O nas
Kontakt

Według raportu monitorującego ONZ w 2022 r. kontrowersyjne bomby kasetowe spowodowały śmierć 1172 osób

Laura Kowalczyk

Według raportu monitorującego ONZ w 2022 r. kontrowersyjne bomby kasetowe spowodowały śmierć 1172 osób

Wojna Rosji na Ukrainie spowodowała, że ​​odnotowane użycie bomb kasetowych osiągnęło rekordowy poziom, a 95 procent ofiar na całym świecie stanowią cywile.

Według opublikowanego we wtorek raportu liczba osób zabitych lub rannych w wyniku bomb kasetowych osiągnęła nowy szczyt, głównie z powodu ich użycia na Ukrainie.

Według raportu Landmine and Cluster Munition Monitor w 2022 r. w ośmiu krajach z powodu tej kontrowersyjnej broni zginęły co najmniej 1172 osoby.

To najwyższy wynik odnotowany przez tę organizację od rozpoczęcia raportowania danych w 2010 roku.

Zdecydowanie najwięcej miało miejsce na Ukrainie, gdzie odnotowano 890 ofiar. Kolejnymi najbardziej dotkniętymi krajami były Syria (84) i Birma (13).

Bomby kasetowe to amunicja, która eksploduje w powietrzu, zasypując mniejszymi materiałami wybuchowymi na dużym obszarze. Mogą mieć niszczycielski wpływ na ludność cywilną, która stanowiła 95% wszystkich ofiar w klastrach w 2022 r.

Inwazja Rosji

Z raportu wynika, że ​​od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Rosja wielokrotnie używała amunicji kasetowej na Ukrainie. Ukraina również zaczęła jej używać w swojej kontrofensywie. Decyzja USA o dostawach broni na Ukrainę spotkała się z ostrą krytyką ze strony niektórych zachodnich organizacji pozarządowych.

Leo Correa/Prawa autorskie 2022 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracownik przechodzi obok części rakiety wbitej w ziemię na terenie farmy Veres w Nowomykołajce we wschodniej Ukrainie.

W 2008 r. 107 krajów podpisało Konwencję o amunicji kasetowej, zgadzając się na zakaz gromadzenia zapasów, używania i dystrybucji broni.

Na mocy Konwencji Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych powierzono obowiązki polegające na zapewnieniu gromadzenia i rozpowszechniania raportów dotyczących przejrzystości, ułatwianiu udzielania wyjaśnień krajom sygnatariuszom na temat zgodności oraz zwoływaniu spotkań między zaangażowanymi państwami. Sprawami tymi zajmuje się Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Rozbrojenia.