O nas
Kontakt

W ubiegłym roku w Afryce Subsaharyjskiej klęska klimatyczna spowodowała przesiedlenie prawie 2 milionów dzieci

Laura Kowalczyk

W ubiegłym roku w Afryce Subsaharyjskiej klęska klimatyczna spowodowała przesiedlenie prawie 2 milionów dzieci

W zeszłym roku w wyniku katastrof klimatycznych w Afryce Subsaharyjskiej zginęło prawie 2 miliony dzieci.

Organizacja Save the Children ostrzega, że ​​w zeszłym roku liczba dzieci wewnętrznie przesiedlonych w Afryce Subsaharyjskiej w wyniku wstrząsów klimatycznych niemal się podwoiła.

Liczby – oparte na analizie danych z Centrum Monitorowania Przesiedleń Wewnętrznych – obnażają skutki ekstremalnych warunków pogodowych dla ludzi.

Co najmniej 1,85 mln dzieci w Afryce Subsaharyjskiej zostało przesiedlonych w obrębie swoich krajów w wyniku szoków klimatycznych pod koniec 2022 r. w porównaniu z milionem przesiedlonych w podobny sposób w 2021 r.

Dzieci te ostatecznie zamieszkały w obozach, u dalszej rodziny lub w innym tymczasowym miejscu zakwaterowania.

Takie doraźne ustalenia mogą być ogromnie destabilizujące, ostrzega Kijala Shako, szefowa działu rzecznictwa, komunikacji, kampanii i mediów w biurze regionalnym organizacji Save the Children w Afryce Wschodniej i Południowej.

„Kiedy dzieci tracą domy, tracą prawie wszystko: dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, żywności i bezpieczeństwa” – wyjaśnia.

„Tracą także elementy budulcowe stabilności psychicznej i emocjonalnej oraz dobrego samopoczucia, takie jak poczucie rutyny, przyjaciele i prawo do zabawy”.

Jak wygląda życie dzieci wysiedlonych w wyniku katastrofy klimatycznej?

Choć szokujące, statystyki mogą być również odczłowieczające. Ale za tą liczbą stoją miliony dzieci, których życie zostało zniszczone w wyniku katastrofy klimatycznej.

Falmata 13 pochodzi ze stanu Borno w północno-wschodniej Nigerii, gdzie w zeszłym roku powódź zmusiła do opuszczenia domów ponad 30 000 ludzi. Jej imię i nazwisko zostało zanonimizowane.

Pamięta, że ​​jej dom został „zanurzony” przez niszczycielską powódź.

„W ten pamiętny piątek wracałem ze szkoły i ciągle słyszałem: „Nadchodzi deszcz, nadchodzi deszcz”. Dali nam worki do napełnienia piaskiem i umieszczenia ich w strategicznych rogach” – powiedziała.

„Nagle zobaczyłam wielką falę wody zbliżającą się z dużą prędkością w kierunku naszych domów, wszyscy byli poruszeni, a mama powiedziała, że ​​powinniśmy spakować rzeczy i zacząć uciekać. Próbowaliśmy, ale ledwo udało nam się spakować”.

Nastolatka została oddzielona od kilku członków rodziny i od tego czasu nie może nawiązać z nimi kontaktu.

Zdjęcie AP
Ludzie przechodzą przez rozlewiska w pobliżu zalanych pól uprawnych po ulewnych opadach deszczu w Hadeja w Nigerii, 19 września 2022 r.

„Życie było trudne” – mówi.

„Znaleźliśmy małe pomieszczenie, które nas chroniło, ale jego konstrukcja jest zła, ponieważ zostało zniszczone przez deszcz, sufity przeciekają, a niektóre części pokoju są otwarte.

„Kiedy widzę chmury, jestem przestraszony i przywołują mnie wspomnienia powodzi, która miała miejsce wcześniej”.

W których krajach jest najwięcej przesiedleń?

Liczba przesiedleń wewnętrznych dzieci w Afryce Subsaharyjskiej w 2022 r. również była trzykrotnie wyższa niż w roku poprzednim.

W 2022 r. miało miejsce 7,4 mln nowych przesiedleń wewnętrznych w porównaniu z 2,6 mln w 2021 r.

Liczba ta uwzględnia liczbę wysiedleń – czasami kilka razy w przypadku jednej osoby – nawet jeśli udało im się wrócić do domu do końca roku.

Niestety, doświadczenia takie jak Falmata stają się coraz bardziej powszechne, mówi Vishna Shah, dyrektor ds. wsparcia, komunikacji, kampanii i mediów w organizacji Save the Children’s West and Central Africa.

„W Nigerii i w całym regionie wiele dzieci, podobnie jak Falmata, jest przerażonych” – powiedział.

„Chcą przetrwać od jednego ekstremalnego zdarzenia pogodowego do drugiego, nie mając pewności, czy deszcze o niespodziewanej porze są błogosławieństwem dla nieurodzajnych plonów, czy też zmyją ich domy”.

W Nigerii, gdzie mieszka Falmata, w 2022 r. najwięcej przesiedleń wewnętrznych w wyniku katastrof klimatycznych wyniosło 2,4 mln.

Do końca roku co najmniej 854 000 osób pozostało bez dachu nad głową, z czego mniej więcej połowę stanowiły dzieci.

W pobliskiej Somalii około 6,6 miliona ludzi, czyli 39 procent populacji, doświadczyło krytycznego poziomu głodu z powodu pięciu nieudanych pór deszczowych. Kraj odnotował drugą co do wielkości liczbę przesiedleń wewnętrznych, wynoszącą 1,1 mln osób.

Społeczności Afryki Subsaharyjskiej borykają się z najgorszymi skutkami zmiany klimatu – kryzysem, do którego spowodowania nie zrobiły najmniejszego wysiłku.

Społeczności te odpowiadały za zaledwie 1,9% światowych emisji w latach 1750–2021. Dwie trzecie tej całkowitej emisji pochodziło tylko z jednego kraju – Republiki Południowej Afryki. Pozostałe 48 krajów przyczyniło się do zaledwie 0,6% całkowitej globalnej emisji.

Decydenci, przedsiębiorstwa i społeczeństwo obywatelskie będą omawiać ryzyko wysiedleń podczas Tygodnia Klimatu ONZ w Afryce, który rozpoczyna się dzisiaj w Nairobi.