Odsetek ludności z wyższym wykształceniem jest wyższy w krajach nordyckich i bałtyckich, przy czym kobiety są tam najlepiej wykształcone.
Jeśli chodzi o konkurowanie o najlepsze stanowiska pracy i zasoby, edukacja zawsze stanowiła kluczowy czynnik naszego sukcesu.
Dostępne dane wskazują, że populacja dorosłych w Europie, która jest najwyższym poziomem wykształcenia wyższego, znacznie różni się w zależności od kontynentu.
Średnio prawie jedna trzecia dorosłych w wieku 25–74 lat w Unii Europejskiej posiada wykształcenie wyższe, w tym wyższe wykształcenie zdobyte na uniwersytetach publicznych i prywatnych, w szkołach wyższych, instytutach kształcenia technicznego i szkołach zawodowych.
Poziom wykształcenia różni się także w zależności od wieku i płci.
Które kraje mają najwyższy wskaźnik wykształcenia wyższego w Europie, jak różnią się poziomy edukacji w Europie i które kraje zwracają większą uwagę na kształcenie zawodowe? TylkoGliwice Next analizuje dane.
Jak definiowane są poziomy edukacji?
Poziom wykształcenia można podzielić na niski (poniżej szkoły średniej), średni (szkoła średnia) i wysoki (studia uniwersyteckie).
Klasyfikacja europejskiej agencji danych Eurostat opiera się na Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Edukacji (ISCED) i odnosi się do:
● Niski: edukacja przedszkolna, podstawowa i gimnazjalna (poziomy ISCED 0–2);
● Średnie: wykształcenie średnie i policealne (poziomy ISCED 3 i 4);
● Wysoki: edukacja wyższa (poziomy ISCED 5–8). Obejmuje publiczne i prywatne uniwersytety, kolegia, instytuty kształcenia technicznego i szkoły zawodowe.
W 2022 r. w UE 31,8 proc. osób w wieku 25–74 lat miało wyższe wykształcenie – od 17,4 proc. w Rumunii do 49,8 proc. w Irlandii.
Kraje nordyckie i bałtyckie mają więcej absolwentów niż wynosi średnia UE
Udziały absolwentów szkół wyższych były wyższe niż średnia UE w krajach nordyckich i bałtyckich. Szwecja i Norwegia zajęły trzecie i czwarte miejsce z ponad 45% absolwentów szkół wyższych.
Spośród ludności Łotwy 44 proc. miało wykształcenie wyższe. Inne kraje nordyckie i bałtyckie również miały wyższy niż średnia UE odsetek absolwentów szkół wyższych.
W Wielkiej Brytanii 43,5 proc. populacji w wieku 25-74 lat miało wykształcenie wyższe, co było wynikiem wyższym niż w krajach „Wielkiej Czwórki” UE. Francja (38,2 proc.) miała wśród nich najwyższy odsetek, a następnie Hiszpania (38 proc.).
Po Rumunii Włochy miały najniższy odsetek absolwentów szkół wyższych – 18,5 proc. Ten wskaźnik był również nieznacznie niższy od średniej UE w Niemczech (31,5 proc.).
W czterech krajach UE odsetek ludności z wykształceniem niższym przekraczał 40 proc.
Odsetek ludności z wykształceniem wyższym był znacznie niższy w krajach kandydujących do UE.
Turcja ma zdecydowanie najwyższy odsetek ludności z niskim wykształceniem, przy czym dwie trzecie (61,8%) ma wykształcenie niższe niż średnie.
W czterech krajach UE: Portugalii, Włoszech, Malcie i Hiszpanii wskaźnik ten był niższy niż 40 procent.
Orientacja zawodowa odgrywa znaczącą rolę w wielu krajach
Jeśli przyjrzeć się szczegółom średniego poziomu wykształcenia, składającego się z orientacji ogólnej i zawodowej, to w wielu krajach udział kształcenia zawodowego jest stosunkowo wysoki.
Odsetek osób o orientacji zawodowej i średnim wykształceniu wyniósł ponad 45 proc. w dziewięciu krajach UE, w tym w Czechach (63,9), Polsce (52,2) i Niemczech (47,4).
Młodzi ludzie osiągają wyższy poziom wykształcenia
Odsetek absolwentów szkół wyższych znacząco wzrasta wśród młodszej części populacji Europy.
Wskazuje to również na to, jak kraje radziły sobie w ostatnich dekadach. Dlatego poziom populacji w wieku 25–34 lat jest w dużej mierze analizowany przez instytucje międzynarodowe.
Ponad dwie piąte populacji UE ma wykształcenie wyższe
W 2022 r. 42 proc. populacji UE w wieku 25–34 lat miało wykształcenie wyższe. W Rumunii odsetek ten wahał się od 24,7 proc. do 62,3 proc. w Irlandii.
W przeciwieństwie do populacji w wieku 25–74 lat, kraje nordyckie Finlandia i Islandia miały niższy odsetek wykształcenia wyższego w porównaniu ze średnią UE.
W jednej trzeciej krajów UE wskaźnik ten przekraczał 50 procent. Dziesięć krajów UE również było w tyle za unijnym celem 45 procent do 2030 r.
Kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni
W 35 krajach europejskich, dla których dostępne są dane, odsetek kobiet w wieku 25–34 lat z wykształceniem wyższym był wyższy niż mężczyzn.
W 2022 r. odsetek kobiet z wykształceniem wyższym wynosił średnio 47,6 proc., a wśród mężczyzn 36,5 proc.
Z wyjątkiem Finlandii luka płciowa była znacznie wyższa w krajach nordyckich i bałtyckich na korzyść kobiet. Islandia (25,4 punktów procentowych, lub pp), Słowenia (23,8 pp) i Słowacja (22,8 pp) odnotowały największą różnicę.
Najmniejszą różnicę odnotowano w Turcji (1,3 pp), Szwajcarii (3,6 pp) i Niemczech (4,6 pp), co pokazuje, że odsetek kobiet i mężczyzn z wyższym wykształceniem jest bardzo zbliżony.
Rośnie odsetek ludności z wykształceniem wyższym
W UE odsetek osób w wieku 25-74 lat z wykształceniem wyższym stale rośnie. Wzrósł z 19,1 proc. w 2004 r. do 31,8 proc. w 2022 r.
Uczenie się przez całe życie: Dorośli w edukacji
Uczenie się przez całe życie jest również istotne, ponieważ ludzie mogą potrzebować uaktualnić swoje umiejętności. Nazywa się to również uczeniem się dorosłych, co oznacza udział w edukacji i szkoleniu dla dorosłych.
Według Eurostatu obejmuje ona wszelkie celowe działania edukacyjne, niezależnie od tego, czy mają one charakter formalny, nieformalny czy pozaformalny.
Celem jest poprawa wiedzy, umiejętności i kompetencji uczestników. Kształcenie dorosłych jest ważnym aspektem, jeśli chodzi o digitalizację i automatyzację na rynku pracy.
W 2022 r. odsetek osób w wieku 25–64 lat w UE, które w ciągu poprzednich 4 tygodni uczestniczyły w edukacji lub szkoleniu, wyniósł 11,9 proc. i wahał się od 1,7 proc. w Bułgarii do 36,2 proc. w Szwecji.
Chociaż odsetek kształcenia dorosłych był wysoki w krajach nordyckich, w krajach bałkańskich odnotowano znacznie niższy odsetek w porównaniu ze średnią UE.