O nas
Kontakt

W jaki sposób wirusowe wideo podsyciło fałszywe twierdzenia, że ​​wojna na Ukrainie jest inscenizowana?

Laura Kowalczyk

W jaki sposób wirusowe wideo podsyciło fałszywe twierdzenia, że ​​wojna na Ukrainie jest inscenizowana?

W pewnym momencie wydaje się, że kobieta na nagraniu trzyma kamerę, co powoduje, że niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych błędnie wierzą, że ukraińskie siły zbrojne inscenizują materiał filmowy z konfliktu.

Wirusowe wideo przedstawiające mężczyzn ubranych w mundury bojowe ciągnących ranną osobę w bezpieczne miejsce zostało udostępnione w wielu językach, od rosyjskiego po angielski i francuski, na różnych platformach mediów społecznościowych.

W tle pojawia się kobieta trzymająca kamerę, co prowadzi niektórych użytkowników mediów społecznościowych do przekonania, że ​​Ukraińskie Siły Zbrojne nagrywają materiał filmowy z konfliktu.war.

„Bojownicy są bardzo odważni i odważni. Nikt nie jest porzucony… I och, przepraszam, kamerzysta wszedł w kadr, zróbmy to jeszcze raz! Aktorzy godni Oscara służą w (Siłach Zbrojnych Ukrainy”, powiedziało jedno konto na Facebooku, które udostępniło klip.

„Jeśli Ukraina nie może wygrać na polu bitwy, wygra w telewizji, co prawie wystarczy” – dodał. napisał na Twitterze prorosyjskie konto X.

Na klipie znajduje się znak wodny prorosyjskiego wojskowego kanału Telegram. Według serwisu TylkoGliwice film został po raz pierwszy opublikowany na tym koncie pod koniec lipca.

Przeszukując obraz, znaleźliśmy ten sam film opublikowany na TikToku przez konto rzekomo zapewniające szkolenia ukraińskiej ludności cywilnej.

Podpis pod filmem brzmi: „Lepiej się sprawdzić i naprawdę ocenić swoje mocne strony podczas zadań edukacyjnych”.

@yar0slav_yar0slav Краще випробувати себе та реально оцінити свої сили, під час навчальних задач…#кременчук#вишкіл #україна#дфтг12♬ оригінальний звук – Ярослав

Główną wskazówką są hashtagi filmu, które zawierają wzmiankę o Krzemieńczuku, mieście w środkowej Ukrainie nad brzegiem Dniepru, oraz inny hashtag #DFTG12.

Sprawdziliśmy to drugie i znaleźliśmy stronę na Facebooku Centrum Szkoleń Edukacyjnych zlokalizowanego w mieście Krzemieńczuk.

Jak wynika z opisu, ośrodek zapewnia podstawowe szkolenie wojskowe ludności cywilnej.

Znaleźliśmy także oryginalny film opublikowany 24 lipca na stronie centrum na Facebooku.

Szef ośrodka szkoleniowego powiedział AFP, że „film został nagrany podczas ostatniej części pięciotygodniowego szkolenia. Uczestnicy ćwiczyli wyciąganie rannego mężczyzny ze strefy działań bojowych, aby go ustabilizować”.

W czerwcu Rosja uderzyła w zespół budynków podczas ataku rakietowego na Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie – dokładnie rok po śmiertelnym ataku na centrum handlowe w tym samym mieście.

Co najmniej 22 osoby zginęły w centrum handlowym Amstor podczas rosyjskiego ataku rakietowego 27 czerwca 2022 r.

Fałszywe twierdzenie, że rosyjskie ataki na Ukrainę są inscenizowane, jest powszechną prokremlowską narracją propagandową.

Niedawno portal The Cube zdementował wideo sugerujące, że atak na katedrę w Odessie na południu Ukrainy był fałszywy, ponieważ na nagraniu najwyraźniej widać kobietę zbyt łatwo zbierającą gruz.