O nas
Kontakt

Pomimo trudności logistycznych i rosyjskich ataków ukraiński eksport żywności wzrósł w sierpniu o 16%.

Laura Kowalczyk

Pomimo trudności logistycznych i rosyjskich ataków ukraiński eksport żywności wzrósł w sierpniu o 16%.

Dane pojawiają się w związku z rosyjskimi atakami na szlaki eksportowe, w tym ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.

Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł w sierpniu o 16% w porównaniu z lipcem do 4,3 mln ton, pomimo trudności logistycznych i rosyjskich ataków na główne szlaki eksportowe Ukrainy, podało we wtorek stowarzyszenie.Przedsiębiorstwa rolnicze UCAB.

Związek podał, że sierpniowy wolumen obejmował 2,3 mln ton zbóż, 755 400 ton nasion oleistych, 548 900 ton olejów roślinnych i 367 300 ton różnych mąk.

Powiedział, że w wolumenie dominował olej pszenny i słonecznikowy.

Ministerstwo Rolnictwa podało w zeszłym tygodniu, że dotychczasowy eksport zbóż Ukrainy w sezonie 2023/24 lipiec-czerwiec wzrósł do 4,5 mln ton na dzień 1 września z 3,9 mln na 31 sierpnia 2022 r.

„Porty naddunajskie pozostają najbardziej efektywną trasą (eksportu), odpowiadając za 64% eksportu w sierpniu” – stwierdziło stowarzyszenie.

Moskwa wycofała się z zawartej za pośrednictwem ONZ umowy eksportowej zbóż do Morza Czarnego 17 lipca, twierdząc, że jej żądania złagodzenia sankcji na rosyjski eksport zbóż i nawozów nie zostały spełnione. Moskwa skarżyła się także, że biedne kraje nie zaopatrzyły się w wystarczającą ilość zboża.

Od tego czasu Rosja wielokrotnie atakowała ukraińskie porty nad Morzem Czarnym i na Dunaju, co władze ukraińskie postrzegają jako próbę wyciągnięcia Ukrainy ze światowego rynku zbóż.