O nas
Kontakt

W większości krajów Europy turyści rosyjscy mają zakaz wjazdu, ale ten kraj wita ich z otwartymi ramionami

Laura Kowalczyk

A Russian tourist takes a selfie after checking-in to board a plane to fly to North Korea, at the international airport outside in Vladivostok, Friday, Feb. 9, 2024

Jeden z urlopowiczów powiedział: „Naprawdę chcę tam pojechać, bo to prawdopodobnie najbardziej zamknięte miejsce, gdzie można to zrobić”.

Pierwsza grupa turystów wpuszczona do Korei Północnej od początku pandemii wkrótce dotrze do izolowanego kraju.

Choć Rosjanom obowiązuje zakaz wjazdu do większości krajów europejskich w celach turystycznych, ze względu na inwazję na Ukrainę Korea Północna zrobiła wyjątek.

Rosyjscy turyści odwiedzą stolicę Pjongjangu, a następnie wybiorą się na narty – mówi Inna Mukhina, dyrektor generalna agencji Vostok Intur, która organizuje wycieczkę.

W październiku minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że poleci Koreę Północną jako miejsce wypoczynku rosyjskim turystom, z których wielu ma obecnie trudności z podróżowaniem do Europy i Stanów Zjednoczonych z powodu sankcji nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.

Rosyjski turysta pozuje do zdjęcia po odprawie i wejściu na pokład samolotu lecącego do Korei Północnej na międzynarodowym lotnisku we Władywostoku, piątek, 9 lutego 2024 r.
Rosyjski turysta pozuje do zdjęcia po odprawie i wejściu na pokład samolotu lecącego do Korei Północnej na międzynarodowym lotnisku we Władywostoku, piątek, 9 lutego 2024 r.

Czy Korea Północna jest popularnym kierunkiem wakacyjnym?

„Wiele” osób chciało przyjechać na trasę koncertową do Korei Północnej, mówi Mukhina, dodając, że grupę tworzą ludzie z całej Rosji.

Powiedziała też, że do grupy należą dzieci z rosyjskiej szkoły, której celem jest kształcenie mistrzów olimpijskich.

Powody, dla których Rosjanie odwiedzają Koreę Północną, są różne – mówi Mukhina, sugerując, że niektórzy ludzie są zainteresowani możliwością odwiedzenia zamkniętego kraju, podczas gdy inni są bardziej zainteresowani jazdą na nartach i snowboardzie.

„Uwielbiamy jeździć na nartach” – powiedziała AP Galina Polevshchikova na lotnisku we Władywostoku na krótko przed wejściem na pokład samolotu do Pjongjangu. „Naprawdę chcę tam pojechać, bo to prawdopodobnie najbardziej zamknięte miejsce, gdzie można to zrobić” – powiedziała.

Grupa nie jest tradycyjną grupą turystyczną, ale „delegacją z wycieczki testowej”, która może utorować drogę innym grupom rosyjskich turystów.

Co turyści będą robić podczas podróży?

Według raportu rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Tass grupa odwiedzi zabytki w Pjongjangu, takie jak Wieża Idei Dżucze, nazwana na cześć wiodącej filozofii Północy „dżucze”, czyli samodzielności.

Następnie turyści udają się do północnej przełęczy Masik na wschodnim wybrzeżu, gdzie znajduje się najnowocześniejszy ośrodek narciarski w kraju.

„W (Przełęczy Masik) znajdziesz się w prawdziwym raju dla miłośników sportów zimowych!” strona agencji Vostok Intur tryska energią. „Znajdziesz tu niesamowite stoki o różnym stopniu trudności, które zadowolą zarówno doświadczonych narciarzy, jak i początkujących.”

Ile kosztuje wyjazd na narty do Korei Północnej?

Według Tassa i biura podróży pakiet na nadchodzącą rosyjską trasę koncertową kosztuje około 700 euro na osobę.

Dlaczego Korea Północna otwiera się na rosyjskich turystów?

Korea Północna powoli łagodzi ograniczenia wprowadzone z czasów pandemii i otwiera swoje granice międzynarodowe w ramach wysiłków na rzecz ożywienia gospodarki zniszczonej przez blokadę i utrzymujące się sankcje nałożone przez USA. W sierpniu służba szpiegowska Korei Południowej przekazała prawodawcom, że w latach 2020–2022 gospodarka Korei Północnej kurczyła się z roku na rok, a jej produkt krajowy brutto w ubiegłym roku był o 12% mniejszy niż w 2016 r.

Pomimo otwarcia granicy podróż nadal była zaskoczeniem dla azjatyckich obserwatorów, którzy spodziewali się, że pierwsi turyści do Korei Północnej po pandemii przybędą z Chin, największego sojusznika dyplomatycznego i rurociągu gospodarczego Północy.

Dlatego też podróż podkreśla pogłębienie współpracy między Moskwą a Pjongjangiem po spotkaniu we wrześniu ubiegłego roku między przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem na kosmodromie na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Szczyt Kim-Putin pogłębił światowe podejrzenia, że ​​Korea Północna dostarcza Rosji broń konwencjonalną na potrzeby wojny na Ukrainie w zamian za zaawansowane technologicznie rosyjskie technologie zbrojeniowe i inne wsparcie.

Tass poinformował, że wyjazd zorganizowano w ramach porozumienia osiągniętego pomiędzy gubernatorem regionu Primorye Olegiem Kożemyako a władzami Korei Północnej.

W grudniu Kożemyako udała się do Pjongjangu na rozmowy na temat zacieśnienia więzi gospodarczych w ramach serii wymian dwustronnych od szczytu Kim-Putin. Przed podróżą powiedział rosyjskim mediom, że spodziewa się omówić współpracę w zakresie turystyki, rolnictwa i handlu.

Rozwijające się więzi między Koreą Północną a Rosją mają miejsce w momencie, gdy każde z nich jest uwikłane w odrębne konfrontacje ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami – Koreą Północną w związku z jej postępującym programem nuklearnym i Rosją w związku z przedłużającą się wojną z Ukrainą.