, dzięki czemu zyskała miano „japońskiego cudu gospodarczego”. Od tego czasu jej wiedza specjalistyczna w różnych dziedzinach pomogła Japonii szybko reagować na poważne katastrofy.

Kraj wykorzystuje obecnie swoją wiedzę, aby pomóc Ukrainie. W tym odcinku Focusa omawiamy niektóre z tych przypadków. Zaczynamy od projektu utylizacji śmieci, promowanego przez Japońską Agencję Współpracy Międzynarodowej. Następnie przyjrzymy się prywatnym firmom budującym infrastrukturę, na przykład most łączący południowo-zachodnią Ukrainę z Rumunią, w celu poprawy połączeń między Ukrainą a UE.

Pomoc humanitarna odgrywa znaczącą rolę w japońskiej misji pomocowej, a startupy takie jak Instalimb dzielą się swoją wiedzą z Ukraińcami, pomagając w produkcji protez. Ponad 2500 Ukraińców, którzy musieli uciekać ze swojego kraju, osiedliło się obecnie w Japonii, a posunięcie to jest finansowane przez rząd i organizacje non-profit, takie jak Fundacja Nippon.